Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu informuje o możliwości dokonania na wniosek organizatorów wycieczki lub rodziców i opiekunów kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów. Potrzebę sprawdzenia autokaru można zgłosić pisemnie lub telefonicznie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem. Wniosek należy kierować na adres:

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Wydział Ruchu Drogowego

  1. ul. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich 1

66-300 Międzyrzecz

lub telefonicznie do dyżurnego 95 742 60 11-12 lub Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego pod nr 95 742 60 46. Wniosek można także złożyć osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przy ul. Św. Braci Międzyrzeckich 1.

Wyprzedzenie czasowe pozwoli na odpowiednie zorganizowanie służby, tak by w miarę posiadanych sił i środków, udało się przeprowadzić kontrole wszystkich zgłoszonych autokarów.

Zgłaszając potrzebę kontroli autobusu należy podać numer telefonu organizatora oraz datę wyjazdu i miejsce odjazdu autokaru.

Niezależnie od powyższego, w sytuacji, kiedy kontrola nie była wcześniej zgłoszona organizator wyjazdu, który w chwili podstawienia autobusu ma uzasadnione podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, bądź stan techniczny pojazdu budzi poważne zastrzeżenia może zawiadomić o tym fakcie Oficera Dyżurnego KPP w Międzyrzeczu.

Doświadczony dzielnicowy wytropił kontrabandę. Wcześniej ratował innym życie

Doskonałe rozpoznanie terenu, dokładne ustalenia i szybka realizacja- dzięki zaangażowaniu dzielnicowego, na rynek nie trafią nielegalne papierosy. To doświadczony dzielnicowy, który jest policjantem z krwi i kości. Wcześniej ratował ludzkie życie i był nagradzany przez przełożonych.

Dzielnicowi to policjanci pierwszego kontaktu, są ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Przełożeni wybierają na to stanowisko policjantów, którzy posiadają umiejętność nawiązywania kontaktów, wzbudzają zaufanie i są otwarci na drugiego człowieka. Muszą to być policjanci wszechstronni, bo przekrój spraw, którymi się zajmują się dzielnicowi jest bardzo szeroki. Prowadzą poszukiwania osób, dozory policyjne, a także doręczają ważne pisma: nakazy karne, akty oskarżenia, wnioski do sądów, zgłoszenia do WKU oraz przeprowadzają wywiady dla uprawnionych instytucji. Jednym z ich zajęć jest rozpoznanie środowiska oraz terenu, którym się zajmują oraz zbieranie informacji oraz ustalenia związane z zaistniałymi zdarzeniami.

Właśnie takimi cechami i umiejętnościami wykazał się dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszczewie, który realizując swoje ustawowe zadania, dzięki współpracy z lokalną społecznością ustalił, że jeden z mieszkańców jego dzielnicy nielegalnie handluje wyrobami tytoniowymi. Sierż. szt. Bartosz Kopij dokładnie sprawdził wszystkie informacje, pogłębił wiedzę na temat nielegalnego procederu, po czym powiadomił swojego przełożonego oraz Naczelnika Wydziału Kryminalnego. Dzięki jego zaangażowaniu dzielnicowy oraz policjanci z Wydziału Kryminalnego podczas wspólnych działań, w mieszkaniu mieszkańca Pszczewa zabezpieczyli ponad 800 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Za tego typu przestępstwo Janowi G. grozi kara grzywny.

To kolejne działania sierż. szt. Bartosza Kopija, które pokazuję, że wybór dzielnicowego do Pszczewa był bardzo trafną decyzją. Dzięki jego umiejętnościom, zaangażowaniu i otwarciu na drugiego człowieka już kolejny raz pokazał, że doskonale sprawdza się w roli dzielnicowego i jest to zadanie, z którym doskonale sobie radzi. W styczniu b.r. sierż. szt. Bartosz Kopij oraz sierż. szt. Jakub Stępień pomogli mężczyźnie, który miał nagły, bardzo silny atak astmy i nie mógł złapać tchu. Dzięki refleksowi i szybkiemu działaniu policjantów nie doszło do tragedii. Na wniosek Kierownika Posterunku Policji w Pszczewie, Komendant Wojewódzkie Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Janiak wyróżnił policjantów nagrodą.

Dziewczynka wpadła do górskiego potoku – z ratunkiem ruszył policjant na urlopie

Asp. szt. Sylwester Napierała będąc z rodziną na urlopie w górach pomógł małej dziewczynce, która podczas zimowych zabaw wpadła do górskiego potoku. Reagując na krzyki zrozpaczonej matki rzucił się z pomocą i razem z drugim mężczyzną wydostał dziewczynkę z wody. Zastępca dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu udowodnił, że policjantem się jest a nie się bywa.

Asp. szt. Sylwester Napierała to policjant z wielkim doświadczeniem. Od samego początku swojej służby, którą rozpoczął 18 lat temu, związany był z Wydziałem Prewencji. Początkowo pełnił służbę w Ogniwie Patrolowym, po siedmiu latach został dzielnicowym, najpierw na terenie Międzyrzecza, a później w gminie Trzciel. Przez cztery kolejne lata pełnił służbę w wydziale Ruchu Drogowego międzyrzeckiej komendy, natomiast od lipca 2017 roku został zastępcą dyżurnego i pełni służbę na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Przez cały okres swojej służby udowadniał, że jest policjantem z krwi i kości. Dzięki jego zaangażowaniu zostało zatrzymanych wielu niebezpiecznych przestępców, nietrzeźwych kierujących oraz włamywaczy.

Swoją postawą udowodnił, że policjantem się jest, a nie bywa. Będąc razem ze swoją rodziną na feriach zimowych w Czechach, nie zawahał się ani chwili, gdy zauważył, że mała dziewczynka zjeżdżając na sankach, wjechała w las a później spadła ze skarpy. Okazało się, że sanki skręciły, przejechały obok drzew i zatrzymały się w górskim potoku. Pomimo kilkudziesięciu osób znajdujących się w tym miejscu, na krzyki zrozpaczonej matki zareagowało tylko dwóch mężczyzn. W śród nich był asp. szt. Sylwester Napierała. Natychmiast rzucił się na pomoc i pokonując skarpę razem z drugim mężczyzną, wydostał dziewczynkę z wody i przekazał rodzinie. Na szczęście nic poważnego jej się nie stało. Policjant twierdzi, że nie czuje się bohaterem, a jego zachowanie to był normalny odruch. Jak dodał nie wyobraża sobie, aby w podobnych sytuacjach można było zareagować inaczej.

Wartą przypomnienia jest również interwencja asp. szt. Sylwestra Napierały z kwietnia 2014 roku, gdy pełniąc służbę na drodze, razem z kolegą nakazali kierowcy zatrzymać się do kontroli, ten jednak na widok radiowozu przyspieszył usiłując potrącić jednego z policjantów. Mundurowi, w celu zatrzymania rozpędzonego auta, oddali cztery strzały. Po tym rozpoczęli pościg za uciekającym samochodem. W działaniach wzięli również udział policjanci ze Skwierzyny. W wyniku wspólnie prowadzonej akcji mężczyzna został zmuszony do zatrzymania BMW, a następnie wybiegł z auta starając się uciekać pieszo. Podczas tej próby został jednak ujęty przez mundurowych. Dalsze czynności przeprowadzone przez policję pozwoliły potwierdzić, że BMW zostało wcześniej skradzione na terenie Niemiec.

Z wizytą u policjantów

Młodzieżowa Rada Miejska gościła w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Policjanci przedstawiali tajniki swojej pracy, a ratownicy medyczni pokazali, jak posługiwać się urządzeniem AED.

W niecodziennym miejscu odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej z Międzyrzecza- na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu mł. insp. Pawła Rynkiewicza młodzież spotkała się w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Młodzieżowa Rada Miejska została powołana po to, aby kreować wśród młodych ludzi postawy obywatelskie, koordynować ich samorządową działalność i pośredniczyć w kontaktach między uczniami a władzami samorządowymi.

W ramach spotkania policjanci przygotowali dla swoich gości „Dzień otwarty”. Pokazali, czym na co dzień zajmują się policjanci, jak wyposażony jest nowoczesny budynek komendy oraz  na czym polega ich praca i w jaki sposób starają się pomagać społeczeństwu. Policjanci omówili również zasady doboru do policji.

Młodzi ludzie mieli również okazję poznać urządzenie ratujące życie- defibrylator AED. Zaproszony na spotkanie Mirosław Janz- dowódca sztabu Krajowej Społecznej Sieci Ratownictwa dokładnie przedstawił sposób działania i posługiwania się urządzeniem, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Zaznaczył również, że podjęcie błyskawicznej resuscytacji przez świadków zdarzenia, może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności.

Policyjne „NIE” dla przestępczości narkotykowej

Międzyrzeccy policjanci mają na celowniku przestępców związanych z procederem narkotykowym. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn oraz zabezpieczyli środki odurzające. Mężczyźni odpowiedzą za posiadanie narkotyków, jeden z nich również za przewóz ich przez granicę.

Policjanci z Międzyrzecza „celują” w przestępczość narkotykową. Zdając sobie sprawę, jak negatywne skutki mają środki odurzające na organizm, zwłaszcza młodego człowieka, bardzo ważne jest to, aby zwalczać przestępczość narkotykową tak, aby narkotyki nie trafiły na rynek. Dlatego policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zbierają informacje oraz prowadzą działania operacyjne, mające na celu ustalenie osób, które zajmują się przestępczością narkotykową. Wszystkie zebrane informacje są na bieżąco sprawdzane i weryfikowane. Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posiadali narkotyki. Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek (16 marca) na terenie Skwierzyny. 20-latek w swoim mieszkaniu posiadał niemal 50 gramów haszyszu. To ok. 100 porcji narkotyków. Mężczyzn usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środka odurzającego, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Kolejne „uderzenie” miało miejsce w Międzyrzeczu w niedzielę (18 marca). Tym razem w mieszkaniu 27-latka policjanci zabezpieczyli marihuanę. Z ustaleń wynika, że mężczyzna przewiózł ją z terenu Niemiec. Mieszkaniec Międzyrzecza odpowie za posiadanie narkotyków oraz za przewóz ich przez granicę, za co może grozić mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

#spoKREWnieni służbą w Międzyrzeczu

Międzyrzeccy policjanci przyłączyli się do akcji #spoKREWnieni służbą" pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeden z policjantów wie, że jego grupa krwi jest wyjątkowa i stara się oddawać ją tak często, jak to tylko możliwe.

Ogólnopolska akcja #spoKREWnieni służbą trwać będzie do końca marca. Patronat nad akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma ona na celu zachęcenie funkcjonariuszy Policji do organizowania wspólnych zbiórek krwi.

Krew jest bezcennym darem ratującym życie i zdrowie ludzkie. Koncentrat krwinek czerwonych jest niezbędny dla ratowania życia ofiar wypadków samochodowych, przetaczany w trakcie poważnych operacji. To lek, którego nie można wyprodukować, a może pomóc wielu potrzebującym. W piątek (23 marca) policjanci z międzyrzeckiej jednostki oddali krew w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Międzyrzeczu.

Asp. szt. Wacław Grzybowski jest honorowym dawcą krwi od 1989 roku i oddał już prawie 22 litry krwi. Został skierowany wniosek o nadanie mu odznaki „Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.  Natomiast st. sierż. Łukasz Kozdra od 2006 roku oddał już 16 litrów krwi. Krew Łukasza jest wyjątkowa i drogocenna, to grupa RH- bardzo rzadko występująca. Jest to krew, która może być przetoczona dla każdego biorcy, niezależnie od jego grupy krwi.

Pamiętajcie!

Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, który waży co najmniej 50 kilogramów i jest zdrowy.

Ten wartościowy dar, bardzo często ratuje ludzkie życie.

Włamywacze i wandale w rękach policjantów

Włamali się do opuszczonego budynku i ukradli kilka wartościowych rzeczy. Przy okazji zdemolowali także pomieszczenia i zniszczyli sprzęty, których naprawa będzie kosztowała właściciela nawet 40 tys. zł. Dwie osoby odpowiedzą za kradzież z włamaniem, natomiast pięciu nieletnich chłopców odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

Policjanci z Międzyrzecza otrzymali zgłoszenie o włamaniu do budynku na terenie ośrodka wypoczynkowego. Po przyjeździe mundurowi zastali pootwierane garaże, splądrowane pomieszczenia, ogólny nieład i wiele zniszczeń. Po dokładnym sprawdzeniu, właściciel byłego hotelu wskazał, że z terenu jego posesji zostały skradzione różne przedmioty, m.in. piły, kosiarka, telewizor oraz alkohol o łącznej wartości ok. trzech tys. zł. Jednak straty, jakie właściciel poniósł są znacznie wyższe. Włamywacze doszczętnie zniszczyli część pomieszczeń, powyłamywali zamki, zniszczyli drzwi i łóżka w pokojach, a ściany pomalowali sprayami.

Policjanci przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia oraz sprawdzili teren przyległy do budynków i przesłuchali świadków zdarzenia. Działania policjantów z Wydziału Kryminalnego bardzo szybko przyniosły efekty. Już po dwóch dniach od zgłoszenia ustalili i zatrzymali wszystkie osoby podejrzane o włamania, które są mieszkańcami Międzyrzecza. To pięciu chłopców w wieku od 12 do 15 lat oraz dwie osoby pełnoletnie -19 i 22-latek. Policjanci ustalili, że chłopcy po wyniesieniu wartościowych rzeczy, wrócili do budynków i zaczęli je demolować, do tego filmowali swoje wyczyny w pomieszczeniach, a później wrzucali je do sieci. Policjanci odzyskali część utraconego mienia, które zostanie zwrócone właścicielowi.

Choć wartość skradzionych przedmiotów to ok. trzy tys. zł., to szkody, jakie wyrządzili wandale to aż ok. 40 tys. zł. Mężczyźni odpowiedzą za kradzież z włamaniem, za co grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pięciu nieletnich chłopców odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

Zostań jednym z nas!

Międzyrzeccy policjanci podczas Targów Edukacji i Pracy promowali zawód policjanta. Uczniowie mogli się zapoznać z bogatą ofertą edukacyjną oraz dowiedzieć, jak wyglądają poszczególne etapy rekrutacji do Policji.

Policjanci uczestniczyli w Targach Edukacji i Pracy. Organizatorem targów byli m.in. Młodzieżowe Centrum Kariery w Międzyrzeczu i Starostwo Powiatowe i Ochotnicze Hufce Pracy. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie młodzieży ofert pracy oraz możliwości edukacyjnych po ukończeniu gimnazjów i szkół średnich. Na targach było wielu wystawców oprócz szkół średnich z naszego regionu, były również uczelnie wyższe. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych, w tym również Policji. Policjanci oraz pracownicy Policji przygotowali dla zainteresowanych służbą szczegółowe ulotki przedstawiające zasady doboru do Policji, etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz warunki pracy i szeroką ofertę możliwości rozwoju zawodowego. Stoisko policyjne cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież zadawała bardzo dużo pytań związanych z samą służbą w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Wielu z młodych ludzi zadeklarowało złożenie niezbędnych dokumentów zaraz po egzaminie maturalnym i otrzymaniu świadectwa.

asp. Justyna Łętowska

Oficer Prasowy KPP Międzyrzecz

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment