Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Pierwszy w tym roku „Pegaz Lubuski” (1/96) otwiera artykuł wstępny Agnieszki Moskaluk,  redaktorki naczelnej, prezeski Związku Literatów Polskich Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, który przybliża temat przewodni numeru: Cierpienie. Wydaje się, że ten temat – wyzwalający niezwykłą wrażliwość i czułość - wpisuje się także w tradycje Wielkanocy, związane z celebrowaniem zmartwychwstania Chrystusa.

Choroba i Niemoc - jak żaden inny temat - dotyka trudnych, osobistych doświadczeń, tragicznych historii i bolesnych przeżyć, ale okazuje się, że jednak prawdziwą bohaterką tego numeru – jak czytamy we wstępniaku redaktorki naczelnej - jest NADZIEJA, bo w każdej NIEmocy, tkwi MOC.

Jak pisze, przywołany w artykule, Włodzimierz Wilowski w „Metafizyce cierpienia”: Słowami można starać się opisywać tylko zewnętrzne aspekty cierpienia, jego głębi doświadcza się samemu.  NIEktórzy jednak – twierdzi Agnieszka Moskaluk - potrafią to doświadczenie ubierać w NIEzwykłe słowa, a ich potwierdzenie odnajdziemy w publikowanych materiałach.

W numerze znalazło się wiele tekstów prozatorskich, a wśród  nich opowiadanie (fragment) „Przebiśniegi” – dziennikarki, publicystki, laureatki ponad trzydziestu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich, wiceprezeski gorzowskiego oddziału ZLP i zastępczyni redaktor naczelnej Pegaza – Beaty Igielskiej.

Nie mogło zabraknąć poezji, a swoje wiersze m.in. zamieścił – autor tekstów i kompozytor, podróżnik i obieżyświat, wielbiciel Gruzji oraz organizator imprez rozrywkowych i kulturalnych – Bartek Orzeł.

Po wspólnym rodzinnym świętowaniu wielkanocnego śniadania i znalezieniu zajączka, czyli miłej niespodzianki dla dzieci, warto oddać się lekturze wszystkich tekstów opublikowanych na łamach kwartalnika, które poruszają i wzruszają. Mówią o sile miłości i determinacji. O lojalności i przyjaźni. O mocy natury i potędze umysłu.

KAZ

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment