Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

PORT RZECZNY WRACA DO MIASTA.

Miasto Skwierzyna zawsze żyło rzeką, a transport rzeczny Wartą był jednym z filarów gospodarczej prosperity Skwierzyny. W skwierzyńskim porcie (w okresie powojennym przy lewym brzegu rzeki) cumowały barki, które dzisiaj możemy jedynie zobaczyć na archiwalnych zdjęciach i kartach pocztowych. Przez ostatnich kilka dekad miasto „odwróciło się od rzeki’.

Czy rzeka Warta może stać się ponownie gospodarczym kręgosłupem Skwierzyny? Jest to możliwe, choć z wielu powodów będzie to trudne, ale port rzeczny może stać się wizytówką miasta. Łodzie rekreacyjne (turystyczne lub wędkarskie), wycieczkowe, spacerowe, wioślarskie mogą nawiązywać do dawnej świetności i związków miasta z rzeką i stać się turystyczną atrakcją. Ponadto, może stać się jednym z portów Wielkiej Pętli Wielkopolski, najdłuższego w Polsce szlaku wodnego (prawie 700 kilometrów dróg wodnych – w załączeniu mapka). WPW tworzy zamknięty pierścień, tak więc teoretycznie można by pływać bez końca. Jest też doskonale skomunikowana z innymi drogami wodnymi. Od zachodu posiada poprzez Odrę połączenie ze szlakami wodnymi Niemiec, a poprzez Kanał Bydgoski z rzekami Drogi Wodnej E-70. Dzięki Pętli można zatem przepłynąć z Antwerpii, przez Berlin i Wielkopolskę, dalej Kanałem Bydgoskim aż do Wisły i Gdańska, a nawet do litewskiej Kłajpedy.

Aby wyruszyć w tę podróż najlepiej jest wybrać się w rejs łodzią motorową. Może być to klasyczna łódź, house boat lub jakiś płaskodenny katamaran, który poradzi sobie nawet przy niskich stanach wód. Wszystko zależy od was i od czasu, którym dysponujecie.

To przyszłość! Zanim to się stanie zapraszamy na (majówkowy) spacer w rejon portu rzecznego. Wreszcie, skwierzyński samorząd (BRAWO!) rozpoczął przywracanie rzeki miastu, a miasto rzece. W ramach prac rozpoczęto rewitalizację nadbrzeży portu i budowę slipu (z płyt żelbetowych), który będzie służył do wodowania jednostek pływających.

Przystań ( w przyszłości) zapewni nie tylko bezpieczne miejsce do cumowania, ale (mamy taką nadzieję) także dostęp do prądu i wody, możliwość tankowania, zrobienia zakupów, czy bezpiecznego pozostawienia łodzi i zwiedzenia okolicy. Ale już dzisiaj (po zakończeniu wstępnego etapu prac) z pewnością zwiększy się zainteresowanie turystyką wodną i stanie się miejscem przyjaznym dla wszystkich korzystających z uroków Warty.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment