Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

O bezpieczeństwie podczas ferii zimowych

Czas ferii zimowych to dla dzieci i młodzieży okres beztroskiej zabawy, nowych znajomości i niezapomnianych wspomnień. Dla policjantów to czas wytężonej pracy, aby uchronić nasze pociechy przed wszelkimi zagrożeniami z zewnątrz.

Podczas ferii zimowych policjanci przeprowadzali spotkania z dziećmi, kontrolowali miejsca wypoczynku- obozy, półkolonie oraz miejsca zagrożone, a wszystko to dla ich bezpieczeństwa. Wraz z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Straży Pożarnej odwiedzali miejsca zorganizowanych form wypoczynku. Sprawdzali czy organizatorzy spełniają wszelkie wymogi, aby zapewnić bezpieczny wypoczynek uczestnikom. Przeprowadzone kontrole nie wykazały żadnych uchybień. Policjanci korzystając z okazji rozmawiali z dziećmi o bezpiecznych zachowaniach podczas zabaw na świeżym powietrzu i w domu oraz jak ważne jest przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypominali gdzie wolno się bawić, jakich miejsc najlepiej unikać, przypominali zasady bezpiecznego poruszania się po chodnikach, przejściach dla pieszych, czy poza terenem zabudowanym.

Uczestnicy zapoznali się również z zasadami konkursu pn. „ Stok nie jest dla bałwanów”.

Oprócz spotkań, policjanci stale patrolowali miejsca zagrożone- zamarzające jeziora, stawy oraz punkty sprzedaży alkoholu. A wszystko po to, aby nasze pociechy w ten wolny czas czuły się bezpiecznie.

Auto i narkotyki to śmiertelnie niebezpieczne połączenie

Spowodowała zagrożenie na drodze S-3, będąc pod wpływem narkotyków i wioząc swoje czteroletnie dziecko. Zareagowali funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych i przerwali niebezpieczną jazdę. Kobiecie grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 10 stycznia 2019 roku. Funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych podczas realizacji na terenie województwa lubuskiego, na międzyrzeckim odcinku trasy S-3, zauważyli pojazd, który jechał tzw. „zygzakiem”. Kierujący mercedesem zajeżdżał drogę innym pojazdom, wykonywał niekontrolowane manewry oraz gwałtownie hamował. Nie było czasu, aby wzywać patrol ruchu drogowego, w tym przypadku konieczna była natychmiastowa i zdecydowana reakcja.  Policjanci natychmiast zatrzymali pojazd i przerwali niebezpieczną jazdę, po czym wezwali na miejsce patrol ruchu drogowego. Okazało się, że za kierownicą siedzi 26-letnia kobieta, która była silnie pobudzona oraz nerwowo się zachowywała. Policjanci zauważyli również, że na fotelu pasażera siedzi przestraszona mała dziewczynka, jak się później okazało pięcioletnia córeczka kobiety. Badanie trzeźwości nie wykazało śladów alkoholu w organizmie, dlatego policjanci poddali ją badaniu na zawartość środków odurzających. Okazało się, że mieszkanka Szczecina jest pod wpływem marihuany oraz kokainy. Od kobiety pobrano krew do szczegółowych badań. Jej dzieckiem zaopiekował się znajomy rodziny. Usłyszy ona zarzut kierowania pojazdem pod wpływem środka odurzającego, za co grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

To doskonały przykład na to, że policjantem jest się zawsze, niezależnie od wyznaczonych zadań należy reagować w każdej niebezpiecznej sytuacji. Przerażające w tym przypadku jest to, że kobieta pokonała już ok 160 km, przewoziła małe dziecko, które z uwagi na jej stan było w ogromnym niebezpieczeństwie, a do tego zagrażała jeszcze innym użytkownikom drogi. Dzięki natychmiastowej i zdecydowanej reakcji policjantów prawdopodobnie nie doszło do tragedii.

NIE- przestępczości narkotykowej

Sąd Rodzinny i Nieletnich w Międzyrzeczu zajmie się sprawą 15-latka, który posiadał środki odurzające. Policjanci zabezpieczyli marihuanę, haszysz i amfetaminę.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego międzyrzeckiej jednostki Policji zwalczają przestępczość narkotykową. Policjanci z Międzyrzecza czynią ogromne starania, aby wszelkie środki odurzające wyeliminować z rynku. Policjanci weryfikują każde, nawet najmniejsze zgłoszenie oraz prowadzą szereg czynności pozaprocesowych, które mają na celu pozyskanie jak największej wiedzy w tym zakresie.

Tak też było w poniedziałek 14 stycznia, policjanci sprawdzili informacje, które zdobyli podczas działań operacyjnych. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zabezpieczyli marihuanę, haszysz oraz amfetaminę należące do 15-letniego mieszkańca gminy Międzyrzecz.

Chłopak usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Za tego typu przestępstwo grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Jego sprawa trafi jednak do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Międzyrzeczu, z uwagi na to, że ma dopiero 15 lat.

To kolejne uderzenie w przestępczość narkotykową. To bardzo ważne, aby w przypadku środków odurzających zajmować się nawet najdrobniejszymi sprawami, sprawdzać je, weryfikować i usuwać z rynku niebezpieczne środki tak, aby osoby, zwłaszcza najmłodsze nie miały kontaktu z narkotykami.

W styczniu 2018 roku dzięki kilkumiesięcznej żmudnej pracy operacyjnej policjantów z Międzyrzecza, która polegała na zbieraniu informacji, analizach, wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz współpracy służb, na polski rynek nie trafiła ogromna ilość środków odurzających. Dwóch mężczyzn zatrzymanych na przejściu granicznym w Świecku usłyszało zarzut przywozu znacznej ilości środków odurzających, za co grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Jeden z nich usłyszał również zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W efekcie wspólnych działań funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 4 tys. sztuk tabletek extazy, ponad kilogram amfetaminy, marihuanę i kokainę.

Próbował sprzedać leki na potencję, bo…. nie był zadowolony z efektu ich działania

Nie był zadowolony z efektu działania leku na potencję, więc postanowił go sprzedać za pośrednictwem portalu internetowego. Za wprowadzanie do obrotu leku bez wymaganego pozwolenia, mężczyźnie może grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie, podczas działań operacyjnych ustalili, że mieszkaniec Międzyrzecza, za pośrednictwem portalu internetowego, może wprowadzać do obrotu leki bez wymaganego pozwolenia. Podczas przeszukania jego mieszkania, policjanci zabezpieczyli ponad 20 sztuk tabletek na potencję. 39-latek tłumaczył, że leki kupił na własne potrzeby, jednak nie był zadowolony z ich działania i postanowił je sprzedać za pośrednictwem portalu internetowego.

Zgodnie z ustawą prawo farmakologiczne, za wprowadzenie do obrotu leków bez wymaganego pozwolenia, mieszkańcowi Międzyrzecza może grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Włamywacze zatrzymani- mienie odzyskane

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonali kilku włamań i kradzieży na terenie Międzyrzecza. Łupem jednego z nich mógł być również bus wart ok. 70 tys. zł. Nieocenione znaczenie w sprawie mieli świadkowie, którzy podali bardzo dużo szczegółowych informacji. Za kradzieże i włamania kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Od pierwszych dni stycznia nowego roku na terenie Międzyrzecza, policjanci odnotowali kilka włamań do budynków gospodarczych. Łupem złodziei padły głównie elektronarzędzia i narzędzia ogrodowe. Podczas przyjmowania zawiadomienia dotyczącego włamania do jednej z firm, policjanci ustalili, że skradziono samochód dostawczy razem z narzędziami, gdzie łączna suma strat wyniosła ok. 90 tys. zł.

Policjanci z Międzyrzecza postawili sobie za punkt honoru, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawców przestępstw. Po przeanalizowaniu wszystkich spraw, sprawdzeniu okoliczności, przeprowadzeniu oględzin oraz przesłuchaniu świadków zdarzeń i określeniu sposobu działania sprawców, policjanci doszli do wniosku, że przestępstwa mogą popełniać te same osoby. Do wytypowania sprawców przestępstw w znacznym stopniu przyczynili się świadkowie i sąsiedzi pokrzywdzonych osób. To oni podali dużo bardzo ważnych dla postępowania szczegółów, dzięki którym wytypowanie sprawców było możliwe. W jednym przypadku, to właśnie czujność sąsiadów pokrzywdzonego i ich dociekliwość i zaangażowanie, przyczyniła się do tego, że złodzieje nie zdążyli zabrać z miejsca skradzionych przedmiotów, tylko spłoszeni uciekli.

Po wielogodzinnych analizach zebranych materiałów dowodowych, przeglądaniu monitoringów oraz działań operacyjnych, policjanci zatrzymali osoby, które mogły mieć związek z przestępstwami. Zatrzymanie wytypowanych mężczyzn było utrudnione, ponieważ za jednym z nich wystawiony był nakaz doprowadzenia do aresztu, gdzie miał spędzić kolejny rok, za wcześniej popełnione przestępstwa przeciwko mieniu. Dlatego też wiadomo było, że będzie ukrywał się on przed organami ścigania.

Współdziałanie wszystkich służb, głównie operacyjnych, ale również patrolowych i ruchu drogowego, które zadaniowane były do zatrzymania sprawców, przyniosły efekty.

Przełom nastąpił w poniedziałek 7 stycznia, kiedy to zatrzymany był pierwszy z mężczyzn, natomiast do zatrzymania drugiego doszło po kilku dniach. Obaj doskonale byli znani policjantom, za wcześniej popełniane przestępstwa przeciwko mieniu. Podczas prowadzenia działań, policjantom udało się również odzyskać znaczną część skradzionych przedmiotów, w tym również wartego ok 70 tys. zł Fiata Ducato.

Mężczyźni odpowiedzą za kradzieże z włamaniami, za które grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. 30-latek został już przetransportowany do Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie odbędzie karę roku pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa przeciwko mieniu.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment