Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Bezpieczny senior na drodze

Międzyrzeccy policjanci i zaproszeni goście rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie na drodze. W międzyczasie można było skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego oraz doposażyć swój rower w elementy odblaskowe. Wszystko dla większego bezpieczeństwa seniorów na drodze.

W Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu odbyły się Warsztaty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To ogólnopolska akcja przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Międzyrzeckich policjantów odwiedziło niemal 60 seniorów. Akcja skierowana jest do seniorów i ma na celu kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań, w szczególności wśród kierowców, rowerzystów i pieszych po 60 roku życia, jako uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci oraz eksperci poruszyli tematy bezpieczeństwa na międzyrzeckich drogach i zagrożeń tam występujących. W ramach akcji seniorzy mogli sprawdzić swój czas reakcji na specjalnie przygotowanym do tego urządzeniu. Na zakończenie wszyscy mieli okazję zobaczyć wybuch poduszki powietrznej i sprawdzić jak ważnym elementem są pasy bezpieczeństwa, na specjalnym symulatorze. Seniorzy chętnie uczestniczyli w warsztatach oraz korzystali z bezpłatnego serwisu rowerowego. Podczas warsztatów poruszane były takie tematy, jak zgodnie z przepisami prawidłowo poruszać się po drodze, jak i kiedy stosować elementy odblaskowe po zmroku, jak sprawność psychofizyczna ma wpływ na możliwość kierowania pojazdem,

Bezpieczna droga do szkoły

Pod hasłem „ Bezpieczna droga do szkoły” ruszyła od poniedziałku policyjna akcja, która ma na celu wyeliminowanie zagrożeń i zapewnienie bezpieczeństwa poruszających się po drogach, zwłaszcza w rejonie szkół i przedszkoli.

Policjanci na terenie całego powiatu międzyrzeckiego z początkiem roku szkolnego pełnią służbę w rejonie szkół i przedszkoli. Nadzorują ruch pojazdów w tych miejscach, kontrolują ich prędkość, stan techniczny oraz trzeźwość kierujących. Sprawdzają czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego czy korzystają z chodników oraz przejść dla pieszych. Trwają również wzmożone kontrole autobusów, którymi przewożone są dzieci do szkoły oraz stan trzeźwości ich kierujących.

Kolejnym etapem działań policjantów, będą spotkania w szkołach i przedszkolach. Mundurowi wzorem lat ubiegłych odwiedzą najmłodszych uczniów i będą  z nimi rozmawiać o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz podczas zabaw i pobytu w szkole. W ramach zajęć policjanci będą również pokazywać dzieciom, jak bezpiecznie pokonywać przejścia dla pieszych. Będą mówić im  konieczności noszenia odblasków i zagrożeniach, jakie mogą je spotkać w drodze do szkoły.

Pamiętajmy, że przestrzegając przepisów ruchu drogowego dajemy dobry przykład dla tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dobrze jest zaopatrzyć dzieci w elementy odblaskowe, niech to będzie zawieszka na tornistrze , element ubioru,  aby nasze pociechy były  bardziej widoczne w porze jesienno- zimowej.

Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych - najlepsi kolarze pochodzą z lubuskiego

Lubuscy policjanci nie dali szans konkurentom w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych i Amatorów. Całe „pudło” należało do nich. Najlepszy st. sierż. Filip Pendrak zajął pierwsze miejsce. Lubuska Policja może pochwalić się wieloma sportowcami, którzy w swoim dorobku mają nawet tytuły Mistrzów Europy i Świata.

W sobotę 7 września w Podgórzynie odbyły się Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych i Amatorów. Trudna i wymagająca górska trasa liczyła aż 56 km. Do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, dość zimno- temperatura ok. 10 ̊ C, opady deszczu oraz wiatr. Było dużo problematycznych i wymagających podjazdów a maksymalna prędkość podczas zjazdów wynosiła nawet 85 km/h co wymagało dużej koncentracji, skupienia i maksymalnego przygotowania. Lubuscy policjanci nie mieli sobie równych. Najwyższy stopień podium zajął st. sierż. Filip Pendrak – dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Zaraz za nim na metę dotarł sierż. szt. Tomasz Kołogryw ze Szprotawy, natomiast na trzecim miejscu uplasował się st. sierż. Krzysztof Tankielun.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

O bezpieczeństwie z przedszkolakami

Policjantki z Międzyrzecza odwiedziły przedszkolaki. Dzieci wiedzą już jak bezpiecznie poruszać się po drogach, w jaki sposób unikać zagrożeń oraz jak ważne są elementy odblaskowe.

Policjantki z międzyrzeckiej jednostki odwiedziły dzieci z grup przedszkolnych. Spotkanie miało na celu przygotowanie najmłodszych do bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjantki skupiły się głównie na najważniejszych zasadach ruchu pieszego, ale mówiły również o bezpieczeństwie podczas zabaw i pobytu w domu i w przedszkolu.

Policjantki mówiły, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, w co musi być wyposażony rower, o konieczności przypinania elementów odblaskowych oraz zakładaniu kasku i zapinaniu pasów bezpieczeństwa w aucie. Przypomniały dzieciom również jakie miejsca są bezpieczne do zabawy, jak zachowywać się w kontaktach z osobami „obcymi” oraz podczas ataku agresywnego psa.

Dzięki takim spotkaniom, już od najmłodszych lat, dzieci uczą się sposobów unikania zagrożeń.

28-latek podpalił dwa samochody – szybko ustalony i zatrzymany przez policjantów

Zaledwie kilka godzin potrzebowali policjanci na wytypowanie i zatrzymanie osoby odpowiedzialnej za podpalenia samochodów na jednym z osiedli w Międzyrzeczu. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, ogień trawiący samochody szybko został stłumiony i nie rozprzestrzenił się dalej. Zatrzymany 28-latek odpowie za swoje zachowanie przed sądem - grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przed północą (13 września) dyżurny międzyrzeckiej jednostki Policji został poinformowany o pożarze dwóch aut, które zaparkowane były pośród bloków mieszkalnych. Dzięki czujności i szybkiej reakcji mieszkańców osiedla, którzy bardzo szybko zauważyli palące się pojazdy i natychmiast powiadomili służby ratunkowe, udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia usłyszeli od dowódcy akcji gaśniczej, że pożary były wynikiem podpalenia. Sytuacja wyglądała bardzo niebezpiecznie, bo o tej porze parkingi przy blokach wypełnione były samochodami niemal w pełni, a większość mieszkańców już spało. Zagrożenie było bardzo duże, ponieważ ogniem mogły się zając inne, zaparkowane obok pojazdy, mogło dojść do wybuchu czy zapalenia się instalacji elektrycznych, które usytuowane były kilka centymetrów od palącego się auta.

Do pracy przystąpili międzyrzeccy policjanci, którzy starali się zebrać jak najwięcej informacji od świadków zdarzenia, mieszkańców pobliskich bloków, którzy przekazywali wszystkie swoje spostrzeżenia. Jednocześnie pracowali już policjanci z Wydziału Kryminalnego, którzy wykorzystując różne techniki operacyjne, łącząc je z ustaleniami z relacji świadków próbowali wytypować osobę odpowiedzialną za podpalenie. Już w sobotę rano policjanci zatrzymali do sprawy 28-letniego mężczyznę, który przyznał się do podpalenia obu samochodów. Zatrzymany jednak nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego to zrobił. 28-latek usłyszał zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Ludzkie życie to dla nich priorytet. Kryminalni wyciągnęli mężczyznę z rzeki

Międzyrzeccy kryminalni udowodnili, że ratowanie ludzkiego życia to ich najważniejsze zadanie. Nie zważając na zagrożenie, wyciągnęli z rzeki mężczyznę, który wpadł do wody podczas próby samobójczej. Dzięki działaniu policjantów, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

W czwartek (26 września) po godzinie 15 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej rodziny o zaginięciu i możliwej próbie samobójczej 36-latka. Mężczyzna kiedy wyszedł z domu poinformował, że chce skończyć ze swoim życiem, że nie ma ono sensu i więcej go nie zobaczą.

Dyżurny natychmiast rozpoczął działanie. O zgłoszeniu poinformował wszystkie patrole, a szczegóły przekazał policjantom z Wydziału Kryminalnego, którzy za pomocą nowoczesnych metod operacyjnych, próbowali ustalić miejsce, w którym mężczyzna może się znajdować. W tym czasie trwały już poszukiwania na terenie Międzyrzecza, prowadzone przez wszystkie patrole. Z informacji zebranych przez policjantów kryminalnych wynikało, że może on przebywać w rejonie rzeki Obra w Międzyrzeczu, dlatego też policjanci zaczęli przeczesywać brzeg. W pewnym momencie, w oddali policjanci usłyszeli trzask gałęzi i plusk wody. Natychmiast pobiegli w tym kierunku. Po pokonaniu zarośli i powalonych drzew, zauważyli płynący w rzece konar, a przed nim sylwetkę człowieka z twarzą zanurzoną pod wodą. Policjanci wbiegli do rzeki i wyciągnęli mężczyznę na brzeg. Na szczęście dotarli na czas, bo mężczyzna był przytomny. 36-latek uskarżał się na ból barku i czuć było od niego silną woń alkoholu. Po udzieleniu mu pierwszej pomocy przez policjantów, przekazany został pod opiekę lekarzy.

Całe zdarzenie mogło zakończyć się zupełnie inaczej, gdyby pomoc przyszła kilka minut później.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment