KRONIKA POLICYJNA
Działania „Inwalida”
Międzyrzeccy policjanci sprawdzali miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Podczas działań na terenie powiatu międzyrzeckiego, policjanci sprawdzali ważność kart parkingowych oraz czy miejsca są prawidłowo oznakowane. Jedną osobę nieuprawnioną ukarali mandatem karnym za parkowanie samochodu na miejscu dla niepełnosprawnych.
Wpisując się w prowadzone przez media akcje „Uwalniamy koperty”, policjanci przeprowadzili działania ukierunkowane na kontrole miejsc parkingowych zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych i na kontrolę kart parkingowych przeznaczonych m. in. dla osób niepełnosprawnych. Najważniejszym celem działań było zapewnienie możliwości korzystania osobom niepełnosprawnym z miejsc zarezerwowanych właśnie dla nich oraz kontrola samych kart parkingowych w celu wyeliminowania przypadków nieuprawnionego posługiwania się nimi.
Mimo szeroko zakrojonej akcji medialnej „Uwalniamy koperty”, część osób posiadających stare karty, nie wymieniła ich na nowe, tracąc tym samym prawo do korzystania z ułatwień w ruchu drogowym. Ponadto wciąż nagminnym jest fakt korzystania z takich ułatwień przez osoby do tego w ogóle nieuprawnione, czego najczęściej obserwowanym przejawem jest parkowanie przez kierujących aut na miejscach dla niepełnosprawnych.
UWAGA:
- wszystkie karty parkingowe wydane przed 30.06.2015 r. straciły ważność z dniem 1.07.2015r. (także karty wydane na czas nieokreślony)
- karta parkingowa osoby niepełnosprawnej wydawana jest osobie, a nie na pojazd, natomiast karta parkingowa dla placówki wydawana jest na konkretny pojazd (pojazd musi być zarejestrowany na daną placówkę)
- zgodnie z art. 8 ust. 3 Prawo o ruchu drogowym, kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby- w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności
- zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna, ale również osoba przewożąca osobę niepełnosprawną lub kierujący pojazdem należącym do placówki zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych) legitymująca się kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju
Podczas działań w czwartek 9 lipca 2015 roku, które zostały przeprowadzone przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej policji w Międzyrzeczu na terenie całego powiatu, policjanci skontrolowali 75 parkingów. Sprawdzili 80 miejsc zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych i 11 aut na nich zaparkowanych.
W czterech przypadkach policjanci ujawnili nieprawidłowości w oznakowaniu miejsc parkingowych- powiadomią odpowiednie służby i podmioty, które uzupełnią braki w oznakowaniu.
Jedna osoba nieuprawniona do zaparkowania samochodu na miejscu wyłącznie dla osób niepełnosprawnych została ukarana wysokim mandatem w wysokości 800 zł, nałożono na nią również 5 punktów karnych.
Policjanci ujawnili również przypadki, w których osoby niepełnosprawne posługiwały się nieważnymi już kartami parkingowymi. W tych przypadkach informowali ich o konieczności wymiany kart i sankcjach karnych, jakie grożą za parkowanie na uprzywilejowanych miejscach osobom nieuprawnionym.
Policjanci planują podobne akcje w najbliższym okresie. Również podczas codziennych służb patroli na terenach miast kontrolowane będą miejsca oraz karty parkingowe.
Autokar był niesprawny
Dzieci czekały ponad godzinę na usunięcie usterek w autobusie, którym miały jechać nad morze. Podczas kontroli policjanci nie dopuścili go do jazdy z uwagi na niesprawne oświetlenie.
W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci
i młodzieży, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów kontrolują stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny autokarów.
Podczas kontroli w środę 1 lipca 2015 roku, policjant zauważył, że autobus, który miał przewieźć 45 dzieci nad morze, ma niesprawne oświetlenie. Reakcja policjanta w tym przypadku mogła być tylko jedna- zatrzymał dowód rejestracyjny, a kierowcę zobowiązał do naprawienia usterek. W tym przypadku dzieci musiały poczekać ponad godzinę, ale po ponownym sprawdzeniu, okazało się, że autobus jest sprawny i mogą jechać na upragnione wakacje.
W ubiegłych latach najmłodsi nie mieli tyle szczęścia. Policjanci odnotowali przypadek, kiedy właściciel firmy podstawiał kolejne trzy autokary i każdy z nich był niesprawny. W efekcie dzieci nie pojechały na wycieczkę.
Policjanci z Międzyrzecza przypominają.
W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci
i młodzieży, istnieje możliwość dokonania, na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów, kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów. Potrzebę sprawdzenia autokaru można zgłosić pisemnie lub telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem. Wniosek należy kierować na adres:
Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu
Wydział Ruchu Drogowego
ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich 1
66-300 Międzyrzecz
lub telefonicznie do dyżurnego 95 742 60 11-12 lub Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego pod nr 95 742 60 46. Wniosek można także złożyć osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich.
Wyprzedzenie czasowe pozwoli na odpowiednie zorganizowanie służby, tak by w miarę posiadanych sił i środków, udało się przeprowadzić kontrole wszystkich zgłoszonych autokarów.
Zgłaszając potrzebę kontroli autobusu należy podać numer telefonu organizatora oraz datę wyjazdu i miejsce odjazdu autokaru.
Niezależnie od powyższego, w sytuacji kiedy kontrola nie była wcześniej zgłoszona organizator wyjazdu, który w chwili podstawienia autobusu ma uzasadnione podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, bądź stan techniczny pojazdu budzi poważne zastrzeżenia może zawiadomić o tym fakcie Oficera Dyżurnego KPP w Międzyrzeczu.
Łamali przepisy- stracili uprawnienia
Kolejni już kierowcy stracili prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Od 18 maja, od kiedy obowiązują nowe przepisy, policjanci z Międzyrzecza wyeliminowali z ruchu już 11 piratów drogowych.
Policjanci zauważyli już znaczną poprawę- widać, że dzięki zmianie przepisów, kierowcy jeżdżą wolniej, zwłaszcza w terenie zabudowanym. Zdarzają się jednak wyjątki- w powiecie międzyrzeckim policjanci zatrzymali już 11 praw jazdy piratom drogowym, którzy przekroczyli prędkość na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, prowadzą swoje akcje na terenie całego powiatu. Sprawdzają, z jaka prędkością jeżdżą kierowcy na drogach zarówno w miejscowościach, jak i na terenie wsi. Jest to bardzo ważne, aby w miejscowościach zdjąć nogę z gazu, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy poruszających się rowerami oraz pieszych, jest znacznie więcej, niż jesienią, czy zimą.
W poniedziałek 20 lipca policjanci „namierzyli” BMW, które w Bobowicku poruszało się z prędkością 102 km/h, gdzie dopuszczalna prędkość, to 50 km/h. Policjanci bardzo często kontrolują ruch na drogach w tej miejscowości, z uwagi na wzmożony ruch w okresie wakacyjnym, w pobliżu jeziora. Prawo jazdy 27-latka zostało zatrzymane. Przez trzy miesiące nie będzie mógł kierować pojazdami.
Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.
Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).
Służbom kontrolnym oraz sądom dano w ten sposób nowe instrumenty, które powinny w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować kierujących pojazdami do przestrzegania przepisów.
Nieporozumienia sąsiedzkie i areszt
Sad aresztował na okres dwóch miesięcy Zbigniewa F., który brutalnie pobił mężczyznę remontującego mieszkanie jego sąsiadki, ponieważ … przeszkadzał mu hałas podczas remontu. Za uszkodzenie ciała Zbigniewowi F. grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Do zdarzenia doszło podczas minionego weekendu. Policjanci otrzymali informację o uszkodzeniu ciała mężczyzny remontującego mieszkanie w Międzyrzeczu. Policjanci ustalili, że napastnik z niewyjaśnionych przyczyn zaatakował drewnianą palką mężczyznę, który otworzył drzwi mieszkania. Pokrzywdzony trafił do szpitala z obrażeniami głowy i twarzy. Napastnik został zatrzymany.
Policjanci przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz przesłuchali świadków zdarzenia. W efekcie ich działań Zbigniew F, usłyszał dwa zarzuty: groźby karalnej oraz uszkodzenia ciała. Tłumaczył, że zrobił to, ponieważ, nie mógł spokojnie odpocząć po pracy, przeszkadzał mu hałas. Za uszkodzenie ciała 60-latkowi grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował mężczyznę na okres dwóch miesięcy.
Policjanci odzyskali rower
Dzielnicowi podczas rutynowej kontroli drogowej, odzyskali skradziony rower. Jednoślad wrócił do właściciela.
Do zdarzenia doszło w niedzielę 26 lipca 2015 roku w niewielkiej wsi koło Międzyrzecza. Dzielnicowi, którzy mieli obchód na tym terenie zauważyli VW Golfa, podejrzewali, że kierujący nim mężczyzna najprawdopodobniej nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Nie pomylili się. Podczas kontroli okazało się, że 18-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami- został ukarany mandatem karnym za to wykroczenie.
Dodatkowo podczas kontroli policjanci zauważyli, że przewozi on w swoim pojeździe rower- sprawdzili jego numery w policyjnej bazie danych. Intuicja również w tym przypadku ich nie zawiodła- okazało się, że rower pochodzi z kradzieży. Michał P. został zatrzymany, usłyszał zarzut paserstwa, za co kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności.
W tym przypadku właściciel roweru ułatwił zadanie policjantom- w momencie zawiadomienia o kradzieży roweru, podał wszystkie, bardzo istotne dane, w tym numery ramy, które zostały wprowadzone do systemu komputerowego. W momencie sprawdzenia w policyjnych bazach danych, w momencie kontroli, policjanci automatycznie otrzymują komunikat, o tym, że rower został utracony oraz o danych jego właściciela.
Bardzo ważne jest to, aby po zakupie roweru zachować najważniejsze dane dotyczące jednośladu w tym numery ramy, można również zachować zdjęcie roweru, które w momencie jego utraty, można przedstawić policjantom, aby ułatwić im zadanie.
Spowodował kolizję- stracił prawo jazdy
Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy, który potrącił na przejściu dla pieszych siedmioletniego chłopca. Mundurowi skierują wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu oraz do Starosty o rozważenie konieczności skierowania mężczyzny na kontrolne badania lekarskie.
W środę 22 lipca 2015 roku przy skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego z Poznańską, na przejściu dla pieszych doszło do potrącenia siedmioletniego chłopca. Policjanci na miejscu ustalili, że kierujący w przeciwną stronę zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić grupę dzieci, natomiast jadący Daewoo Lanos z naprzeciwka w kierunku centrum miasta, nie zatrzymał się i potrącił przechodzącego prawidłowo chłopca.
Chłopiec został przewieziony karetką pogotowia do szpitala na badania lekarskie. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Miał powierzchowne rany i otarcia naskórka. Policjanci na miejscu ustalili świadków zdarzenia i przeprowadzili oględziny pojazdu.
70- letni kierowca tłumaczył, że pomimo dobrej widoczności, nie zauważył chłopca. Policjanci na miejscu zatrzymali prawo jazdy Ryszardowi P. za spowodowanie zdarzenia drogowego na przejściu dla pieszych. Skierują przeciwko niemu wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczuoraz do Starosty o rozważenie konieczności skierowania mężczyzny na kontrolne badania lekarskie.
Uwaga czytaj umowę przed jej podpisaniem
Wielu nieuczciwych ludzi wykorzystuje łatwowierność oraz ufność starszych osób. Przedstawiciele różnych firm nakłaniają ich do podpisywania umów, nie informując przy tym o konsekwencjach finansowych. Należy dokładnie czytać dokumenty, zanim się je podpisze.
Policjanci z Międzyrzecza w ostatnich tygodniach zostali poinformowani o zdarzeniach polegających na wprowadzeniu w błąd, co do konieczności zapłaty faktury za usługi, których pokrzywdzeni nie zamawiali.
Mechanizm nieuczciwych sprzedawców był bardzo prosty. Wykorzystywali łatwowierność starszych osób i podczas wizyty w ich mieszkaniach, prosili o podpisanie dokumentów. Często wprowadzali ich w błąd, co do świadczonych usług i namawiali do złożenia podpisu pod dokumentami. Po kilku tygodniach ich „ofiary” otrzymywały faktury z obowiązkiem zapłaty. Osoby pokrzywdzone, gdy zorientowały się, że popełniły błąd, nawet nie wiedziały, dokąd napisać wypowiedzenie usług, ponieważ przedstawiciel firmy nie zostawił im kopii dokumentów oraz danych firmy, którą reprezentował. Po kilku telefonach oraz wysłaniu pism o wypowiedzeniu umowy, pokrzywdzeni otrzymywali kolejne faktury z informacją, że zerwanie umowy skutkuje poniesieniem kosztów.
Policjanci przestrzegają przed zawieraniem umów i podpisywaniem dokumentów przed ich dokładnym przeczytaniem.
Przed podpisaniem dokumentów należy pamiętać o ważnych zasadach:
- Sprawdź wiarygodność firmy
- Dokładnie przeczytaj umowę
- Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz
- Chroń swoje dane osobowe
Niestety, na nieuczciwych sprzedawców w tym wypadku metoda jest tylko jedna. Należy dokładnie czytać to, co podpisujemy, a w razie wątpliwości dać sobie czas i nie podejmować pochopnie decyzji.
APEL DO WŁAŚCICIELI ROWERÓW
Wiosna i lato to czas dający nam szansę na korzystanie z rowerów. Służy nam on w życiu codziennym, w pracy, do uprawiania sportu czy zabawy. Coraz częściej rower dzięki atrakcyjnemu wyglądowi, czy dobremu wyposażeniu, zwraca na siebie uwagę otoczenia. Niestety, nie tylko innych rowerzystów, ale także różnego rodzaju przestępców, szczególnie złodziei.
Dlatego też, posiadając go starajmy się pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z jego ochroną przed kradzieżą:
W DOMU:
- Kupując rower bądź mając go w domu, sprawdzamy, czy posiada indywidualny numer identyfikacyjny- jeśli tak, to wpisujemy go do dokumentów przekazanych z rowerem, albo spisujemy na kartce, którą przechowujemy w domu
- Rozważyć należy naniesienie na ramie roweru i innych jego cennych elementach tzw. „cech szczególnych”, tj. dodatkowych ( w miarę trwałych)oznaczeń pozwalających na ich rozpoznanie przez właściciela po ewentualnej kradzieży i odzyskaniu roweru
- Cały rower oraz jego cechy szczególne możemy sfotografować i w wersji elektronicznej trzymać w domowym komputerze
- Przechowując rower w piwnicy, garażu, na balkonie, w altance czy innym podobnym pomieszczeniu, nie możemy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu tych miejsc przed włamaniem
- Planując pozostawienie roweru poza domem bez nadzoru, zakupmy zabezpieczenie utrudniające kradzież, najlepiej takie, które trudno jest otworzyć, przeciąć bądź ułamać
POZA DOMEM:
- Pozostawiając rower (najlepiej przypięty), wybieramy miejsca, gdzie inni mogą zauważyć jego ewentualną kradzież- oświetlone, ruchliwe, widoczne dla otoczenia, będące pod nadzorem kamer
- Oddalając się od roweru, pamiętajmy o jego zabezpieczeniu, musimy go przypiąć do trwałej przeszkody. Co pewien czas sprawdzajmy jednak, czy jest on na swoim miejscu.
- Posiadając przy rowerze drogie akcesoria, które można szybko zdjąć (licznik prędkości, GPS, narzędzia) albo mając ze sobą cenny bagaż, pamiętajmy o zabraniu tych rzeczy ze sobą
Mając na uwadze powszechny problem, jakim jest kradzież rowerów, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu oraz Komisariatu Policji w Skwierzynie znakują jednoślady.
Akcja znakowania zaplanowana jest w każdą środę w godzinach 11.00- 14.00 przy budynku Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich 1 lub Komisariatu Policji w Skwierzynie przy ul. Chrobrego 15.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Aby przeprowadzić znakowanie,
należy wraz z rowerem dostarczyć dokument zakupu jednośladu oraz dokument tożsamości właściciela.
Aby dodać komentarz nie musisz się logować.Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment