W gorzowskim szpitalu (w piątek, 19 czerwca 2015 r.) oficjalnie otwarto Pracownię Gamma Kamery SPECT_CT.
To najnowszy nabytek lecznicy w 85% sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wartość sprzętu to prawie 3 miliony złotych. SPECT-CT w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. z najnowocześniejszym na rynku usług medycznych oprogramowaniem to jedyne takie urządzenie w zachodniej Polsce. W otwarciu pracowni wzięli udział parlamentarzyści, władze województwa, radni oraz przedstawiciele szpitali z województwa lubuskiego i regionów ościennych.
Gamma Kamera SPECT/CT to połączenie dwóch kluczowych i wzajemnie uzupełniających się technologii obrazowania - tomografii komputerowej (TK) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT) - w jednym skanerze, który daje możliwość rejestrowania dwóch typów obrazów medycznych z pomocą jednego aparatu w tym samym czasie. Systemy SPECT/TK łączą takie dwa obrazy w jeden i prezentują połączone wyniki, aby ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji terapeutycznych na podstawie jednego badania.
Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu struktury narządów wewnętrznych, tkanek i komórek.
Efektem badania SPECT/CT są serie obrazów prezentowane w formie nałożonych warstw, co daje możliwość wielowymiarowej diagnozy. Obraz, który w efekcie badania oglądają diagności i lekarze prezentowany jest w formie 3D.
Gamma Kamera SPECT/CT jest wykorzystywana głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii.
Dzięki temu urządzeniu można badać wątrobę, nerki, płuca, mózg, krwawienie w układzie pokarmowym, a zastosowanie technologii SPECT/CT wnosi znacznie więcej informacji diagnostycznych.
System SPECT działa jak „inteligentny kontrast” precyzyjnie określając czy miejsce infekcji znajduje się badanym w organie czy w otaczających tkankach. Taka dokładna lokalizacja zmian jest pomocna w określeniu właściwej terapii. SPECT/CT może ułatwić zabieg chirurgiczny dzięki pokazaniu bardzo precyzyjnej lokalizacji anatomicznej. A właściwa, dokładna lokalizacja zmian przed zabiegiem chirurgicznym skraca znacznie czas samego zabiegu.
Urządzenie jest bezpieczne dla pacjenta. Mimo podawania pacjentom określonej dawki pierwiastków promieniotwórczych mogą z niego korzystać także noworodki i osoby z chorobami serca. Badanie trwa ok. 20 minut.
Dzięki Gamma Kamerze SPECT/CT lekarze dowiadują się czy zastosowany przez nich proces leczenia przynosi oczekiwane skutki. Czułość urządzenia w gorzowskim szpitalu jest wyższa niż podobnych tego typu urządzeń stosowanych w kraju.
Z Gamma Kamerą SPECT/CT i zastosowanym w niej oprogramowaniem Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie z powodzeniem może konkurować z ośrodkami klinicznymi np. w Warszawie.
Do konkursu na zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów” w zakresie zakupu gamma kamer na rok 2014 stanęło 30 oferentów. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. znalazł się w gronie 10 placówek, które otrzymały dofinansowanie.
Dzięki pieniądzom z ministerstwa szpital w Gorzowie ma dwie nowe Gamma Kamery. Wspomniany SPECT-CT oraz kamerę o małym polu widzenia. Obie są dla potrzeb diagnostyki onkologicznej.
Gamma Kamera SPECT-CT (model Discovery NM/CT 670) w gorzowskim szpitalu została zainstalowana 29 maja 2015 r. Do 9 czerwca 2015 r. wykonano przy jej pomocy 44 badania
Gamma Kamerę planarną o małym polu widzenia (Nucline TH/33) szpital posiada od stycznia 2015 r. Do 9 czerwca 2015 r. wykonano przy jej pomocy 110 badań.
Gamma Kamera SPECT-CT, która jest w posiadaniu WSzW w Gorzowie Wlkp. to gamma kamera dwugłowicowa rotacyjna, sprzężona ze spiralnym wielowarstwowym tomografem komputerowym pozwalającym na wykonywanie badań diagnostycznych i korekcję obrazów radioizotopowych oraz wspólnym stołem pacjenta do wykonywania niezależnych badań:
- scyntygraficznych
- hybrydowych SPECT-CT
- Diagnostycznych CT
GaGamma Kamera planarna o małym polu widzenia, to urządzenie jednogłowicowe , mobilne, wysokiej rozdzielczości o małym prostokątnym polu widzenia do wykonywania badań, np.
- scyntygrafii tarczycy
- scyntygrafii małych narządów.
Aby dodać komentarz nie musisz się logować.Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment