Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Uczniowie klas policyjnych- trudne decyzje przed nimi

Policjanci z Międzyrzecza zapoznają uczniów ze swoją pracą. Podczas dnia otwartego klasy o profilu policyjnym mogły zobaczyć, czym policjanci się zajmują na co dzień, odwiedziły również laboratorium kryminalistyczne w Gorzowie Wlkp.

Wielu uczniów szkół średnich nie wie jeszcze, czym chce zajmować się w przyszłości. Okazuje się, że tylko nieliczni mają już określone szczegółowe cele zawodowe i dążą do ich realizacji. Po rozmowach z uczniami klas o profilu policyjnych, wynika, że choć obrali oni taki kierunek, to nie mają jeszcze pewności, czy w przyszłości chcą założyć niebieski, policyjny mundur.

Dlatego też policjanci z Międzyrzecza zorganizowali „Dzień otwarty” dla uczniów Technikum nr 1 z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu. Podinsp. Marek Kozanecki, który prowadzi zajęcia w tej szkole, przedstawił szczegółowo strukturę jednostki i omówił zadania poszczególnych wydziałów. Omówił również zasady doboru do Policji i etapy postępowania rekrutacyjnego. Młodzi ludzie zadawali dużo pytań i byli bardzo zainteresowani zarówno pracą technika kryminalistyki oraz policjantów z innych pionów.

Podinsp. Marek Kozanecki zorganizował również dla swoich uczniów wizytę w laboratorium kryminalistycznym w Gorzowie Wlkp. To właśnie tu trafia wiele wniosków o przeprowadzenie ekspertyz niezbędnych w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych. W wielu przypadkach wyniki, oceny czy wnioski płynące właśnie z tej komórki badawczej stanowią podstawę dowodową w realizowanych sprawach. Pracownie daktyloskopii, traseologii, badań dokumentów, chemii, technik audiowizualnych i komputerowych, badań poligraficznych oraz odtwarzania wyglądu osób i przedmiotów, mechanoskopii czy badania wypadków drogowych. Pracujący tam biegli omawiali tajniki swojej pracy oraz prezentowali nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażone jest laboratorium.

Młodzieży bardzo się podobało. Z niecierpliwością czekają na 7 grudnia, kiedy to pojadą do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i spotkają się z policjantami z nadrzędnej jednostki.

Ogromy wysiłek w szczytnym celu

Policjanci z Międzyrzecza przyłączyli się do akcji charytatywnej. Ponad 100 km przepłyniętych przez 10 drużyn dla 1,5 rocznego Arturka Wierzbickiego w ramach akcji „Pomoc mierzona kilometrami”.

Policjanci z Międzyrzecza wzięli udział w maratonie sztafet, który jest niezwykłą imprezą sportową, łączącą rywalizację 3-5 osobowych drużyn z pomocą drugiemu człowiekowi. Potrzebującym pomocy jest 1,5 roczny Arturek Wierzbicki z Międzyrzecza, u którego zdiagnozowano Zespół Westa będący bardzo ciężkim rodzajem padaczki. Chłopiec nie chodzi i nie siedzi, a poprawienie komfortu jego życia zależy od kosztownego leczenia komórkami macierzystymi oraz długotrwałej rehabilitacji.

W maratonie pływackim wzięło udział 10 drużyn, w tym jedna policyjna, na której czele stał mł. insp. Paweł Rynkiewicz Komendanta Powiatowy Policji w Międzyrzeczu. Nie było łatwo, ponieważ maraton pływacki trwał nieprzerwanie trzy godziny. Każdej drużynie mierzono przebyty dystans w kilometrach, za które międzyrzeckie firmy będą wpłacały pieniądze na leczenie chłopca.

W tym szczególnym przedsięwzięciu udział wzięło niemal 50 zawodników, którzy przepłynęli łącznie ponad 100 km, co jest rekordem w dotychczasowych edycjach tej imprezy.

Zawody potwierdziły, że sytuacja chłopca nie jest obojętna mieszkańcom Międzyrzecza oraz służbom mundurowym!

Przywrócony posterunek zdaje egzamin. Policjanci ratują życie

Efekty pracy dzielnicowych z Posterunku Policji w Przytocznej widoczne są już niemal od pierwszych dni jego przywrócenia w marcu 2017 roku. Tym razem dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjantów, w tym dzielnicowego z posterunku nie doszło do tragedii.

Mieszkańcom z Przytocznej bardzo zależało na przywróceniu posterunku Policji. Ułatwiło to codzienny kontakt z policjantami oraz pozwoliło mieszkańcom zasięgnąć rady w problematycznych sytuacjach, zgłosić swe uwagi i rozterki oraz podnieść poziom bezpieczeństwa.

Niewątpliwie ogromne znaczenie w tej sytuacji miał dobór odpowiednich policjantów na stanowiska dzielnicowych. I to właśnie dzielnicowi z Posterunku Policji w Przytocznej swoją pracą wiele razy potwierdzili, ze przełożeni odpowiednio ich wytypowali i mianowali na te stanowiska

St. sierż. Kamil Marcinkowski wiele razy pokazywał, że jest doskonałym dzielnicowym. Tym razem z młodszym kolegą post. Krystianem Hoszko zostali skierowani na interwencję w niewielkiej miejscowości na terenie gminy Bledzew. Liczyła się każda chwila, ponieważ ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna chce popełnić samobójstwo. Policjanci musieli działać bardzo szybko, ale również zachować ostrożność, bo mężczyzna miał szkło, które przykładał sobie do szyi. Policjanci podjęli negocjacje z mężczyzną, podczas których próbowali nakłonić go do odłożenia niebezpiecznego przedmiotu. Podczas rozmowy policjanci delikatnie zbliżali się do mężczyzny tak, aby nie wzbudzić jego niepokoju. Po dłuższej chwili udało się, mundurowi odebrali desperatowi ostry przedmiot i obezwładnili go. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

To kolejny sukces policjantów z Posterunku Policji w Przytocznej. Wcześniej w listopadzie 2017 roku ciągu jednej nocy dzielnicowi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który miał w swoim organizmie prawie trzy promile alkoholu oraz odzyskali skradziony rower w zaledwie 10 minut po zgłoszeniu. Natomiast w lutym 2018 roku st. sierż. Kamil Marcinkowski podjął zdecydowane i profesjonalne działania, dzięki którym uratował ludzkie życie.

Uczniowie na strzelnicy

Sprawdzili swoje umiejętności na strzelnicy. Uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie razem z wykładowcami spędzili dzień w Centrum Strzeleckim w Nietoperku. Najpierw zapoznali się z budową broni, później oddali strzały.

Uczniowie z klas mundurowych policyjnych i pożarniczych wraz z nauczycielami prowadzącymi zajęcia profilowe st. asp. Marcinem Stańczukiem i mł. kpt. M. Andruszków uczestniczyli w wyjątkowej lekcji. W Centrum Strzeleckim w Nietoperku pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przeszkoleni zostali pod kątem budowy oraz obsługi broni palnej sportowej i bojowej oraz bezpieczeństwa podczas strzelania. Uczniowie strzelali z pistoletów bocznego zapłonu – Margolin, a 3 najlepszych strzelców, którzy na 10 strzałów do tarczy uzyskali największą liczbę punktów, miało możliwość dodatkowego strzelania z pistoletów centralnego zapłonu typu Glock.

ZOSTAŃ POLICJANTEM

Policja, jako ogólnopolski pracodawca, oferuje:

- ciekawą, satysfakcjonującą służbę;

- stabilne, stałe zatrudnienie;

- wysoki poziom nauczania i zaplecza dydaktycznego w szkołach policyjnych;

- wynagrodzenie po szkoleniu podstawowym zawodowym ok. 2800 zł netto ;

- nagrody roczne, motywacyjne, jubileuszowe;

- prawa emerytalne po 25 latach służby;

- możliwość doskonalenia zawodowego;

- możliwość rozwoju zawodowego dla osób z wyższym wykształceniem, w tym uzyskanie stopnia oficerskiego;

- prestiż zatrudnienia;

- służbę w organizacji zaufania społecznego;

- szeroki katalog specjalizacji;

- wyjątkową rolę społeczną – bycie policjantem to nie tylko zawód, jest to służba społeczeństwu;

- przynależność do grupy zawodowej – poczucie tożsamości i wsparcie społeczne, organizacyjne.

I właśnie dlatego warto zostać Policjantem!

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej:

http://www.miedzyrzecz.lubuska.policja.gov.pl/

Tekst i zdjęcia: Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment