Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Tak niewiele potrzeba, aby uratować ludzkie życie

Policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu chcą pomóc chorym na białaczkę. 14 osób zostało zarejestrowanych do Polskiego Rejestru Dawców Szpiku.

Policjanci oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wsparli akcję zorganizowaną przez Fundację Przeciwko Leukemii. 25 maja 2017 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu przeprowadzona została akcja polegająca na  rejestracji w Polskim Rejestrze Dawców Szpiku. Wystarczyło wypełnić krótki kwestionariusz i oddać próbkę krwi. Teraz trzeba czekać na telefon i informację o ewentualnym przeszczepie szpiku kostnego, który często dla chorych jest jedyną szansą na przeżycie.

Na zorganizowaną akcję zgłosiło się aż 14 policjantów i pracowników cywilnych. Wszyscy po to, aby pomóc chorym na białaczkę. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie. 

Nie unikną odpowiedzialności

Policjanci ustali trzy osoby, które w kwietniu zniszczyły klomby w Międzyrzeczu. Kobiety nie potrafiły wytłumaczyć, dlaczego niszczyły piękne kolorowe kwiaty zdobiące park. 16-latka odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich a jej matka oraz 22-latka usłyszały zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Wiosną Międzyrzecz staje się zawsze piękny i kolorowy. Władze gminy dbają o to, aby w miejscowych parkach i skwerach było mnóstwo zieleni oraz kolorowych kwiatów. Mieszkańcy z przyjemnością podziwiają piękne bratki i kolorowe kwiaty, które są wizytówką miasta i bardzo chętnie robą sobie przy nich zdjęcia. Podobnie było w tym roku. Nasadzenia z kolorowych bratków podziwiali wszyscy spacerując i przejeżdżający przez miasto. Jednak nie wszystkim kwiaty się spodobały. W nocy 16/17 kwietnia nieznani sprawcy zniszczyli piękne klomby. Nad ranem mieszkańców zastał widok jak po bitwie. Na ulicy oraz w parku było mnóstwo powyrywanych i zniszczonych kwiatów. Straty wyceniono na niemal 1000 zł.

Policjanci przystąpili do działania. Zabezpieczyli miejski monitoring, na którym widoczne były sylwetki trzech osób niszczących kwiaty. Ze względu na trudność w rozpoznaniu sprawców, policjanci podjęli działania operacyjne w tej sprawie. W efekcie swoich działań policjanci ustalili trzy osoby, które dokonały zniszczeń nasadzeń kwiatów. Okazało się, że to dwie kobiety, mieszkanki Międzyrzecza, w wieku 22 i 41 lat oraz 16-letnia córka jednej z nich. Kobiety nie potrafiły racjonalnie wyjaśnić, dlaczego to zrobiły.

Sprawą 16-latki zajmie się sąd Rodzinny i Nieletnich, kobiety natomiast usłyszały zarzuty uszkodzenia mienia, za co grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policjantem jest się zawsze

Zawód policjanta jest szczególny. Praca nie kończy się w momencie rozliczenia służby i zdjęcia policyjnego munduru. Udowodnił to międzyrzecki policjant, który w swojej rodzinnej miejscowości uratował ludzkie życie. Nie czekając na karetkę pogotowia, przystąpił do reanimacji starszego mężczyzny, dzięki czemu przywrócił jego funkcje życiowe.

23 maja 2017 roku policjant z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu uratował ludzkie życie. Sierż. szt. Aleksander Rytwiński swoją postawą udowodnił, że policjantem jest się zawsze, także wtedy, gdy po zakończonej służbie zdejmuje się policyjny mundur. W jego rodzinnym miasteczku przed sklepem, przewrócił się na chodnik starszy mężczyzna. Świadkowie w panice prosili o wezwanie karetki pogotowia. Na szczęście był tam też policjant, który wiedział, co robić. Wezwał karetkę i zajął się mężczyzną. Policjant zorientował się, że mężczyzna jest nieprzytomny i znajduje się w stanie zatrzymania krążenia w związku, z czym natychmiast podjął reanimację. Po kilku minutach oddech wrócił i mężczyzna zaczął odzyskiwać przytomność. Po przyjeździe karetki pogotowia, trafił pod opiekę lekarzy.

Asp. szt. Aleksander Rytwiński wstąpił w szeregi Policji w sierpniu 2006 roku. Przez cały okres swojej służby związany jest z Wydziałem Prewencji, Ogniwem Patrolowo Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Od marca 2016 jest przewodnikiem psa służbowego i większość służb pełni ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Do Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu wpłynęły podziękowania od pracodawców chorego mężczyzny, w których wyrazili słowa uznania za profesjonalizm i doświadczenie podległego mu policjanta.

Kolejna debata z dyrektorami szkół i pedagogami

Spotkanie w budynku Starostwa Powiatowego Policji w Międzyrzeczu cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. To kolejny krok do wypracowania współpracy pomiędzy instytucjami, które działają na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski oraz Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu, zorganizowali debatę pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ”. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli instytucji, które działają w zakresie poprawy bezpieczeństwa na rzecz dzieci i młodzieży. W debacie wzięli udział nauczyciele szkół powiatu międzyrzeckiego. Podczas spotkania dyskutowano o problemach w szkołach, oraz omówiono zasady współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi a Policją.

Podczas spotkania wystąpili: asp. Justyna Łętowska z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, Marta Fertała z Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu, podkom. Piotr Szczepanika z Wydziału Ruchu Drogowego oraz mł. asp. Agnieszka Żyża, która zaprezentowała, jakie zgłoszenia policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na spotkaniu omówiono również zmiany funkcjonowania Policji, oraz jak ważnym elementem jest program „Dzielnicowy bliżej nas”, o wdrażanych w obszarze służby dzielnicowych rozwiązaniach mających na celu przywrócenie rangi temu jakże ważnemu stanowisku. Przekazano również przedstawicielom szkół informację o akcji informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” oraz konkursie filmowym Filmowy przeWODNIK, objętym honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment