Droga do olimpijskich emocji
W lipcu 2004 roku (19 lat temu) województwo Lubuskie było gospodarzem X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Liczba uczestników we wszystkich dyscyplinach sportowych wyniosła ok. 2500 osób. Jedną z rozgrywanych konkurencji był bieg na orientację (bno), której organizatorem była Skwierzyna. Zawodnicy mieli do pokonania trasy sprinterskie, klasyczne, krótkodystansowe i biegi sztafetowe.
Jak to się stało, że właśnie Skwierzynie powierzono organizację finału X OOM, jednej z większych imprez sportowych w Polsce? Odpowiedź jest oczywista dla wszystkich, którzy uprawiali ten sport. Przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy ówczesnego trenera i prezesa Klubu Sportowego BnO Modrzew (działającego przy skwierzyńskim Klubie Garnizonowym), nieodżałowanego Waldemara Płuciennika, który swoje „serce i duszę” poświęcił propagowaniu biegu na orientację, i który pomimo swoich (wówczas 60 lat) z powodzeniem sam czynnie biegał i zdobywał medale. Wyszkolił wielu zawodników, w tym Katarzynę Piturę, która w skwierzyńskich finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na podium stawała po biegu sprinterskim i krótkodystansowym zdobywając dwa srebrne medale, a na dystansie klasycznym zajęła czwarte miejsce. Zawodniczka Modrzewia z Trzebiszewa mówiła wówczas redaktorowi Gazety Lubuskiej (GL 22 lipca 2004, Paweł Kozłowski, zdj. Kasi Pitury: Sławomir Sajkowski), że: „Zaciekawiło mnie bieganie po lesie i odnajdywanie punktów. Dobrze się czuję między drzewami, tam inaczej się oddycha - mówiła medalistka. - Na Kasię w województwie nie ma mocnych. Wygrywa wszystko w kolejnych kategoriach wiekowych - dodawał jej trener Waldemar Płuciennik.
Silna pozycja skwierzyńskiego klubu bno Modrzew, jako sprawnego organizatora, możliwa była także dzięki organizacji (wcześniej i później) wielu przedsięwzięć rangi międzynarodowej (Grand Prix Polonia), ogólnopolskiej (również Wojska Polskiego), województwa (Grand Prix województwa lubuskiego) i na szczeblu lokalnym. Na kanwie tych zawodów otworzyła się droga do powołania w 2000 roku Lubuskiego Związku Biegu na Orientację z siedzibą w Skwierzynie, ( pierwszym prezesem wojewódzkiego LZBnO został Zygmunt Kadłubiski, kolejnym Jan Jamroży) co zaowocowało organizacją, na naszym terenie, wielu prestiżowych imprez w biegu na orientację, w tym 10. edycji OOM.
Fakt, że skwierzyńskie środowisko bno stać było na organizację dużych imprez to także zasługa sprawnego teamu, który udało się utworzyć Waldemarowi Płuciennikowi, w składzie m.in.: Jadwiga Gałązka, Danuta i Sylwester Pacek, Stanisław Kasperek, Jan Jamroży, Edward Dudkiewicz, a także zawodnicy: : Paweł Stachowski, Arkadiusz Gałązka, Mateusz Karczmarski i wielu innych. To także dzięki ich zaangażowaniu sezon trwał niemalże cały rok. Zimą ćwiczono wytrzymałość, a od wiosny rozpoczynały się treningi w terenie z mapą. Nie bez znaczenia był także fakt przychylności kolejnych dowódców skwierzyńskiej jednostki przeciwlotniczej, którzy czynnie wspierali działania skwierzyńskich orientalistów, a niektórzy z nich także czynnie biegali.
Tytułem podsumowania. Ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży były (i są nadal) największymi imprezami w olimpijskich dyscyplinach sportu w kategoriach juniorów i stanowiły bardzo ważny element w procesie rozwoju ich kariery. Zawodnicy walczyli nie tylko o tytuły mistrzowskie w danej dyscyplinie sportu, ale także o punkty dla swoich regionów (gminy, powiatu, województwa) w ramach ogólnopolskiego systemu współzawodnictwa. W konsekwencji, z osiągniętymi wynikami sportowymi wiązała się przyszła pozycja danej dyscypliny w strukturze finansowania sportu ze środków publicznych oraz wyłonienie najlepszych regionów pod względem rozwoju sportu młodzieżowego.
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
- Click to open image! Click to open image!
https://www.skwierzyna.eu/index.php/1770-droga-do-olimpijskich-emocji#sigProId0ffe10f7cd
Aby dodać komentarz nie musisz się logować.Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment