Magia wspólnego czytania
Oczywiście rola opiekuna nie powinna ograniczać się do wybrania maluchowi odpowiedniej lektury. To dopiero połowa sukcesu. Młodego człowieka trzeba jeszcze przekonać, że książki zabiorą go w zupełnie inny, magiczny świat, gdzie wszystko jest możliwe. - Wspólne czytanie z dzieckiem to jedna z niezwykle uniwersalnych metod – umożliwia realizację kilku celów naraz – mówi dr Aleksandra Piotrowska. - Przyzwyczajamy dziecko do codziennego obcowania ze słowem pisanym, demonstrując jednocześnie piękne wzory językowe. Niejako przy okazji przedstawiamy dziecku inne światy, innych ludzi w innych środowiskach, kształtując otwartość, rozbudzając ciekawość, wyobraźnię, marzenia. Niezmiernie ważna i cenna jest też więź, która powstaje między rodzicem a dzieckiem podczas wspólnego czytania. - Dla dorosłych to wyjątkowa okazja do poznawania dziecka, obserwowania jego reakcji na czytaną lekturę, wciągania w rozmowy i dyskusje – dodaje dr Piotrowska. - A fizyczna bliskość towarzysząca najczęściej wspólnej lekturze w wyjątkowy sposób buduje i wzmacnia relacje z dzieckiem.
Jeśli więc zdarza się Wam zapomnieć o wieczornym czytaniu z maluchem, może Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będzie dobrą okazją, żeby wrócić do tego rytuału. Wasze dziecko na pewno będzie Wam za to kiedyś bardzo wdzięczne.
„Przecinek i kropka” to konkurs na najlepszą książkę dziecięcą. Jest częścią, prowadzonego przez Empik od 2008 r., programu edukacyjnego, pod ta samą nazwą. Zadaniem programu jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Do tej pory w warsztatach czytelniczych, organizowanych w całej Polsce, wzięło udział ponad 70 tysięcy dzieci.
Więcej informacji na temat programu, konkursu i nominowanych w tym roku książek znajdziecie Państwo na stronie www.przecinekikropka.pl
Aby dodać komentarz nie musisz się logować.Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment