Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Czy wiecie Państwo, że w tym roku obchodzimy  120. rocznicę budowy skwierzyńskiego dworca i 80. rocznicę uruchomienia linii kolejowej na trasie Skwierzyna – Stare Bielice - Krzyż? Niestety wyrażenie „obchodzimy” jest nie do końca adekwatne, bowiem zamiast jubileuszowej przejażdżki zabytkowym składem: gwiżdżącej lokomotywy i zabytkowych wagonów, oglądamy niszczejący budynek i sukcesywną likwidację torowisk.

Kiedy w 1896 roku postawiono budynek dworca, a później (6 sierpnia 1936 r.) uruchomiono niezwykle ważną linię do Krzyża, Skwierzyna stała się stacją węzłową, skąd odchodziły tory do Międzychodu, Drezdenka, Starych Bielic, Gorzowa i Zbąszynka, łącznie trzy linie kolejowe. Wybudowane, na szlaku kolejowym do Starych Bielic, dworce (poza skwierzyńskim) są przykładem niemieckiego modernizmu oraz idei Bauhausu, a także militarystycznej polityki tych czasów (dworce posiadają schrony przeciwlotnicze). W tym samym czasie dworzec w Skwierzynie rozbudowano o długie skrzydło ekspedycji pocztowej z noclegownią, łaźnią i kuchnią oraz nastawnię z biurem dyżurnego ruchu od strony torów.

Uruchomiony szlak (Kolei Marchii Granicznej) nie odegrał wielkiej roli militarnej. Tuż przed wkroczeniem wojsk radzieckich niemieccy saperzy wysadzili most na Warcie w Skwierzynie. Na przełomie 1946 i 47 roku uruchomiono tę linię, ale tylko do przystanku Skwierzyna-Gaj, czyli bez przekroczenia Warty. Później, w latach 1969-1970, odbudowano most kolejowy na Warcie, który udrożnił żelazną drogę, jak to było w okresie niemieckim. Jednakże ze względu na brak nakładów na utrzymanie tego szlaku, w 1988 r. zawieszono przewozy pasażerskie.

W kolejnych latach także linię do Międzychodu zamknięto, a linię do Drezdenka i Starych Bielic nawet rozebrano. Pozostało, na dzień dzisiejszy, połączenie lokalne do Gorzowa Wlkp. i Zbąszynka.

Skwierzyński dworzec, który czeka na lepsze czasy, bo przydałby mu się remont, to:
- materialny ślad historii regionu, który w wyniku powstania wielkopolskiego oraz postanowień traktatu wersalskiego znalazł się na pograniczu z odrodzoną po   zaborach Polską;
- historyczny świadek militarystycznej polityki faszystowskich Niemiec (spięcie dwóch pozycji obronnych: Pomorskiej oraz MRU);
- jedyny zbudowany na terenach dzisiejszej Polski, element szlaku o funkcji melioracyjnej powiązanej z funkcją militarną;
- to jeden z elementów pierwszego i bodaj jedynego w Europie przykładu liniowo zaprojektowanej kolejowej architektury.

Dlatego, w tę okrągłą rocznicę, powinniśmy (razem z PKP SA lub po przejęciu od spółki) uniemożliwić jego dalszą dewaluację i rozpocząć ochronę tej zabytkowej budowli, a ponadto, wykreować oryginalny produkt turystyczny. Może poprzez wzbogacenie o funkcję muzealną np. aranżację przestrzeni kolejowej (wagony towarowe z eksponatami przywiezionymi przez przesiedleńców z Kresów Wschodnich w 1945 r. ) oraz zgromadzenie pamiątek po nieczynnej kolei do Starych Bielic? Tę kwestię należy poddać społecznej dyskusji.

Kaz

 

Premiera GARDENA smart system w Polsce – kontroluj swój ogród za pomocą telefonu

Zdalne koszenie trawnika i nawadnianie ogrodu za pomocą aplikacji – teraz to możliwe. GARDENA smart system daje możliwość kontrolowania swojego ogrodu za pomocą telefonu lub przeglądarki internetowej. Dane na temat wilgotności gleby, temperatury w ogrodzie czy aktualnego nasłonecznienia pomogą jeszcze lepiej zarządzać systemem nawadniania, czy automatycznym koszeniem trawnika. Od teraz każdy amator ogrodu będzie miał dostęp do ogrodu z dowolnego miejsca na ziemi, a używanie systemu pozwoli na dodatkowe oszczędności.