Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Podatek od nieruchomości 2023 - ile wynoszą nowe stawki?

Od stycznia 2023 roku wzrosły maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W Gminie Skwierzyna (podobnie jak w wielu miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu czy Gdańsku)  zdecydowano o  podniesieniu stawek do  poziomu 11,8%. Stawki podatku wynoszą m.in.:

- Podatek od budynków mieszkalnych  wynosi 1,00 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (w ub. roku było 0,89 zł).

- Podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej  to 28,78 zł od 1 m2 (w ub. roku było 25,74 zł).

- Stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wzrosła do 1,16 zł za 1 m2 (w ub. roku było  1,03 zł).

- Stawka za pozostałe grunty to 0,61 zł za 1 m2 (w ub. roku było  0,54 zł).

Wśród  samorządów, które zdecydowały się na niższe stawki, znajdziemy m.in. Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Drezdenko, Sulęcin, Żagań, Sulechów, Kostrzyn n/O, Strzelce Krajeńskie itd. Uwagę zwraca Zielona Góra, która  zdecydowała się na obniżenie, a nie podwyżkę jednego z podatków (w stosunku do stanu z 2022 roku). Chodzi  konkretnie o podatek od pozostałych budynków lub ich części.

W przypadku osób fizycznych podatek od nieruchomości jest spłacany w formie ratalnej. Opłat dokonuje się w następujących terminach: do 15 marca,  15 maja, 15 września, 15 listopada.

Wyższe stawki podatku od nieruchomości oznaczają także większe wpływy z tego tytułu do budżetu. A trzeba pamiętać, że podatek ten jest jednym z największych źródeł dochodów własnych Gminy.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment