Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

70-lecie istnienia szkoły w Skwierzynie

W październiku b.r. dawna „Jedynka” (dziś Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Skwierzynie) obchodzi 70-lecie istnienia. Przygotowania do obchodów tego pięknego jubileuszu trwały już od kilku miesięcy i włączyła się w nie cała społeczność szkolna gimnazjum. Na uroczystości nie zabrakło znamienitych gości w osobach Pani Heleny Wasiluk – emerytowanej dyrektor „Jedynki”, jej byłych już nauczycieli, burmistrza Skwierzyny – Pana Lesława Hołowni, wicewojewody – Pana Jana Świrepo i wielu innych, których nie sposób w tak krótkim tekście wymienić.

Trochę historii

Historia naszej szkoły w wolnej Polsce rozpoczyna się w czerwcu 1945 roku, kiedy to do Skwierzyny przybywa grupa polskich nauczycieli z Klewania, którzy już na początku swojego pobytu rozpoczęli przygotowania do pierwszego po wojnie roku szkolnego 1945/1946, co udało się dzięki ich zapałowi i poświęceniu już po kilku tygodniach.

W zorganizowanych naprędce klasach uczyli się wszyscy ci, którym tragiczna w swych skutkach wojna uniemożliwiła naukę, więc i wiek uczniów był zróżnicowany; bywało tak, że „koledzy z ławki” byli od innych starsi sześć lat. Pierwszym kierownikiem szkoły został Pan Zdzisław Dutkowski – nauczyciel pełen pasji i poświęcenia, której nie zabrakło także przejmującej po nim schedę, obecnej na jubileuszu Pani Helenie Wasiluk – emerytowanej dyrektor „Jedynki”, człowieka niezwykle życzliwego, dobrego i gotowego do niesienia pomocy.

Gimnazjum1

              Zdjęcie nr 1 (kierownik Zdzisław Dutkowski, zdjęcie archiwalne)

Gimnazjum2

                    Zdjęcie nr 2 (grono pedagogiczne, zdjęcie archiwalne)

„Jedynka” funkcjonowała jako szkoła podstawowa do roku 1999, kiedy to w drodze reformy została przekształcona w Gimnazjum im. Władysława Jagiełły, będące spadkobiercą i kontynuatorem wspaniałych szkolnych tradycji swojej poprzedniczki dzięki staraniom grona pedagogicznego, uczniów i kolejnych dyrektorów: Pana Wojciecha Wrzaka, Pani (ś. p.) Iwony Wysockiej i Pani Danucie Bramie.

Szkoła dzisiaj

Budynek naszej szkoły z zewnątrz niewiele się zmienił. I mimo wprowadzania tzw. nowoczesności w postaci sali komputerowej i znajdujących się w gabinetach komputerów, prowadzonego obecnie remontu sali gimnastycznej czy wybudowanego nieopodal budynku wielofunkcyjnego boiska szkolnego, licznie przybyli na uroczystości absolwenci mogli bez trudu rozpoznać sale lekcyjne, w których spędzili kilka lat swojego życia, nawiązując przyjaźnie, przeżywając swoje pierwsze sukcesy i porażki. Szkoła, tak jak i dawniej, tętni życiem, ma swoje tradycje, sztandar, hymn, logo. Jej uczniowie biorą udział w licznych konkursach, należą do różnych kół zainteresowań, przygotowują imprezy nie tylko dla gimnazjalnej społeczności, ale także dla mieszkańców Skwierzyny.

Jubileusz

Obchody 70-lecia zgromadziły na sali widowiskowej SOK-u liczną widownię. Absolwenci „Jedynki”, ale także i gimnazjum, przyjechali z różnych stron, by wziąć udział w tym święcie szkoły. W czasie jubileuszowej gali nie zabrakło wzruszeń. Zgromadzeni owacjami na stojąco przyjęli nadanie Pani Helenie Wasiluk tytułu Honorowego Obywatela Skwierzyny, niejeden z nich ze łzą w oku wspomniał tych, których już z nami nie ma; nagradzali rzęsistymi brawami występy gimnazjalistów, ich umiejętności wokalne, aktorskie i literackie. Sami uczniowie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, popisując się swoimi umiejętnościami. Po akademii absolwenci przeszli do budynku szkoły, by obejrzeć przygotowaną dla nich wystawę zdjęć i szkolnych pamiątek, powspominać dawne czasy przy kawie i słodkim poczęstunku. Obchody zwieńczył Bal Absolwenta, który zgromadził na wspólnej zabawie 110 osób.

Gimnazjum3

  Zdjęcie nr 3 (p. Helena Wasiluk – Honorowy Obywatel Skwierzyny); fot. Aleksander Migdal

Refleksje na koniec

Szkoła ze swoimi tradycjami od kilkudziesięciu lat jest wpisana w historię Skwierzyny, a o jej znaczeniu dla miasta i lokalnego środowiska świadczą m.in. jej absolwenci – ludzie, którzy mimo upływu czasu są z nią nadal związani, pamiętają i pomagają. Należy mieć tylko nadzieję, że ta kilkudziesięcioletnia historia nie zostanie przekreślona lub też zmieniona kolejną bardziej lub mniej (nie)udaną reformą, która wbrew społecznym oczekiwaniom zmieni charakter placówki, nie licząc się z mrówczą pracą nauczycieli i trudem wielu pokoleń uczniów.

Gimnazjum4

       Zdjęcie nr 4 (budynek Gimnazjum im. W. Jagiełły w Skwierzynie)

Tekst: Milena Guzik, Iza Lechowicz, Natalia Piwko – uczennice kl. 3b Gimnazjum w Skwierzynie (pod kierunkiem nauczyciela – p. Danuty Malińskiej)

 

 

 

 

 

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment