Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Policyjni kursanci zdobywali wiedzę u doświadczonych kolegów

Policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku pod opieką doświadczonych kolegów wykorzystywali w praktyce wiedzę zdobytą podczas kursu podstawowego. Dzięki temu na terenie powiatu międzyrzeckiego było znacznie więcej patroli, a tym samym znacznie bezpieczniej.

Przez pierwszy tydzień lipca 15 słuchaczy ze Szkoły Policji w Słupsku odbyło praktyki na terenie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. To jeden z wymaganych elementów szkolenia młodych funkcjonariuszy, którzy w praktyce wykorzystują wiedzę zdobytą na kursie podstawowym. Służby pełnione były razem z doświadczonymi policjantami z Międzyrzecza. Najpierw odprawa, przekazanie zadań, a później młodzi funkcjonariusze mieli okazję przeprowadzić pierwsze interwencje, obsłużyć zdarzenia drogowe, patrolować teren miasta oraz legitymować osoby. Wszystkiego uczyli się w szkole podczas różnego rodzaju scenek, a w trakcie pierwszych prawdziwych służb sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Przyjęcie słuchaczy było możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu z Gminą Pszczew oraz Przytoczna. Młodzi policjanci spędzili na terenie powiatu międzyrzeckiego cały tydzień, dzięki czemu było znacznie więcej patroli, a tym samym znacznie bezpieczniej.

Po odbyciu praktyk słuchaczy czekają jeszcze egzaminy w Szkole Policji w Słupsku, po czym wrócą do swoich macierzystych jednostek.

Podejrzani w areszcie, 1,5 kg narkotyków zabezpieczone – policyjny cios w przestępczość

Trzy osoby zatrzymane i aresztowane oraz zabezpieczone narkotyki o łącznej wartości około 75 tysięcy złotych – to efekt pracy policjantów z Międzyrzecza. Po zatrzymaniu dwóch mężczyzn przewożących narkotyki, kryminalni ustalili i zatrzymali dilera. Dzięki skutecznym działaniom policjantów przestępczy proceder został przerwany.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego pracowali nad sprawą narkotykową od kilku tygodni. Przez ten czas zbierali materiał dowodowy, ustalali fakty oraz dokładny sposób działania przestępców. Policjanci wiedząc jakim pojazdem poruszają się podejrzani oraz kiedy mogą dokonywać zakupów narkotyków, postanowili zatrzymać ich pojazd i sprawdzić zebrane informacje. Cała akcja i uderzenie w nielegalny proceder była bardzo dobrze przygotowana. Jej efektem było zatrzymanie przez policjantów dwóch mężczyzn oraz zabezpieczenie 1,5 kg marihuany. Podczas zatrzymania, jeden z podejrzanych chcąc uniknąć kontroli drogowej usiłował potrącić policjanta i próbował uciekać. Jednak po krótkim pościgu znalazł się w rękach Policji, wspólnie ze swoim pasażerem. 21-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast 23-letni mężczyzna, który kierował pojazdem odpowie za to, że nie zatrzymał się do kontroli drogowej i usiłował przejechać zatrzymującego go funkcjonariusza. Ze te przestępstwa Kodeks Karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował obu mężczyzn na okres sześciu tygodni. Policjanci nadal jednak pracowali nad tą sprawą, starając się ustalić źródło pochodzenia zabezpieczonych środków. Dzięki zebranym materiałom i ustaleniom policjanci z Międzyrzecza, tym razem zatrzymano 35-letniego dilera. Akcja zatrzymania mężczyzny przebiegła bardzo szybko. Przestępca był zaskoczony i nie zdążył w żaden sposób zareagować. Diler usłyszał zarzut sprzedaży środków odurzających, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, sąd aresztował 35-latka na okres trzech miesięcy. Dzięki działaniom policjantów, na rynek nie trafiło 7,5 tys. porcji narkotyków o łącznej wartości ok. 75 tys. zł. Policjanci sprawdzają jeszcze inne zebrane dane, ustalenia oraz fakty. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Kontrole obozów i kolonii podstawą bezpiecznego wypoczynku

Policjanci, razem ze strażakami oraz pracownikami sanepidu kontrolują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Mundurowi wykorzystują każdą okazję, aby mówić o bezpieczeństwie nad wodą, cyberprzemocy, szkodliwości zażywania dopalaczy oraz promują akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Wakacje to okres przerwy szkolnej dla dzieci i młodzieży, czas, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy i kolonie. Policjanci, strażacy oraz pracownicy sanepidu robią wszystko, aby podczas wypoczynku, nic im nie zagrażało, aby całe i zdrowe wróciły do domów. Dlatego też przeprowadzane są kontrole ośrodków, obozów oraz pensjonatów, które organizują turnusy dla dzieci i młodzieży. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby mówić młodzieży o szkodliwości oraz konsekwencjach karnych zażywania dopalaczy. Podczas spotkań na obozach i koloniach rozdają ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tych nielegalnych i trujących substancji, dodatkowo informują, gdzie można szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą, policjanci mówią również o zasadach bezpiecznych zachowań, sposobach unikania zagrożeń i konsekwencjach prawnych niewłaściwych i nieodpowiedzialnych czynów.

Jednak takie kontrole to nie wszystko. Z uwagi na fakt, że w powiecie międzyrzeckim jest wiele jezior i akwenów wodnych, wiele służb jest skierowanych właśnie w te rejony. W okresie letnim przyjeżdża w te miejsca bardzo dużo turystów, którzy podczas odpoczynku oczekują bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego też policjanci pełniący służby nad akwenami wodnymi reagują na wszelkie przypadki łamania obowiązujących przepisów, a także ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z nieodpowiednim i nieostrożnym zachowaniem. Policjanci pełniący służbę na wodach systematycznie przeprowadzają kontrole trzeźwości sterników, sprawdzają uprawnienia i wyposażenie łodzi w sprzęt ratunkowy, jak również dbają o bezpieczeństwo, porządek na plażach i dzikich kąpieliskach.

Nietrzeźwym na drogach wszyscy mówimy „NIE”

Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu mężczyzny, nie doszło do tragedii. Zareagował i uniemożliwił dalsza jazdę nietrzeźwemu kierowcy, który stwarzał zagrożenie na drodze.

Policjanci w całej Polsce wielokrotnie apelowali o rozwagę na drogach i nie wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wiele razy media nagłaśniają zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwych kierujących, w których bardzo często pokrzywdzonymi są przypadkowe, niewinne osoby. Pomimo tego, że pijani kierowcy, którzy spowodowali wypadek często są napiętnowani społecznie, to nadal zdarzają się sytuacje, w których osoby wsiadają za kierownicę „na podwójnym gazie”. Tylko w 2018 roku na terenie powiatu międzyrzeckiego policjanci zatrzymali aż 57 nietrzeźwych kierowców. Wielu z nich „wpadło” podczas różnego rodzaju działań prowadzonych przez międzyrzeckich stróżów prawa ukierunkowanych na wyeliminowanie z ruchu pijanych kierowców. Od pierwszych dni 2018 roku policjanci z Międzyrzecza w ramach akcji „Trzeźwość” zbadali aż 16 270 kierowców.

Jednak, jak się okazuje nadal są jeszcze takie osoby, które za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych oraz przepisy drogowe. W środę 25 lipca w rejonie Trzciela, do interweniujących policjantów, podszedł mężczyzna, który przekazał im, że właśnie uniemożliwił jazdę nietrzeźwemu kierowcy. Jak ustalili policjanci, mężczyzna jechał z Lutola Mokrego do Trzciela, gdy zauważył przed sobą pojazd jadący od jednej krawędzi jezdni do drugiej. Kierowca wykorzystał moment, gdy pojazd się zatrzymał i zabrał kluczyki nietrzeźwemu mężczyźnie i natychmiast o tym poinformował policjantów. Po zbadaniu trzeźwości, okazało się, że 45-latek ma w organizmie niemal dwa promile alkoholu. W tym przypadku dzięki obywatelskiej postawie, oraz szybkiemu i zdecydowanemu działaniu mężczyzny, być może nie doszło do tragedii i nietrzeźwy nie pojechał w dalszą drogę.

Zatrzymany mężczyzna odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Międzyrzecza obchodzili Święto Policji

19 lipca był szczególnym dniem dla międzyrzeckich policjantów oraz pracowników Policji. W Rokitnie odbyły się powiatowe obchody Święta Policji, podczas którego policjanci odebrali akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia.

Tegoroczne powiatowe obchody Święta Policji w Międzyrzeczu odbyły się w czwartek (19 lipca) w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Pierwszym punktem programu uroczystości była msza święta w bazylice, natomiast kolejnym uroczysta zbiórka na terenie sanktuarium, w której brał udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jerzy Głąbowski, władze samorządowe powiatu międzyrzeckiego, przedstawiciele służb, kadra kierownicza oraz policjanci i pracownicy Policji KPP w Międzyrzeczu. Dowódcą uroczystości był nadkom. Sławomir Gorący – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu. Pluton żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zaprezentował również historyczne przedwojenne mundury policyjne.

W swoim wystąpieniu insp. Jerzy Głąbowski podziękował wszystkim policjantom i pracownikom międzyrzeckiej jednostki za ich dotychczasową służbę i pracę. Pogratulował policjantom wysokiego poziomu zaufania społecznego i bardzo wysoko ocenił ich pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu międzyrzeckiego oraz życzył dalszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

Natomiast Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu, mł. insp. Paweł Rynkiewicz w swoim wystąpieniu powiedział, że jest dumny ze swoich policjantów i zaznaczył, że pracuje ze wspaniałymi ludźmi, na których zawsze może liczyć. Podziękował przedstawicielom samorządów i służb za ogromną współpracę w zapewnieniu bezpieczeństwa w powiecie. Tego dnia awanse odebrało aż 43 policjantów i policjantek.

Rokitno to bardzo ważne i wyjątkowe miejsce dla wszystkich Lubuszan - podkreślił to w swoim wystąpieniu Wójt Przytocznej Bartłomiej Kucharyk. Dodał, że międzyrzecka policja cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem wśród mieszkańców gminy Przytoczna, a otwarcie Posterunku Policji w Przytocznej w marcu 2017 roku przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy oraz ułatwiło kontakt mieszkańców z dzielnicowymi.

Naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP Międzyrzecz Marek Kozanecki został podinsp. Policji

Medale za długoletnią służbę otrzymali (ale to już odbierali w Gorzowie 24 lipca):

Srebrny medal mł. insp. Paweł Rynkiewicz i jeden policjant operacyjny

Brązowy medal nadkom. Łukasz Kowalski- Komendant KP w Skwierzynie

nadkomisarzem Policji  został

kom. Wittmann Dawid

komisarzem Policji zostali za wzorową służbę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, zostali wyróżnieni przedterminowym awansem na wyższy stopień służbowy.

Podkom. Szczepanik Piotr

Podkom. Kozłowski Krzysztof

aspirantem sztabowym Policji

  1. st. asp. Gromadecka Beata
    st. asp. Hołowiński Tomasz

aspirantem Policji:

mł. asp. Dytkowski Sławomir

mł. asp. Kałużny Maciej

mł. asp. Strzępek Krystian

mł. asp. Woś Andrzej

mł. asp. Żyża Agnieszka

młodszym aspirantem Policji:

sierż. szt. Gemborowski Łukasz

sierż. szt. Grzywna Wojciech

sierż. szt. Kryś Krystian

sierż. szt. Stępien Zbigniew

sierż.szt. Trojanowski Jakub

sierżantem sztabowym Policji

  1. st. sierż. Adamaska-Kiełbasa Agnieszka
  2. st. sierż. Chomiak Katarzyna
  3. st. sierż. Chmielewski Robert
  4. st. sierż. Kusik Marcin
  5. st. sierż. Plewa Katarzyna
  6. st. sierż. Latuszek Marcin
  7. st. sierż. Rabczewska Magdalena

starszym sierżantem Policji:

 sierż. Bakus Katarzyna

 sierż. Chmielewska Agnieszka

sierż. Łowicki Krystian

sierż. Pendrak Filip

sierż. Rzepski Marek

sierż. Szewczyczak Błażej

sierż. Walkiewicz Krzysztof

sierżantem Policji:

  1. st. post. Guzek Mateusz
  2. st. post. Kaźmierczak Justyna
  3. st. post. Leśkiewicz Piotr
  4. st. post. Maślak Juliusz
  5. st. post. Ostaszewski Michał

Starszym posterunkowym Policji

post. Białasik Sebastian

post. Kozaczka Magdalena

post. Pendrak Jakub

post. Tokarz Lidia

post. Zaręba Rafał

Dodatkowo jeszcze trzech policjantów kryminalnych awansowało

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment