Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

 

KRONIKA POLICYJNA

Odpowiedzą za kradzież

Bardzo wartościowa okazała się poręcz do zapinania rowerów, która była zamontowana na ścianie przy salonie kosmetycznym w Skwierzynie. Tak spodobała się mężczyznom ręczna robota kowala, że postanowili go zabrać na własną posesję. Odpowiedzą za kradzież, za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

odpowiedzazakradziez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Policjanci otrzymali informację o kradzieży wartościowego przedmiotu w połowie grudnia. Osoba pokrzywdzona podała bardzo dużą wartość skradzionego mienia, bo aż pięć tys. zł. Okazało się, że to przepiękny, ręcznie kuty przedmiot, wykonany na specjalne zamówienie.

Policjanci przystąpili do pracy. W odnalezieniu stojaka oraz ustaleniu sprawców, brali udział zarówno dzielnicowi, jak i policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Skwierzynie. Mundurowi sprawdzali punkty skupu złomu, natomiast kryminalni rozpoczęli działania operacyjne.

Przełom w sprawie nastąpił we wtorek 29 grudnia, kiedy to policjanci wytypowali sprawców przestępstwa. W efekcie swoich działań policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Skwierzyny oraz odzyskali skradzione mienie. Okazało się, że rękodzieło tak im się spodobało, że postanowili ozdobić nim swoją posesję.

22-latek i 18-latek usłyszeli zarzut kradzieży, za co grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Debata społeczna z rodzicami i nauczycielami

„Dobro dzieci i młodzieży, naszą wspólną sprawą” to temat spotkania przygotowanego przez Gimnazjum nr 2 i Komendę Powiatową Policji w Międzyrzeczu.

Spotkanie z nauczycielami i rodzicami uczniów odbyło się w Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu we wtorek 15 grudnia 2015 roku.

Gospodarzem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Stanisław Panek. W debacie uczestniczyli Zastępca Burmistrza Międzyrzecza Agnieszka Śnieg, Kubowicz Maciej z Urzędu Miejskiego, Izabella Korejwo z Gminnego Zespołu Oświaty, Wicedyrektor Gimnazjum nr 2 Pani Maria Antonowicz, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Damian Zieliński, Zastępca Wydziału Kryminalnego podkom. Krzysztof Staszewski oraz sierż. sztab. Karolina Przybyłowicz- specjalista ds. nieletnich.

Wprowadzenie i prezentację jednostki Policji w Międzyrzeczu przedstawił mł. insp. Stanisław Panek. Dr. Paweł Szostak z Oddziału Pediatrycznego Szpitala w Międzyrzeczu powiedział o przypadkach zatrucia różnego rodzaju środkami odurzającymi oraz ich szkodliwym wpływie na młody organizm. Natomiast podkom. Krzysztof Staszewski Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego przedstawił informacje dotyczące przestępstw narkotykowych popełnianych na terenie naszego powiatu. Sierż. szt. Karolina Przybyłowicz opowiedziała o pracy profilaktycznej i działaniach mających na celu informowanie młodzieży o konsekwencjach prawnych niewłaściwego postępowania. Na koniec Daria Kołodziejek oraz Ewa Butkiewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu powiedziały o roli inspekcji sanitarnej w nadzorze nad środkami zastępczymi.

Nauczyciele i rodzice chętnie uczestniczyli w rozmowach ze stróżami prawa. Zadawali wiele pytań i na wiele sami też odpowiadali. Podczas debaty poruszano nie tylko kwestie dotyczące przestępstw, ale też sprawy związane z przepisami. Na pytania odpowiadali policjanci, oraz zaproszeni goście. Zainteresowani wskazali miejsca na terenie miasta, w których częściej chcieliby interwencji Policji. Zgłaszali swoje postulaty i mówili o problemach, z jakimi się borykają.

Celem debaty było zdiagnozowanie problemów związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, problemów związanych z przestępstwami popełnianymi przez osoby nieletnie, określenie współpracy poszczególnych służb i omówienie możliwych rozwiązań zmierzających do poprawy w tym zakresie. To spotkanie pozwoliło na wymianę informacji między Policją, a nauczycielami i rodzicami uczniów Gimnazjum o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będziemy mogli wypracować wspólnie metody ich eliminowania. Wszystkie uwagi, propozycje czy sugestie zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski przeanalizowane.

Policjanci bardzo gorąco dziękują Dyrektorowi Gimnazjum oraz kadrze nauczycielskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz wszystkim uczestnikom za udział w debacie, za spontaniczną i poruszającą dyskusję.

Policjanci zabezpieczyli narkotyki

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który w swoim mieszkaniu posiadał znaczną ilość środków odurzających. Za tego typu przestępstwo grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego ustalili, że mieszkaniec Świebodzina może przewozić w swoim aucie narkotyki oraz, że najprawdopodobniej jeździ pod ich wpływem. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej wytypowany samochód na terenie Międzyrzecza. Kierowca sprawiał wrażenie zamroczonego i miał pomniejszone źrenice, dlatego policjanci przewieźli go do szpitala, gdzie została pobrana jego krew do badań.

Podczas przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli susz roślinny- marihuanę, w sumie ponad 30 gram. Dodatkowo znaleźli kilka markowych i drogich zegarków. 38-latek nie potrafił wskazać, gdzie je kupił, nie okazał również żadnych dokumentów zakupu. Mieszkaniec Świebodzina został zatrzymany.

Usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających, za co ustawa przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo policjanci wyjaśniają, czy zegarki zabezpieczone w jego mieszkaniu nie pochodzą z przestępstwa. Natomiast, jeżeli wynik badania jego krwi będzie pozytywny odpowie również za kierowanie pojazdem pod wpływem środka odurzającego, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

„DOPALAM się SOBĄ” w Międzyrzeczu

Policjanci realizują program antydopalaczowy pn. „DOPALAM się SOBĄ”. Na spotkaniu z uczniami liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzeczu mówili o szkodliwości silnie działających środków.

Głównym celem programu antydopalaczowego pn. „DOPALAM się SOBĄ” realizowanym w całym województwie lubuskim jest ograniczenie zjawiska zażywania przez młodzież środków odurzających ze szczególnym naciskiem na środki zastępcze tj. dopalacze.

W Międzyrzeczu, pierwsze spotkanie w ramach tego programu odbyło się w środę 9 grudnia 2015 roku. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, spotkali się z uczniami klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzeczu. Mówili o dopalaczach, ich szkodliwym działaniu i zagrożeniu dla zdrowia i życia. Policjanci przybliżyli uczniom problematykę związaną ze środkami odurzającymi i środkami zastępczymi. Przedstawili również, podstawowe przepisy prawne dotyczące posiadania, handlu i używania narkotyków i dopalaczy.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali materiały edukacyjne i gadżety promujące Wojewódzki Program Antydopalaczowy. Program wspierają Fundacji Contra Crimen, oraz Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Kolejny nietrzeźwy wyeliminowany

Akcja „Trzeźwy kierowca” przeprowadzona była w poniedziałkowy ranek na głównych ulicach Międzyrzecza. Sprawdzono stan trzeźwości 468 kierujących, jeden z nich odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki od kilku miesięcy, w różnych miejscach na terenie powiatu, oraz godzinach przeprowadzają działania „trzeźwy kierowca’. Wiele razy podczas sprawdzania stanu trzeźwości kierowców, pomimo nagłaśniania tego typu akcji, mówienia o zagrożeniu, jakie niosą nietrzeźwi kierujący oraz konsekwencjach prawnych w takim przypadku, wciąż policjanci eliminują z ruchu kolejnych przestępców.

Podobnie było w poniedziałek 28 grudnia 2015 roku w godzinach rannych. Podczas działań w Międzyrzeczu policjanci sprawdzili stan trzeźwości 468 kierowców. Kontrole przeprowadzane były na dwóch międzyrzeckich ulicach Waszkiewicza oraz Świerczewskiego.

Niestety jednak jeden z kierowców, nie zważając na swoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, prowadził swój pojazd, mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.

Policjanci będą przeprowadzać podobne działania w różnych godzinach na terenie całego powiatu międzyrzeckiego. Szczególnym nadzorem obejmą okres sylwestrowo-noworoczny.

Uwaga na fałszywego wnuczka

Przestępcy wymyślają rozmaite historie, chcąc wyłudzić pieniądze. Na swoje ofiary wybierają osoby w podeszłym wieku, które bardzo często przekazują fałszywym wnuczkom całe oszczędności.

30 listopada 2015 był pechowy dla 87-letniego mieszkańca Międzyrzecza. Zadzwonił do niego mężczyzna i podał się za policjanta. Poinformował, że jego syn spowodował wypadek i za ciche załatwienie sprawy, musi wpłacić za niego kaucję w wysokości 40 tys. zł. Mężczyzna długo się nie zastanawiał i już po kilku minutach przyniósł pieniądze w umówione miejsce.

Policjanci ustalili, że w tym samym dniu podobnych telefonów na terenie Międzyrzecza było znacznie więcej. Do jednostki Policji zgłosiło się łącznie aż siedem osób. W tych przypadkach przestępcy usiłujący wyłudzić pieniądze mówili, że są wnukami i potrzebują wsparcia finansowego swoich bliskich, wymyślając przy tym rozmaite historie, z których wynikało, że jeżeli im nie pomogą, to będą mieli ogromne problemy. Na szczęście starsze osoby nie dały się nabrać. Dopytywały, z kim dokładnie rozmawiały, chciały znać szczegóły, albo krótko kwitowały, że nie mają pieniędzy lub po prostu rozłączały się.

Policjanci apelują o rozwagę w takich sytuacjach. Przestępcy wykorzystują łatwowierność osób starszych, przeprowadzają rozmowę w taki sposób, aby wyciągnąć jak najwięcej informacji od pokrzywdzonego. Zanim zostaną przekazane jakiekolwiek pieniądze należy skontaktować się z rodziną, która w bardzo łatwy sposób będzie mogła zweryfikować przekazane informacje. Czasami wystarczy tylko jeden telefon, aby ustalić, czy osoba po drugiej stronie słuchawki mówiła prawdę, czy czasem nie chce nas oszukać i wyłudzić pieniędzy.

Nie unikną odpowiedzialności

Chcieli ukraść elementy placu zabawi i ustawić je na swoim podwórku dla własnych dzieci. W kradzieży przeszkodził im mieszkaniec wsi. Za usiłowanie kradzieży trzem mężczyznom grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

 placzabaw

Do zdarzenia doszło we wtorek 1 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 na terenie jednej z wsi gminy Międzyrzecz. Policjanci zostali powiadomieni, że nieznani mężczyźni chcieli ukraść elementy placu zabaw.

Policjanci przybyli na miejsce ustalili, że mieszkaniec wsi zainteresował się grupą mężczyzn, którzy w ciemnościach, oświetleni światłem latarek, za pomocą różnego rodzaju narzędzi demontowali elementy placu zabaw. Mężczyzna powiedział, że na jego widok zaczęli uciekać i odjechali busem. Udało mu się schwytać jednego z nich. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnej izbie zatrzymań.

Policjanci wykonywali czynności procesowe na miejscu, przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia i przesłuchali świadków. Jednocześnie jednak policjanci z Wydziału Kryminalnego zaczęli szukać pozostałych osób zamieszanych w proceder kradzieży.

Prowadzone działania szybko doprowadziły policjantów do pozostałych uczestników zdarzenia. Okazało się, że to trzech szwagrów, mieszkańców powiatu świebodzińskiego chciało ukraść elementy placu zabaw, po to, aby złożyć je na własnej posesji dla swoich dzieci. Wszyscy usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży, za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

 

 

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment