Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Niezbędna do życia ale bywa zabójcza. Ostrożnie nad wodą!

Na akwenach można dostrzec łódź, a na niej policjantów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających plażowiczów oraz osób uprawiających sporty wodne. Mundurowi przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, abyśmy po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócili do domów szczęśliwi, ładnie opaleni i co najważniejsze cali i zdrowi.

Wakacje w pełni. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprawiły, że wiele osób korzysta z kąpieli na licznych jeziorach powiatu międzyrzeckiego. Wysokie temperatury utrzymujące się od kilku tygodni sprawiły, że mieszkańcy powiatu chętnie odwiedzają kąpieliska, oblegają plaże, opalają się i chłodzą w ciepłych już wodach jezior. Na plażach często brakuje wolnych miejsc, a na jeziorach widać już mnóstwo żaglówek, kajaków, rowerów wodnych oraz łodzi. Realizując zadania wynikające z ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” policjanci, którzy oprócz patroli w rejonie plaż i ośrodków wypoczynkowych, kontrolują również tereny wód, pływając na policyjnej łodzi. Dzięki temu, że łódź jest mała i kompaktowa, policjanci swobodnie mogą nią wpłynąć w wąskie przesmyki, ale również bez problemu przetransportować ją na różne jeziora, których na terenie powiatu międzyrzeckiego jest bardzo dużo. W upalne dni wiele osób chętnie korzysta z plaży oraz możliwości uprawiania licznych sportów, pływania albo rekreacji. Niestety brak wyobraźni, alkohol i niefrasobliwość w wodzie mogą stać się powodem tragedii, nieszczęśliwych wypadków czy śmierci. Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych.


Policjanci przypominają najważniejsze zasady nad wodą, aby uniknąć niebezpieczeństwa:

  • nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających;
  • nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym, po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  • do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdzie nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
  • nie skaczmy do wody na "główkę", taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
  • gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę - kąpiel jest zabroniona;
  • rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
  • nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!!

Nie mogli pozostać obojętni – zareagowali jadąc na służbę

Choć spieszyli się na służbę, nie mogli obojętnie przejechać widząc, że motorowerzysta łamie przepisy i zagraża bezpieczeństwu pieszych jadąc chodnikiem. Międzyrzeccy policjanci mł. asp. Michał Hofanowski wraz mł. asp. Agnieszką Żyżą swoim samochodem rozpoczęli pościg motorowerzystą i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Okazało się, że zatrzymany mężczyzna był nietrzeźwy i posiadał dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

Policja to nie jest zwykła praca - to służba na rzecz ludzi. Nie jest tak, że działa się w normalnym cyklu ośmiogodzinnych zmian i wykonuje się zgóry założone zadania. Jest to coś więcej... Każdy dzień, każda godzina jest inna. W tej pracy nie ma stagnacji, nudy, zawsze się coś dzieje i nie wiadomo, jakie interwencje będą zgłaszane i podejmowane. Policja to również swoiste powołanie. Policjantem nie jest się tylko podczas służby, jest się nim przez 24 godziny na dobę.

Udowodnili to mł. asp. Michał Hofanowski i mł. asp. Agnieszka Żyża z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, którzy jechali na służbę. Wyjeżdżając swoim samochodem ze stacji paliw w Skwierzynie, policjanci zauważyli jadącego motorowerem mężczyznę, który nie miał kasku. Dodatkowo zauważyli, że może on być pod wpływem alkoholu - wskazywał na to sposób w jaki jechał. Mężczyzna po chwili wjechał na chodnik, zmuszając pieszych do zejścia mu z drogi, aby uniknąć zderzenia. Policjanci nie mogli nie zareagować, zaczęli jechać za motorowerzystą. Gdy ten zorientował się, że osoby w pojeździe chcą go zatrzymać, zaczął uciekać ulicami Skwierzyny. Międzyrzeccy mundurowi wykorzystali swoją wiedzę i umiejętności, które zdobyli podczas wieloletniej służby w drogówce i dokładnie wiedzieli, jak prowadzić pościg, aby był skuteczny i bezpiecznie zmusić kierowcę do zatrzymania się, co udało się chwilę później. Wsparcia policjantom udzielił patrol ze Skwierzyny. Okazało się, że 20-latek uciekał, ponieważ był nietrzeźwy - miał prawie dwa promile alkoholu w organizmie, a na swoim koncie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Do tego nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów od pojazdu, a sam motorower był niesprawny technicznie, wystawały z niego ostre krawędzie, a hamulce nie działały.

Obecnie mł. asp. Michał Hofanowski zajmuje się prowadzeniem spraw o wykroczenia, natomiast mł. asp. Agnieszka Żyża zajmuje się profilaktyką nieletnich, jest również koordynatorem ds. Niebieskich Kart. Jednak oboje przez wiele lat pracowali w Wydziale Ruchu Drogowego i dbali o bezpieczeństwo na drogach powiatu międzyrzeckiego. Jak widać niezależnie, w jakim wydziale się pracuje, to policjantem jest się zawsze.

Warta przypomnienia jest również interwencja, w której uczestniczył mł. asp. Michał Hofanowski w czerwcu 2016 roku. Wtedy dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu policjantów z międzyrzeckiej drogówki udało się uratować życie 9-latkowi i jego o dwa lata starszemu koledze. Jeden z chłopców leżał nieprzytomny na chodniku, a drugi w rzece, po tym jak skoczyli z jednego z mostów. Szybka i co najważniejsze skuteczna interwencja mundurowych, pozwoliła przywrócić czynności życiowe dzieci i tym samym uratować ich życie.

Oni wiedzą, jak cenna jest każda kropla

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wiedzą, jak bardzo wartościowym darem jest każda kropla krwi. Dlatego starają się jak najczęściej „przekazywać” ten dar innym.

Krew jest bezcennym darem ratującym życie i zdrowie ludzkie. Koncentrat krwinek czerwonych jest niezbędny dla ratowania życia ofiar wypadków samochodowych, przetaczany w trakcie poważnych operacji. To lek, którego nie można wyprodukować, a może pomóc wielu potrzebującym.

Doskonale wiedzą o tym policjanci z międzyrzeckiej jednostki i dlatego, kiedy nadarza się możliwość i nie ma przeciwskazań medycznych, chętnie oddają swoją krew, która może uratować ludzkie życie.

Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, który waży co najmniej 50 kilogramów i jest zdrowy.

Ten wartościowy dar, bardzo często ratuje ludzkie życie.

Sprawdź autokar

W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu informuje o możliwości dokonania na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów.

W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu informuje o możliwości dokonania na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów. Potrzebę sprawdzenia autokaru można zgłosić pisemnie lub telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem. Wniosek należy kierować na adres:

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Wydział Ruchu Drogowego

  1. ul. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich 1

66-300 Międzyrzecz

lub telefonicznie do dyżurnego 95 742 60 11-12 lub Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego pod nr 95 742 60 46. Wniosek można także złożyć osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przy ul. Św. Braci Międzyrzeckich 1.

Wyprzedzenie czasowe pozwoli na odpowiednie zorganizowanie służby, tak by w miarę posiadanych sił i środków, udało się przeprowadzić kontrole wszystkich zgłoszonych autokarów.

Zgłaszając potrzebę kontroli autobusu należy podać numer telefonu organizatora oraz datę wyjazdu i miejsce odjazdu autokaru.

Niezależnie od powyższego, w sytuacji kiedy kontrola nie była wcześniej zgłoszona organizator wyjazdu, który w chwili podstawienia autobusu ma uzasadnione podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, bądź stan techniczny pojazdu budzi poważne zastrzeżenia może zawiadomić o tym fakcie Oficera Dyżurnego KPP w Międzyrzeczu.

Upewnij się, że jesteś gotowy do podróży

Minął już pierwszy weekend wakacji. Okazuje się, że nie wszyscy kierowcy pamiętali o swoich obowiązkach, a jeden z nich jechał z przyczepą kempingową będąc pod wpływem alkoholu w organizmie- grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Rozpoczęły się już wyjazdy na wakacyjny odpoczynek. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zauważyli już wzrost przejeżdżających pojazdów przez teren powiatu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo podróżujących na wakacyjny wypoczynek. Dlatego też sprawdzają stan techniczny pojazdów, w tym m. in. stan opon oraz oświetlenie.

Rutynowe kontrole przeprowadzone podczas minionego weekendu pokazały, że nie wszyscy kierowcy pamiętają o swoich obowiązkach oraz dbają o bezpieczeństwo swoje oraz przewożonych pasażerów.  Policjanci zatrzymali aż pięć dowodów rejestracyjnych za brak wymaganych badań technicznych pojazdu oraz jeden za usterki w aucie. Jak się okazuje, kierowcy nie zadali sobie trudu, aby przed wyjazdem, często w długą wielogodzinną drogę, sprawdzić stan swojego samochodu.

Ważne jest to, abyśmy byli wypoczęci przed podróżą i nie wsiadali za kierownicę „na podwójnym gazie”. Zapomniał o tym mieszkaniec gminy Trzciel, który jeździł autem z przyczepą kempingową w Trzcielu. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zauważyli opla z doszczętnie zniszczoną przyczepą kempingową, a jej elementy porozrzucane były po całej ulicy. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości, okazało się, że mężczyzna ma 1,30 promila alkoholu w organizmie. Teraz nie dość, że nie ma gdzie spędzić wakacji, to jeszcze odpowie za kierowanie pod wpływem alkoholu, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu. Jest to konieczne a dodatkowo naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Konieczne jest również sprawdzenie ważność ubezpieczenia OC oraz wymaganego wyposażenia. Ważne, aby przed wyjazdem w trasę dobrze wypocząć.

Śmiertelnie groźne dopalacze zabezpieczone przez Policję

Ukrywał się przed policją, w mieszkaniu miał sporą ilość niebezpiecznych dopalaczy. Mężczyzna trafi do więzienia na osiem miesięcy za wcześniejsze pobicie. W tym samym miejscu funkcjonariusze odnaleźli zaginioną 16-latkę.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego międzyrzeckiej jednostki realizowali nakaz doprowadzenia młodego mężczyzny, który ukrywał się na terenie miasta. Przed przystąpieniem do działań, policjanci wykorzystali wiedzę operacyjną oraz zebrali jak najwięcej danych, które pomogły w ustaleniu miejsca pobytu młodego mężczyzny. 27-latek ukrywał się, ponieważ „do odsiadki” miał osiem miesięcy za pobicie.

Informacje zebrane przez kryminalnych pozwoliły na wytypowanie jednego z mieszkań w Międzyrzeczu. Początkowo pomimo wielokrotnego pukania do drzwi, mężczyzna nie otwierał. Jednak gdy na miejscu zjawiła się straż pożarna, która miała wyważyć drzwi, 27-latek otworzył i zastosował się do poleceń wydawanych przez policjantów.

Po sprawdzeniu mieszkania, okazało się, że przebywają w nim jeszcze dwie dziewczyny. Policjanci od razu rozpoznali jedną z nich. To 16-latka, której zaginięcie zgłosiła rodzina. Dodatkowo policjanci w mieszkaniu zabezpieczyli podejrzaną substancję. Po wstępnych badaniach okazało się, że niemal 400 gramów zabezpieczonego suszu to środki psychoaktywne tzw. „dopalacze”.

Mężczyzna został przewieziony do aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, gdzie spędzi najbliższe miesiące. Niebezpieczne substancje zostaną poddane szczegółowym badaniom. Tą sprawą zajmują się międzyrzeccy śledczy.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment