Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Żołnierz Wyklęty - niepokorny harcerz

We wtorek, pierwszego marca, uroczyście obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dniu tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje oficerskie oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Na zdjęciu: Jan Fidziński z Przezydentem RP Andrzejem Dudą

Wśród obecnych na uroczystości był także Jan Fidziński, któremu towarzyszyła (wraz z rodziną) córka, skwierzynianka P. Elżbieta Wojas.

+

Na zdjęciu, od lewej: Elżbieta Wojas, Aleksander Fidziński, Jan Fidziński, Jacek Fidziński

Jan Fidziński, to członek Narodowej Organizacji Wojskowej oraz – jak czytamy na stronach Muzeum Regionalnego w Skawinie - niepokorny harcerz ze Skawiny.

Młodzi harcerze rozpoczęli działalność konspiracyjną wzorowaną na Szarych Szeregach. Byli rozgoryczeni jałtańskim podziałem Europy i fałszowaniem styczniowych wyborów 1947 roku przez władze komunistyczne. Całkowicie zakonspirowani podejmowali walkę z sowiecką i rodzinną przemocą - myśleli o suwerennej Polsce. Działali na terenie Skawiny w kilku konspiracyjnych grupach. Gromadzili broń, amunicję i materiały wybuchowe połączone z pełną gotowością do walki. Wydawali ulotki, w których informowali o rocznicy zbrodni katyńskiej i o samej zbrodni. Ponadto o rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę 17 września, bojkocie kolektywizacji. Niestety w wyniku denuncjacji działalność harcerzy skawińskich została przez powiatową bezpiekę rozpracowana. W listopadzie i grudniu 1949 roku członkowie konspiracji zostali aresztowani. W maju, czerwcu 1950 roku i styczniu 1951 roku odbyły się procesy poszczególnych grup. Wśród aresztowanych był Jan Fidziński (lat 19), skazany na 8 lat więzienia. Karę odbywał w więzieniach w Krakowie, Wronkach, Jaworznie. Po warunkowym zwolnieniu (w 1954 r.) pracował jako (przymusowy) górnik ścianowy w wojskowym batalionie górniczym. Kierowano do tej formacji (która nie była stricte wojskową) mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla wprowadzanego ustroju komunistycznego w Polsce – w szczególności byłych członków organizacji niepodległościowych i antykomunistycznych.

Zdjęcie z lat pięćdziesiątych XX w.

Pan Jan, awansowany w 2004 roku do stopnia porucznika WP i uhonorowany medalem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, przetrwał - jak sam stwierdza – piekło zgotowane przez komunę i z ogromnym wzruszeniem odbierał 1 marca br. Order Krzyża Niepodległości, którym został odznaczony przez Prezydenta RP. Krzyż OKN nadawany jest osobom, które w latach 1939–1956, w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodległości i suwerenności Ojczyzny.Został ustanowiony ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. i jest kontynuacją ustanowionego 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości.

Medal Gloria Victis i Order Krzyża Niepodległości

Niepokorny harcerz – jak dodaje córka, P. Elżbieta – podkreśla zawsze, że różne były drogi do wolności, ale cel jeden. Ci spod Lenino i Monte Casino, a także uczestnicy podziemia antykomunistycznego, walczyli o Niepodległą Rzeczypospolitą.

Dziękujemy, Pani Elżbiecie, za przekazanie informacji i udostępnienie zdjęć.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment