Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Pomnik 2. Armii WP znalazł nowe miejsce.

Podczas budowy ronda na zachód od Skwierzyny, na skrzyżowaniu dróg do Gorzowa Wlkp. i Kostrzyna n/O, okazało się, że na terenie budowy stoi (zapomniany i niszczejący od wielu lat) pomnik, poświęcony pamięci żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego. Tędy przemaszerowały (w 1945 roku) m.in. jednostki wchodzące w skład 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej, podporządkowane dowódcy 2. AWP, w tym 61. pułk artylerii przeciwlotniczej, którego tradycje przejął stacjonujący w Skwierzynie dywizjon przeciwlotniczy.

Drogowcy, budujący rondo, przenieśli obelisk w nowe miejsce. Czy jest to odpowiednia lokalizacja? Zważywszy na fakt, że wcześniej stał… wśród zarośli, i nie był już praktycznie widoczny, to odpowiednie miejsce. Tym bardziej, że sąsiedztwo ma znakomite. Po drugiej stronie drogi znajdują się pozostałości bunkra, który był jednym z bastionów niemieckiego systemu umocnień Ostwall, wraz z transzejami i okopami z tego okresu. Niemalże obok znajduje się wydobyta niedawno zapora przeciwczołgowa, która może stać się kolejną atrakcją turystyczną. Ponadto, drogowcy ustawili w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika wydobyte z ziemi pozostałości zapór, które w tej chwili tworzą jakby naturalny, historyczny drogowskaz do Grupy Warownej Ludendorff, która stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów historii. Istotną zaletą nowego miejsca posadowienia pomnika jest także sąsiedztwo parkingu leśnego, skwierzyńskiego nadleśnictwa. Jest on bardzo często wykorzystywany przez podróżujących pobliskimi trasami, a więc i obelisk - niejako przy okazji - stanie się obiektem ich zainteresowania. Gdyby jeszcze udało się go odrestaurować i postawić tablicę informacyjną, o tych którym był poświęcony, byłoby znakomicie.

Kto mógłby podjąć się tego zadania? Może należałoby uruchomić aktywność społeczną i zainicjować współdziałanie między jednostkami samorządowymi, organami służb konserwatorskich oraz społecznościami lokalnymi? Pytanie pozostawiamy otwarte.

A.Z.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment