Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Wspólna akcja mundurowych

Policjant przyłączył się do akcji żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Podkom. Piotr Szczepanik oddał swoją krew podczas poniedziałkowej zbiórki.

Oddając krew, ratujemy życie. Rola krwiodawcy jest tym większa, im rzadszą posiada grupę tego drogocennego płynu. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.

Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi jest bardzo ważne i może uratować ludzkie życie.

W poniedziałek 8 stycznia w 17 Wielkopolskie Brygadzie Zmechanizowanej odbyła się zbiórka krwi. 82 żołnierzy oraz jeden funkcjonariusz Policji oddali łącznie prawie 37 litrów krwi podczas pierwszej tegorocznej Akcji Honorowego Dawstwa Krwi w jednostce.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu podkom. Piotr Szczepanik doskonale wie, jak cenna jest każda kropla tego bezcennego leku, dlatego regularnie, ok. 3-4 razy w roku oddaje krew.

 

Przemyt narkotyków udaremniony przez Lubuską Policję

Dzięki kilkumiesięcznej żmudnej pracy operacyjnej policjantów z Międzyrzecza, która polegała na zbieraniu informacji, analizach, wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz współpracy służb, na polski rynek nie trafi ogromna ilość środków odurzających. Dwóch mężczyzn zatrzymanych na przejściu granicznym w Świecku usłyszało zarzut przywozu znacznej ilości środków odurzających, za co grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Jeden z nich usłyszał również zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Międzyrzecza wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili bardzo dynamiczną, zaplanowaną w każdym szczególe akcję, podczas której w czwartek 18 stycznia 2018 roku na przejściu granicznym w Świecku zatrzymali dwóch mężczyzn przewożących z Holandii przez granicę znaczną ilość środków odurzających.

Działania to efekt żmudnej, kilkumiesięcznej pracy policjantów z Międzyrzecza, którzy przez ten okres prowadzili działania operacyjne, zbierali informacje i dokładnie zaplanowali miejsce i sposób zatrzymania mężczyzn. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy wielu służb. Ze względu na informację, że jeden z mężczyzn może być uzbrojony, do działań zaangażowano funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariuszy Państwowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej. Do przeszukania pojazdu, którym poruszali się zatrzymani mężczyźni, funkcjonariusze Urzędu Celnego wykorzystali nowoczesne urządzenia skanujące, dzięki którym udało się sprawnie i szybko ujawnić ukryte w zbiorniku paliwa środki odurzające. To jednak nie koniec działań policjantów. Kolejnym etapem były przeszukania miejsc zamieszkania mężczyzn, gdzie również zabezpieczono znaczne ilości środków odurzających oraz substancji psychotropowych.

W efekcie wspólnych działań funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 4 tys. sztuk tabletek extazy, ponad kilogram amfetaminy, marihuanę i kokainę.

34-letni Marcin K. oraz 29-letni Damian O. z województwa wielkopolskiego usłyszeli zarzut  przywozu znacznej ilości środków odurzających, za co grozi kara do piętnastu lat pozbawienia wolności. Jeden z nich usłyszał również zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował Marcina K. na okres trzech miesięcy. Sprawa jest rozwojowa- policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dzielnicowi na ratunek mężczyźnie choremu na astmę

Policjanci z Międzyrzecza pomogli mężczyźnie, który miał nagły, bardzo silny atak astmy i nie mógł złapać tchu. Dzięki refleksowi i szybkiemu działaniu policjantów nie doszło do tragedii.

W pracy dzielnicowego liczy się otwartość, kompetencje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych oraz podejmowanie skutecznych i trafnych decyzji. Dobry dzielnicowy powinien łączyć w sobie różne umiejętności m.in.: prawnika, analityka, psychologa, pedagoga, sędziego oraz socjologa.

Właśnie takimi cechami i umiejętnościami wykazali się dzielnicowi z Posterunku Policji w Pszczewie, którzy najprawdopodobniej uratowali życie mężczyzny. Sierż. szt. Jakub Stępień oraz sierż. szt. Bartosz Kopij realizowali swoje zadania w niewielkiej miejscowości koło Pszczewa. Podczas rozmowy policjantów z mężczyzną w jego domu 55-latek nagle zaczął mocno kaszleć, miał ciężki oddech, wskazywał na klatkę piersiową nie mogąc wypowiedzieć żadnego słowa. Po chwili przestał oddychać, zsunął się na podłogę, jego ciało oblało się potem, a usta zsiniały. Dzielnicowi natychmiast podjęli czynności ratunkowe polegające na ułożeniu mężczyzny w pozycji bezpiecznej, ułatwiającej oddychanie. 55-latek nadal nie mógł jednak swobodnie oddychać, krztusił się, podczas prób podjęcia oddechu słychać było głośny świst. Kontakt z nim był utrudniony, ponieważ nie był w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Policjanci zaczęli się rozglądać po mieszkaniu i zauważyli na stole wziewnik i dlatego podejrzewali, że może być to atak astmy. Mundurowi podali lek mężczyźnie i po jego zażyciu już po kilku minutach zaczął czuć się lepiej, zaczął płynnie oddychać, jednak odmówił wezwania na miejsce pogotowia ratunkowego. Dlatego też policjanci pozostali na miejscu jeszcze kilkanaście minut, monitorując samopoczucie mężczyzny i przekazali go pod opiekę rodzinie.

Dzięki refleksowi i profesjonalnemu działaniu międzyrzeckich dzielnicowych nie doszło do tragedii.

Nie uniknie odpowiedzialności

Poszukiwany trzema listami gończymi został zatrzymany przez policjantów. Ze względu na ustalenia i informację, że mężczyzna może być agresywny, w zatrzymaniu brali udział antyterroryści.

Policjanci z Międzyrzecza oraz funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili bardzo dynamiczną, zaplanowaną w każdym szczególe akcję, podczas której w środę 27 grudnia 2017 roku zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania od dziewięciu miesięcy.

Konieczne było użycie tak dużych sił i środków, ponieważ podczas działań operacyjnych i zbierania informacji na temat poszukiwanego mężczyzny, policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP w Międzyrzeczu ustalili, że może on być bardzo agresywny. Z informacji uzyskanych przez policjantów wynikało również, że 34-latkowi w ukrywaniu się pomagają inne osoby, które mogą utrudniać zatrzymanie mężczyzny.

Dzięki dokonanym ustaleniom i zebranym informacjom, akcja przebiegła bardzo szybko i dynamicznie. Rafał L. został zatrzymany i przewieziony do Aresztu Śledczego, gdzie odbędzie karę pozbawienia wolności.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment