Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Aplikacja „Moja Komenda” - pierwszy mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Dzięki niej można w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę, a następnie sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić. Usługa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Aplikacja zawiera również bazę wszystkich dzielnicowych w Polsce oraz umożliwia ich odszukanie.

Więcej informacji:

- praca w trybie offline
- wyszukiwanie najbliższych jednostek policji
- prezentacja komend i komisariatów na mapie
-wyszukanie dzielnicowych po adresie oraz po nazwisku
- wytaczanie trasy do wybranej jednostki policji (w trybie on-line)
-nawigacja do wybranej jednostki policji ( w trybie on-line)
- widok streetview w miejscu lokalizacji komendy lub komisariatu
- połączenie z wybraną jednostką lub wybranym dzielnicowym jednym kliknięciem
- wyszukiwanie komend i komisariatów po adresie, nazwie jednostki, mieście lub kodzie pocztowym

Policjanci zatrzymali pięciu pseudokibiców

Zmuszanie osób do określonego zachowania, usiłowanie pobicia i uszkodzenie mienia, to zarzuty, które usłyszało pięciu pseudokibiców z Gorzowa Wlkp. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu czterech mężczyzn zostało aresztowanych, jeden z agresywnych napastników, który nie ukończył jeszcze 17 lat, za przestępstwa odpowie przed sądem Rodzinnym i Nieletnich.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 11 września 2016r. na obwodnicy Międzyrzecza. Kierowca busa poinformował dyżurnego międzyrzeckiej jednostki Policji, że nieznani mężczyźni, ubrani w chusty i kominiarki, najpierw zajechali mu drogę a później uderzali w samochód, próbując w ten sposób zmusić przewożone przez niego osoby do wyjścia z auta. Dzięki szybkiej reakcji kierowcy i podjęciu przez niego decyzji, żeby pomimo zblokowania dogi, próbować odjechać z miejsca zdarzenia, nie doszło do kontaktu z pasażerami. Kierowca odjechał, wykorzystując niewielką lukę pomiędzy blokującym go pojazdem a barierami ochronnymi.

Reakcja policjantów była natychmiastowa. Dyżurny na miejsce wysłał patrole a o zdarzeniu poinformował sąsiednie powiaty, przekazując najistotniejsze informacje o sprawcach zdarzenia.

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że zamaskowani mężczyźni zaatakowali grupę kibiców żużlowych, którzy wracali po meczu z Gorzowa Wlkp. W wyniku ich ataku, uszkodzony został pojazd. Właściciel oszacował straty na ok. 10 tys. zł.

Policjanci przeprowadzili oględziny uszkodzonego pojazdu i miejsca zdarzenia oraz przesłuchali świadków. Praca międzyrzeckich policjantów była prowadzona wielotorowo. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zabezpieczyli miejsce zdarzenia, prowadzone były czynności procesowe, trwały przesłuchania i zbierano materiał dowodowy, a w tym samym czasie policjanci z Wydziału Kryminalnego zbierali informacje i prowadzili działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców.

Do pierwszych zatrzymań agresywnych napastników doszło już następnego dnia. W efekcie swoich działań Międzyrzeccy policjanci ustalili i zatrzymali pięciu młodych mężczyzn w wieku od 16 do 18 lat. W ich mieszkaniach zabezpieczyli kominiarki. Mężczyźni usłyszeli zarzuty uszkodzenia mienia oraz zmuszania do określonego zachowania i usiłowania pobicia, za co kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności. Jeden z napastników, z uwagi na swój wiek, za przestępstwa odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował mężczyzn, jednego z nich na okres trzech miesięcy, natomiast trzech na okres jednego miesiąca.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dzieci odwiedziły policjantów

Dzieci z przedszkoli bardzo chętnie odwiedzają międzyrzeckich oraz skwierzyńskich policjantów. Mundurowi opowiadają im o swojej pracy, ale też o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie oraz z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu pracują w doskonałych warunkach w nowoczesnych i dobrze wyposażonych budynkach, dlatego też bardzo często goszczą w swoich progach wyjątkowych gości, którzy chcą zobaczyć, jak te budynki wyglądają od środka.

Policjantów ze Skwierzyny oraz z Międzyrzecza w ostatnim tygodniu odwiedziły dzieci z przedszkoli. Policjanci mówili im o swojej pracy, dzieci mogły zobaczyć stanowisko dowodzenia, pokój techników kryminalistyki, pomieszczenia dla osób zatrzymanych i oczywiście radiowozy.

Taka wycieczka to nie tylko okazja do zwiedzania. Policjanci starają się dzieciom przekazać wiedzę o bezpieczeństwie. Mówią im jak zachować się na drogach, podczas zabaw w domu i w przedszkolu oraz w kontaktach z agresywnymi psami i osobami obcymi.

Policjanci zwalczają przestępczość narkotykową

Ponad 30 krzewów konopi i 1,6 kilograma suszu, to środki zabezpieczone przez międzyrzeckich policjantów w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Zarzuty usłyszały trzy osoby. Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu zajmują się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Ich działania operacyjne, pozwoliły na zlikwidowanie kolejnej w ostatnim czasie przydomowej uprawy silnie uzależniającego specyfiku, jakim jest marihuana. Żmudna praca i doskonałe rozpoznanie operacyjne pozwoliło na zabezpieczenie kilkunastu krzewów na terenie jednej z posesji w gminie Trzciel oraz na terenie powiatu sulęcińskiego.

Działania nad sprawą policjanci prowadzili od kilku tygodni. W tym czasie zbierali informacje, sprawdzali je i ustalali fakty. W dniu 30 sierpnia, przystąpili do ich weryfikacji. Okazało się, że zebrane informacje się potwierdziły. Policjanci podczas przeszukania na terenie jednej z posesji w gminie Trzciel, na przydomowym ogródku, zauważyli krzewy konopi. W efekcie funkcjonariusze zabezpieczyli 17 krzewów tego specyfiku. Policjanci zatrzymali również dwie osoby w wieku 26 i 23 lata, które odpowiedzą za uprawę marihuany, za co grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Kilka dni wcześniej międzyrzeccy policjanci na terenie powiatu sulęcińskiego zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który na terenie swojej posesji uprawiał konopie. Policjanci zabezpieczyli wtedy 16 sztuk krzewów oraz ponad 1,6 kilograma suszu marihuany. Taka ilość suszu konopi, to prawie 8,5 tys. porcji, którymi można się odurzyć.   Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Odpowie za uprawę marihuany oraz posiadanie znacznej ilości narkotyków, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

O krok od tragedii

Policjanci zapobiegli tragedii. Jadąca drogą S3 „pod prąd” kobieta nie zdawała sobie sprawy z wykroczenia jak i wagi zagrożenia, jakie spowodowała dla innych użytkowników ruchu drogowego. Jej sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

W środę 7 września przed południem, patrolujący teren trasy ekspresowej S-3 policjanci z międzyrzeckiej drogówki, w rejonie węzła północnego, zauważyli samochód Renault Laguna. Policjanci z przerażeniem patrzyli na wyczyny kobiety, która nim kierowała, bo co wydaje się praktycznie niemożliwe- jechała „pod prąd”. Nie dość, że samochód poruszał się pasem ruchu przeciwnie do kierunku jazdy, to jeszcze kobieta jechała lewym pasem ruchu, który dla pojazdów prawidłowo poruszających się, służy za pas do wykonywania manewru wyprzedzania. Nieodpowiedzialna kobieta stworzyła ogromne zagrożenie w ruchu drogowym i zmuszała jadące z naprzeciwka pojazdy do nagłej zmiany pasa ruchu.

Policjanci nie czekali ani chwili. Ich reakcja musiała być natychmiastowa, dlatego nie zważając na swoje bezpieczeństwo zawrócili i zatrzymali kobietę do kontroli drogowej. Z uwagi na bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym, policjanci wstrzymali ruch pojazdów w kierunku Gorzowa Wlkp. a następnie nakazali kobiecie zawrócenie i zjazd z drogi, gdzie przeprowadzono dalszą kontrolę.

Podczas rozmowy z 60-latką, okazało się, że nie zdawała sobie sprawy z wykroczenia jak i wagi zagrożenia, jakie spowodowała dla innych użytkowników ruchu drogowego. Ze względu na fakt, że droga S-3 jest drogą ekspresową, na której obowiązuje prędkość do 120 km/h, biorąc pod uwagę skutki i ciężar ewentualnego zderzenia czołowego pojazdów, policjanci odstąpili od ukarania mandatem karnym i zatrzymali prawo jazdy mieszkanki Międzyrzecza. Sprawa tak poważnego wykroczenia musi znaleźć swój finał w sądzie.

Ratujemy, zabezpieczamy, koordynujemy. Ćwiczenia obronne GREEN MEDLINE 16

Eksplozja niewybuchu z okresu II Wojny Światowej podczas prac ziemnych, pożar samochodu, osoby zabite i ranne- to scenariusz ćwiczeń, w których uczestniczyli międzyrzeccy policjanci. Swoje procedury i zasady współpracy podczas tego typu zdarzeń przećwiczyły wszystkie służby ratunkowe: Policja, Wojsko, Straż Pożarna oraz ratownicy medyczni.

14-16 października to czas, kiedy na terenie Międzyrzecza zaplanowano VIII Lubuskie Ćwiczenia Proobronne Medycyny Ratunkowej i Pola Walki "Green Medline 16". Działania patronatem honorowym objął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, natomiast organizatorami przedsięwzięcia byli m.in.: Wojewoda Lubuski, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana oraz Urząd Gminy Międzyrzecz.

W sobotę /15 października/ dokładnie o godzinie 13:00 na łące kolejowej przy ul. Chrobrego, odbyła się pozoracja zdarzenia masowego. Zgodnie z założeniem, podczas prac ziemnych operator koparki natknął się na niewybuch z czasów II Wojny Światowej konsekwencją czego była eksplozja. W jej wyniku zaparkowane nieopodal auto stanęło w płomieniach. Siła wybuchu była na tyle silna, że na miejscu zginęło kilka osób, natomiast kilkadziesiąt zostało rannych. Scenariusz był bardzo realistyczny i przemyślany. Powiat międzyrzecki obfituje w różnego rodzaju niewybuchy i niewypały z czasów II Wojny Światowej, dlatego też ćwiczenia takie to doskonałe przygotowanie i sprawdzenie wiedzy oraz procedur w praktyce. Służby ratownicze przystąpiły więc do działań. Całej akcji przyglądali się dowódcy wszystkich służb ratowniczych oraz wielu zainteresowanych pokazem. Zadaniem policjantów było zabezpieczenie drogi dojazdu służb ratowniczych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, a na końcu przystąpienie do szczegółowych oględzin miejsca oraz zabezpieczenie śladów do celów procesowych. 

Dowodem na to, że takie ćwiczenia są potrzebne jest fakt, że tego samego dnia, jeszcze przed ćwiczeniami, policjanci otrzymali zgłoszenie, że na terenie jednego z dużych osiedli w Międzyrzeczu, na terenie budowy domku jednorodzinnego, ujawniono niewybuch z okresu II Wojny Światowej. W tym przypadku nie doszło na szczęście do eksplozji. Policjanci zostali poinformowani i zabezpieczyli niebezpieczny ładunek.

W ramach trzydniowych ćwiczeń w niedzielę zaplanowana jest również konferencja, na której omawiane będą m.in. dzisiejsze działania. Specjaliści zaprezentują nowe technologie wykorzystywane na potrzeby medycyny ratunkowej oraz różne zdarzenia masowe, do których może dojść na naszym terenie.

 

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment