KRONIKA POLICYJNA
Niecodzienna interwencja funkcjonariuszy
Funkcjonariusze z Międzyrzecza musieli zmagać się z niecodzienną i niebezpieczną sytuacją na trasie S3 i „starej trójce”. Na wysokości Skwierzyny wylądowały dzikie gęsi. Policjanci pomagali kierowcom w bezpiecznym pokonaniu fragmentu trasy zajętego przez ptaki. Do działań wezwano także inne służby.
O tej niecodziennej sytuacji policjanci zostali poinformowani pierwszego dnia nowego roku około godz. 18.30. Równocześnie funkcjonariusze otrzymali też zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na trasie S3. Okazało się, że na wysokości Skwierzyny w szybę jadącej toyoty uderzyła najprawdopodobniej dzika gęś. Osobom podróżującym tym pojazdem nic się nie stało. Pękła jedynie przednia szyba. Funkcjonariusze zauważyli, że to nie jedyny ptak, który postanowił wylądować na jezdni. Na odcinku 200 metrów zwierząt było co najmniej kilkanaście. Były oblodzone lub też przymarznięte do asfaltu.
Funkcjonariusze wystawili posterunki, na których informowali o śliskiej nawierzchni i niespodziewanych gościach na trasie S3. Kierowcy dzięki temu wiedzieli, że muszą zdjąć nogę z gazu. Działania policjantów przyniosły skutek, bo do zakończenia działań nie odnotowano już żadnego zdarzenia. Około godz. 21 sytuacja została opanowana, zwierzęta przeniosły się w bezpieczne miejsce.
Łamali przepisy
Tylko w przeciągu dwóch godzin na drodze ekspresowej S-3 policyjny video- rejestrator zarejestrował szybką jazdę trzech kierowców, którzy jechali ponad 180 km/h. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi, policjanci nałożyli na nich również punkty karne.
Sylwestrowy dzień, okres noworoczny oraz długi weekend był bardzo pracowity dla międzyrzeckich policjantów z Wydziału Rochu Drogowego. W dzień 31 grudnia czuwali nad bezpieczeństwem osób wyjeżdżających na wypoczynek, przemieszczających się na różne imprezy, a w samą noc sylwestrową nie mogło ich zabraknąć na terenach miast i wsi, gdzie eliminowali z ruchu łamiących przepisy kierowców. Kolejne dni, to przede wszystkim kontrole trzeźwości oraz czuwanie nad bezpieczeństwem podróżujących.
Tylko w przeciągu dwóch godzin 31 grudnia, policyjny video-rejestrator zarejestrował trzech kierowców, którzy pędzili na drodze ekspresowej S-3. Każdy z nich znacznie przekroczył prędkość, zamiast 120 km/h, jechali ponad 180 km/h. Widocznie spieszyli się na sylwestrową imprezę. Niestety zamiast bawić się, będą musieli zapłacić wysokie mandaty, na ich konto wpłynie również po 10 punktów karnych.
W efekcie swoich kilkudniowych działań policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu sprawdzili trzeźwość 550 kierowców. Trzech z nich nie pojechało dalej, ponieważ byli nietrzeźwi.
Podczas Sylwestrowej nocy na terenie całego powiatu międzyrzeckiego policjanci nie odnotowali żadnych poważnych zdarzeń. Po wystrzelaniu sztucznych ogni, złożeniu życzeń, wszyscy bawiący się ludzie bezpiecznie dotarli do swoich domów.
Z seniorami o bezpieczeństwie
Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, żeby porozmawiać z seniorami o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, na jakie narażone mogą być osoby starsze.
Od wielu lat policjanci włączają się w działania związane z edukacją osób starszych. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, aby po raz kolejny spotkać się z seniorami i porozmawiać z nimi o zagrożeniach.
Stróże prawa przy okazji występów ich wnuków na scenie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, uczestniczyli w działaniach edukacyjno– profilaktycznych. Poruszali m.in. problematykę ochrony danych osobowych i kampanii edukacyjnej pod nazwą „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”.Policjanci informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp.
Policjanci przekazali również informacje dot. telefonów, pod którymi seniorzy mogą szukać pomocy w przypadku, kiedy dojdzie do oszustwa.
Pomyślnie zakończone poszukiwania
Poszukiwania prowadzone przez policjantów z Międzyrzecza zakończyły się pomyślnie. Schorowany mężczyzna odnalazł się kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze do działań wykorzystali między innymi śmigłowiec z kamerą termowizyjną. Pomagały też inne służby.
Funkcjonariusze o zaginięciu mężczyzny dowiedzieli się wczoraj (19 stycznia br.) po godz. 15. 44-letni, schorowany mężczyzna wyszedł z Domu Opieki Społecznej w Jasieńcu. Istniało ryzyko, że nie poradzi sobie przy panujących warunkach pogodowych. Komendant międzyrzeckiej jednostki ogłosił alarm dla funkcjonariuszy. Do poszukiwań zaangażowano ponad 70 policjantów, w tym przewodników z psami. Wspierani byli przez blisko 20 strażaków oraz strażników leśnych. Wykorzystano także quady i policyjny śmigłowiec wyposażony w kamerę termowizyjną. Pomagała podczas nocnych poszukiwań.
Dzisiaj rano (20 stycznia br.) jeden z mieszkańców pobliskiej miejscowości (Sierczynek) zadzwonił do oficera dyżurnego. Wiedział o trwających poszukiwaniach. Zgłosił, że nieznany mu mężczyzna wszedł na jego posesję, poprosił o herbatę, a następnie zaczął się oddalać. Policjanci byli niedaleko i szybko pojawili się na miejscu. Tam zauważyli zaginionego 44-latka. Trafił do szpitala w Międzyrzeczu, gdzie jest pod opieką lekarzy.
Współpraca podczas certyfikacji XI zmiany Euformatt
Policjanci z Międzyrzecza otrzymali zgłoszenie, że grupa osób urządziła sobie nielegalną manifestację, ich działania były natychmiastowe.
W Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu po informacji, że właśnie odbywa się nielegalna demonstracja natychmiast został utworzony 3 pluton Nieetatowych Pododdziałów Policji 1 Kompanii KWP Gorzów Wlkp., który miał zapewnić bezpieczeństwo osób postronnych. Szybkie i profesjonalne działanie mundurowych zakończyło proceder i uspokoiło demonstrantów.
Do akcji wkroczyli też żołnierze, którzy wykonywali czynności zgodnie ze swoimi kompetencjami.
Tak wyglądały wspólne ćwiczenia policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu z żołnierzami z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Żandarmerii Wojskowej oraz innych Jednostek Wojskowych tworzących skład XI zmiany PKW Euformatt w ramach ćwiczenia BALKAN-11.
Dzięki dobrej współpracy, ćwiczenia te pozwoliły jeszcze bardziej usprawnić działania policjantów.
Posiadał narkotyki – usłyszał zarzuty
Kryminalni z Międzyrzecza zatrzymali mężczyznę, który w swoim mieszkaniu posiadał ziele konopi i amfetaminę. Za posiadanie środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu ustalili, że mieszkaniec okolic Międzyrzecza może posiadać narkotyki. Kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej samochód, którym się poruszał mężczyzna. W trakcie wykonywania czynności okazało się, że osoba ta nie ma uprawnień do kierowania pojazdami, za co została ukarana mandatem karnym.
Podczas przeszukania jego mieszkania kryminalni zabezpieczyli susz roślinny – marihuanę, której jak wskazała waga było 2,70 grama oraz niemal 0,7 grama amfetaminy.
Policjanci zabezpieczyli również susz, który ważył ponad 5 gram, jednak ten środek trafi do laboratorium, aby sprawdzić czy nie są to substancje zamienne tak zwane „dopalacze”, które mogą znajdować się na liście tych zabronionych.
Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania środków odurzających, za co ustawa przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Okradał swojego pracodawcę
Około roku trwał nielegalny proceder jednego z pracowników hurtowni papierniczej mieszczącej się w Międzyrzeczu. 34-latek usłyszał zarzuty przywłaszczenia prawie dwóch tysięcy ryz papieru wartych 16 tys. złotych. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
Międzyrzeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że jeden z pracowników hurtowni papierniczej od stycznia 2015 roku, co miesiąc dokonywał przywłaszczenia papieru. Czynności prowadzone były przez międzyrzecki wydział kryminalny w trakcie, których okazało się, że pracownik przywłaszczył 1800 ryz papieru. Właściciel hurtowni oszacował wartość strat na kwotę 16 tys. złotych.
34-letni mieszkaniec Międzyrzecza przyznał się do popełnionego przestępstwa. Tłumaczył, że towar „upłynniał” osobom postronnym, a zabierał go, ponieważ miał problemy finansowe. Teraz jego sprawą zajmie się Sąd. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Razem tworzymy „Mapę zagrożeń bezpieczeństwa”
Przeprowadzono pierwsze robocze spotkanie wszystkich służb zaangażowanych w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu międzyrzeckiego. Wnioski płynące ze spotkania, wykorzystane będą przy tworzeniu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”.
Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń na terenie powiatu jest współpraca między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dlatego, aby trafnie oceniać zagrożenia oraz jeszcze skuteczniej im przeciwdziałać, we wtorek 9 lutego 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu odbyło się pierwsze spotkanie robocze dotyczące tworzenia „Map zagrożeń bezpieczeństwa” na terenie powiatu międzyrzeckiego. W zorganizowanym przez Komendanta Powiatowego Policji i Starostę Międzyrzeckiego spotkaniu, udział wzięli m.in. Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Prokurator Rejonowy, Prezes Szpitala w Międzyrzeczu oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego i przedstawiciele instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Spotkania i rozmowy na rzecz bezpieczeństwa, są bardzo ważne, ponieważ stworzenie „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” opartej na wiedzy i doświadczeniu różnych służb wraz z uwzględnieniem oczekiwań społecznych będzie inspiracją dla podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do podejmowania jeszcze skuteczniejszych działań.
Mapy zagrożeń, to ważne narzędzie w systemie aktywizacji i współpracy
z podmiotami pozapolicyjnymi, samorządem terytorialnym oraz społeczeństwem.
Mapa zagrożeń ma:
- odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby,
- wskazywać zagrożenia dostrzeżone przez obywateli – aktywizacja społeczności lokalnych,
- zawierać prognozy zagrożeń, również w związku z organizacją różnorodnych „imprez”,
- służyć ocenie i optymalizacji dotychczasowych struktur organizacyjnych służb,
w tym Policji, - umożliwiać „weryfikację” publikowanych przez ośrodki badania opinii publicznej ocen poczucia bezpieczeństwa obywateli z analizami/danymi własnymi Policji,
- być jednym z narzędzi wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli.
Ważnym elementem w tworzeniu tego istotnego społecznie narzędzia jest dyskusja i wnioski, jakie z niej płyną. Po spotkaniu było ich kilka, m.in.:
- Ujęcie w mapie zagrożeń danych dotyczących zdarzeń drogowych z podziałem na zarządcę dróg
- Uwzględnienie danych epidemiologicznych dotyczących zagrożenia zdrowia i życia, np. zanieczyszczenia wody, choroby zakaźne czy dopalacze
- Ujęcie w mapie zagrożeń zdarzeń dotyczących podpaleń na terenie powiatu
Na terenie powiatu międzyrzeckiego w lutym odbyło się kilkanaście podobnych spotkań, konsultacji i debat związanych z tworzeniem „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”.
Aby dodać komentarz nie musisz się logować.Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment