Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

 

Z ostatniej chwili!!! Piątek 06.10.2017 r. godzina 22.50 wreszcie jest energia (nie tylko) elektryczna!

Orkan zwany Ksawerym dał się we znaki także mieszkańcom Skwierzyny i okolic.Wiele powalonych drzew i oderwanych konarów tarasuje ulice i drogi. Strażacy systematycznie je usuwają. Nie uchronił się również teren przy kościele Św. Zbawiciela i przy pomniku Wł. Jagiełły. Niestety wichura obnażyła słabość naszego przygotowania na takie wydarzenia. Brak energii elektrycznej spowodował, że wszystkie stacje paliw są zamknięte (piątek, godz. 11.00) i wiele placówek usługowych jest nieczynnych.

 

Marszałek na posiedzeniu sztabu kryzysowego

W związku z orkanem Ksawery, jaki przeszedł przez woj. lubuskie, marszałek Elżbieta Anna Polak uczestniczyła w posiedzeniu powiatowego sztabu kryzysowego w komendzie straży pożarnej w Zielonej Górze, z udziałem premier Beaty Szydło, ministra spraw wewnętrznych Marusza Błaszczaka i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Marszałek poruszyła m.in. problem złego stanu elektroenergetycznych sieci przesyłowych w regionie. Posiedzenie sztabu odbyło się pod przewodnictwem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, a uczestniczyli w nim, oprócz premier Szydło, ministrów Błaszczaka i Rafalskiej, także poseł Marek Ast, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, wicewojewoda Robert Paluch, prezes zarządu spółki Enea Operator (dystrybutora energii elektrycznej) Andrzej Kojro, szefowie straży pożarnej szczebla wojewódzkiego i powiatowego i inni. Tematem posiedzenia były skutki orkanu Ksawery, który przeszedł w czwartek wieczorem przez Ziemię Lubuską i centralną Polskę.
- Woj. lubuskie zostało najbardziej dotknięte wczorajszą nawałnicą - powiedziała premier Szydło, otwierając posiedzenie. - Nikt z poszkodowanych w tej nawałnicy nie pozostanie sam. Jesteśmy na bieżąco informowani przez wojewodów o sytuacji i wiemy gdzie i jaka pomoc jest najbardziej potrzebna.
Premier podziękowała strażakom, energetykom i wszystkim służbom, które uczestniczyły w akcjach ratowniczych i przy usuwaniu skutków nawałnic. Przypomnijmy, że w Lubuskiem odnotowano jedną ofiarę śmiertelną orkanu; to 67-letni mieszkaniec Ośna Lubuskiego, którego podmuch wiatru zwiał z dachu budynku, podczas prac zabezpieczeniowych. W czwartek wieczorem prawie połowa województwa (271 tys. gospodarstw domowych) była bez prądu. Jeszcze w piątek nie udało się wszystkim przywrócić dostaw energii.
Marszałek Polak podczas posiedzenia sztabu poruszyła problem jakości elektroenergetycznych sieci przesyłowych w Lubuskiem. - Była to nawałnica, która nie łamała setek drzew, jak ta sieprniowa na Pomorzu, a mimo to doprowadziła do tak dużych problemów w dostawie energii. To świadczy, że musimy poprawić jakość sieci przesyłowych - podkreśliła marszałek. Przypomniała też, że w ramach Strategii Rozwoju Polski Zachodniej udało się uzgodnić i zapisać duży projekt rozbudowy sieci energetycznych Polski Zachodniej, w ramach którego w Lubuskiem mają powstać sieci najwyższych napięć (400 kV), których obecnie w regionie nie ma. Inwestycje mają też objąć linie o napięciu 220 kV, zarówno w linii północ-południe, jak i wschód-zachód. Marszałek poprosiła premier Szydło o pilotowanie tego strategicznego dla regionu lubuskiego tematu. - Tutaj chodzi o bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu - przypomniała marszałek.
Lubuskie ma swoją Strategię Rozwoju Energetyki, przyjętą w 2013 r. W Strategii sporządzony został m.in. bilans zapotrzebowania mocy i źródła jego pokrycia. Spółka Enea Operator oceniła szczytowe zapotrzebowanie mocy odbiorców zlokalizowanych na obszarze województwa na około 700 MW. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na wytwarzanie energii, zdolne są oddać do sieci moc rządu 508 MW. Widać więc, że moc osiągalna źródeł zlokalizowanych w woj. lubuskim nie wystarcza do zapewnienia zasilania w energię elektryczną odbiorców w warunkach szczytowego zapotrzebowania mocy. Konieczne jest zapewnienie dostawy i rezerwy mocy z krajowego systemu elektroenergetycznego. Innymi słowy, Lubuskie musi prąd „importować” z elektrowni zlokalizowanych poza regionem. To także świadczy o konieczności wzmocnienia krajowego systemu przesyłowego właśnie na obszarze Lubuskiego i Polski Zachodniej.
Zwraca na to uwagę Lubuska Strategia Energetyki: "Istniejąca sieć średniego i niskiego napięcia jest siecią częściowo wyeksploatowaną, wymagającą bieżących prac eksploatacyjnych oraz sukcesywnego remontu, dla zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej".
Marszałek Polak przedstawiła także sytuację po orkanie Ksawery na drogach wojewódzkich, w szpitalach i jednostkach podległych samorządowi województwa, a także w urządzeniach melioracyjnych i przeciwpowodziowych.

Lubuskie po przejściu orkanu

W związku ze zniszczeniami jakie spowodował w Lubuskiem orkan Ksawery 6 października w trybie nadzwyczajnym zebrał się Zarząd Województwa Lubuskiego. Podczas posiedzenia dyrektorzy jednostek podległych przedstawili raporty dot. szkód oraz funkcjonowania jednostek. – Z raportu wynika jednoznacznie, że nie ma zagrożenia zdrowia i życia. W zakresie bezpieczeństwa mieszańców, szpitale funkcjonują normalnie, wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne. Największe niedogodności są w komunikacji kolejowej – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała o sytuacji w zakresie odpowiedzialności samorządu województwa. Informację będą na bieżąco aktualizowane. Bardzo prosimy o śledzenie strony internetowej!

Ochrona Zdrowia Zobacz raport

Wszystkie szpitale, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa funkcjonują normalnie i przyjmują pacjentów. - Pewien problem pojawił się jedynie w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie nie zadziałał jeden z 6 agregatów. Prezes podjął natychmiast decyzję o zakupie w trybie bezprzetargowym i to zostało uzupełnione. We wszystkich pozostałych jednostkach ochrony zdrowia są pewne uszkodzenia i straty, wszędzie jednak mieliśmy energię dzięki temu, że w ubiegłym roku i dwa lata temu zakupiliśmy nowe agregaty – wyjaśniła marszałek. Największe szkody związane z powalonymi drzewami są w szpitalu w Obrzycach, ponieważ jednostka ta położona jest w lesie. Wystąpiły tam uszkodzenia dachów, powalone drzewa zniszczył szyby. Jak zaznacza marszałek Elżbieta Anna Polak, wszystkie te szkody są na bieżąco usuwane. - Już dziś ustalamy w jakim zakresie ta pomoc potrzebna jest teraz. Jeżeli będzie potrzeba uruchomienia dodatkowych środków, to zarząd również te środki uruchomi – zapewniła.

Materiał TVP 3 Gorzów Wlkp. o tragicznych skutkach Orkanu Ksawery.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment