Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Policjanci z Międzyrzecza zwalczają przestępczość samochodową. Zatrzymano już trzech mężczyzn podejrzanych o dokonanie 11 kradzieży aut na ternie Niemiec. Łączna wartość skradzionych przez nich pojazdów, może przekraczać nawet 460 tys. zł. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu podczas działań operacyjnych trafili na trop złodziei samochodów. Według ich ustaleń dwóch mężczyzn z powiatu strzelecko-drezdeneckiego oraz jeden mieszkaniec Międzyrzecza regularnie dokonują kradzieży samochodów na terenie Niemiec. Według zebranych przez policjantów informacji, mężczyźni mieli specjalizować się w kradzieżach samochodów marki Renault Master. Policjanci długo przygotowywali się do swoich działań, w efekcie, których planowali zatrzymać przestępców. Szczegółowe zebranie informacji, dokładne zaplanowanie miejsca ewentualnego zatrzymania do kontroli drogowej przyczyniło się do sukcesu.

19 lipca w godzinach rannych w rejonie Skwierzyny wytypowane pojazdy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostały zauważone przez policjantów. Naczelnik Wydziału Kryminalnego podjął decyzje, że do zatrzymania dojdzie na moście na rzece Warta, w ten sposób łatwiej będzie zabezpieczyć drogę i uniknąć ewentualnej ucieczki z samochodów a tym samym pościgu pieszego.

Kierowca Renault oraz drugiego wytypowanego samochodu, widząc, że nie mają możliwości ucieczki, zatrzymali się do kontroli drogowej. Wszystko wskazywało na to, że zebrane wcześniej informacje, potwierdzają się. Podczas kontroli policjanci zauważyli, że w pojeździe renault Master jest wybita szyba boczna, natomiast w stacyjce tzw. „łamak”. Podczas przeszukania drugiego pojazdu policjanci zabezpieczyli kluczyki łamiące stacyjkę oraz kostkę elektroniczną do łamania zabezpieczeń elektronicznych do pojazdów marki Renault.

Pojazdy zostały zabezpieczone na policyjnym parkingu. Natomiast mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnej izby zatrzymań. Podczas przesłuchania przestępców, policjanci ustalili, że łupem ich mogło paść nawet 11 podobnych aut, wszystkie kradzione były na terenie Niemiec. Z materiałów dowodowych wynika, że tylko w lipcu 2016 roku, dokonali oni aż siedem kradzieży samochodów tej marki. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że wartość skradzionych przez nich samochodów może wynosić nawet 460 tys. zł.

Mężczyźni w wieku od 24 do 33 usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, za co kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Marihuana w ogródku

28-latka uprawiała marihuanę razem z pomidorami i paprykami. Policjanci zabezpieczyli sześć okazałych krzewów oraz ponad 400 gramów suszu. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków kobiecie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W wyniku podjętych działań operacyjnych policjanci z międzyrzeckiej jednostki uzyskali informację, że mieszkanka jednej z wsi gminy Międzyrzecz uprawia marihuanę. Po zebraniu materiałów i ustaleniu faktów, policjanci przystąpili do działania.

W piątek 15 lipca 2016 roku podczas przeszukania jej mieszkania, policjanci zabezpieczyli ponad 400 gramów suszu. Jednak po dokładnym sprawdzeniu jej posesji, okazało się, że to nie wszystko. Policjanci, chodząc po terenie posesji 28-letniej kobiety, zauważyli na ogrodzie, w szklarni wysokie krzewy. Okazało się, że kobieta razem z pomidorami i paprykami w przydomowym ogródku uprawiała marihuanę. Krzewy marihuany zostały zabezpieczone w policyjnym depozycie. Natomiast Ewa Z. została zatrzymana. Odpowie za posiadanie znacznej ilości środków odurzających oraz za uprawę marihuany, za co może grozić jej kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci zapobiegli nieszczęściu

Dzięki działaniom policjantów, nie doszło do tragedii. 25- latek po nieudanej próbie samobójczej trafił pod opiekę lekarzy.

Policjanci w codziennej służbie spotykają się z bardzo różnymi sytuacjami, nie tylko patrolują, zatrzymują, czy przesłuchują i karają za popełniane wykroczenia. Zdarzają się sytuacje, że w jednej chwili muszą podjąć decyzję, co zrobić, aby pomóc drugiemu człowiekowi, kiedy to bardzo często minuty decydują o jego życiu.

Podobnie było nad ranem 26 lipca 2016 roku w Międzyrzeczu. Sierż. Krystian Nowicki i sierż. Mateusz Kulczyński z Komisariatu Policji w Skwierzynie, po wykonaniu czynności w Międzyrzeczu, wracali do miejsca pełnienia służby. W pewnym momencie zauważyli na kładce na rzece Paklica mężczyznę, który na szyi miał owinięty pas, który przywiązany był do barierki kładki. Nie było czasu na zastanawianie się, policjanci musieli natychmiast podjąć decyzję, jak zapobiec nieszczęściu. Błyskawiczna reakcja policjantów sprawiła, że mężczyzna nie zdążył skoczyć. Policjanci o zdarzeniu powiadomili dyżurnego. 25-latek twierdził, że ma problemy osobiste i nie widzi sensu życia. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

Warto nadmienić, że obaj policjanci, choć z krótkim, trzyletnim stażem służby wykazali się ogromną wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim szybkością reakcji i do tego pełnym profesjonalizmem. Dzięki ich działaniom nie doszło do tragedii.

Dzielnicowi uratowali kobietę

Dzielnicowi uratowali kobietę, która z powodu problemów rodzinnych chciała skończyć ze swoim życiem. Dzięki ich profesjonalizmowi, nie doszło do nieszczęścia.

Dzielnicowi w swojej codziennej służbie spotykają się z bardzo różnymi sytuacjami. Każdy dzień jest inny, nie potrafią przewidzieć, z jakimi zdarzeniami będą mieli do czynienia. To bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Muszą się oni wykazać dużą wszechstronnością i ogromnym zaangażowaniem. To policjanci pierwszego kontaktua w ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości i życzliwości Czasami zdarza się, że policjanci w jednej chwili muszą podjąć szybką decyzję, co zrobić, aby pomóc drugiemu człowiekowi, zwłaszcza, gdy minuty decydują o jego życiu.

Takimi cechami wykazali się dzielnicowi z Posterunku Policji w Trzcielu. St. sierż. Marcin Haczek i sierż. szt. Zbigniew Stępień pełnili służbę na terenie Brójec. W pewnym momencie zauważyli stojącą na ławce w parku kobietę, która miała owiniętą wokół szyi pętlę, której drugi koniec przerzucony był przez gałąź drzewa. Liczyła się każda chwila. Policjanci bez wahania przebiegli dzielący ich odcinek kilkuset metrów i zapobiegli próbie samobójczej. Kobieta była bardzo pobudzona, krzyczała, wyrywała się. Ogromna cierpliwość, życzliwość i opanowanie dzielnicowych po chwili przyniosły efekty- kobieta wyciszyła się i uspokoiła.

Policjanci na miejsce wezwali karetkę pogotowia. Kobieta trafiła pod opiekę lekarzy.

Jeden weekend- 7 praw jazdy zatrzymanych

Tylko w ciągu jednego weekendu policjanci z Międzyrzecza zatrzymali siedem praw jazdy nieodpowiedzialnym kierowcom za przekroczenie prędkości o ponad pięćdziesiąt km/h w terenie zabudowanym.

Kolejny wakacyjny weekend za nami. Policjanci starają się pomóc bezpiecznie pokonać drogi powiatu międzyrzeckiego, przemieszczającym się na wakacyjny wypoczynek kierowcom. Dbają o bezpieczeństwo podróżujących, służą im pomocą, a w przypadku korków i utrudnień na drogach, kierują ruchem. Jednym z ich zadań jest również eliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych, jadących z nadmierna prędkością kierowców.

Tylko podczas minionego weekendu policjanci z międzyrzeckiej drogówki wyeliminowali z ruchu siedmiu piratów drogowych. Podczas pomiaru prędkości, aż w siedmiu przypadkach okazało się, żer kierowcy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Wszyscy zostali ukarani wysokimi mandatami karnymi, policjanci zatrzymali ich prawa jazdy i nałożyli na nich punkty karne.

Zgodnie przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostaje odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Nie unikną odpowiedzialności

Kilkumiesięczne działania operacyjne i śledcze międzyrzeckich policjantów zaowocowały zatrzymaniem dwóch sprawców brutalnego rozboju. W efekcie ich pracy przestępcy trafili do aresztu na okres trzech miesięcy. Za tego typu przestępstwo mężczyznom może grozić kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w styczniu 2016 roku na terenie jednej ze stacji paliw powiatu międzyrzeckiego. Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że pięciu nieznanych sprawców zablokowało swoimi samochodami pokrzywdzonemu możliwość wyjazdu autem ze stacji paliw, a następnie bili go we wnętrzu samochodu i grozili pozbawieniem życia, po czym zabrali mu wszystkie pieniądze, które przy sobie posiadał, ponad 3 tys. euro.

Policjanci przystąpili do pracy. Po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie, ustalili i przesłuchali świadków zdarzenia, dokonali penetracji miejsca zdarzenia, zabezpieczyli nagrania monitoringu. Przez kilka następnych miesięcy policjanci ustalali kolejne fakty, nawiązali kontakt z sąsiednimi jednostkami Policji i prowadzili działania operacyjne.

Śledczy na podstawie zebranych materiałów wytypowali kilku sprawców brutalnego przestępstwa. Ich zatrzymanie było utrudnione, ponieważ ustaleni mężczyźni, to obywatele Bułgarii a ich miejsce pobytu nie było znane. W efekcie swoich działań na początku lipca policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli już zarzuty dokonania rozboju. Na wniosek Prokuratury rejonowej w Międzyrzeczu, Sąd aresztował ich na okres trzech miesięcy. Za tego typu przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci nadal pracują nad sprawą i ustalają pozostałych uczestników zdarzenia.

Policjanci odnaleźli 10-latka

Chory na autyzm 10-letni chłopiec został odnaleziony przez międzyrzeckich policjantów. Oddalił się od miejsca, w którym spędzał wakacje z rodzicami na ok. pięć kilometrów.

We wtorek 12 lipca 2016 roku wszyscy policjanci postawieni byli w stan gotowości. Ogłoszony przez Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu alarm dla całej jednostki spowodowany był zgłoszeniem zaginięcia 10-letniego chłopca chorego na autyzm, który spędzał wakacje ze swoimi rodzicami nad jeziorem Głębokie.

Należało działać bardzo szybko, ponieważ trudno było wytypować miejsca, do których chłopiec mógł pójść. Poza rozległym terenem ośrodka wczasowego, należało sprawdzić przyległe do jeziora lasy oraz pomosty i akwen wodny.

Na miejsce zostały skierowane służby straży pożarnej, łódź policyjna, w drodze był również przewodnik z psem tropiącym.

Dzięki podaniu przez opiekunów bardzo dokładnego rysopisu chłopca oraz szczegółów jego ubioru, już w drodze dojazdu nad jezioro, policjanci zauważyli zaginionego 10-latka. Okazało się, że odszedł od ośrodka wypoczynkowego na odległość ok. pięciu kilometrów.

Cały i zdrowy chłopiec, mieszkaniec województwa dolnośląskiego został przekazany rodzicom.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z obchodów święta Policji i listę awansowanych policjantów na wyższy stopień służbowy.

W dniu Święta Policji następujący policjanci otrzymali wyższy stopień służbowy:

  St.sierż. Adamska-Kiełbasa Agnieszka
  St.sierż. Chmielewski Robert
  St.sierż. Kusik Marcin
  St.sierż. Latuszek Marcin
  St.sierż. Plewa Katarzyna
  St.sierż. Rabczewska Magdalena
  sierż.szt.Gemborowski Łukasz
  sierż. sztGrzywna Wojciech
  sierż. szt. Stępień Zbigniew
  asp. Kiełbasa Tomasz
  asp. Łętowska Justyna
  St.asp. Gromadecka Beata
  asp.szt Babiak Adam
  asp.szt. Dzikowski Tomasz
  asp.szt Maksymiuk Andrzej
  asp.szt. Piasecki Tomasz
  asp.szt. Rutkowski Jarosław
  asp.szt. Tryba Jerzy
  asp.szt. Wojnowski Robert
  Mł. asp.. Dobosiewicz Wojciech
  Mł. asp.Dziurda Aleksandra
  Mł. asp.. Hofanowski Michał
  Mł. asp.Madzelan Paweł
  Mł. asp. Soja Karolina
  Sierż. Kokoszko Dawid
  Sierż. Pendrak Filip
  Sierż. Chmielewska Agnieszka
  Sierż. Walkiewicz Krzysztof
  Sierż. Kulczyński Mateusz
  Sierż. Łowicki Krystian
  Sierż.Mikulewicz Jan
  Sierż.Rzepski Marek
  Sierż. Kownacki Bartosz
  Sierż.szt. Jakub Trojanowski
  St.sierż. Katarzyna Chomiak
  Sierż.szt. Kryś Krystian
  St.post. Brandebura Krzysztof
  St.post Kwiatkowski Łukasz
  St.postMaksimczyk Mateusz
  St.post. Zawadzka Urszula

 

Na wyższy stopień służbowy awansowało również 6 policjantów operacyjnych z Wydziału Kryminalnego.

                    

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment