Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

Razem można więcej – policjanci, strażacy, ratownicy, sąsiedzi na ratunek desperatowi

W poniedziałkowy wieczór (8 lipca) dyżurny międzyrzeckiej Policji otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Wezwani na miejsce policjanci rozpoczęli negocjacje z desperatem. Wspomagali ich strażacy, ratownicy medyczni oraz mieszkańcy kamienicy. Profesjonalne działania służb i dobra współpraca z mieszkańcami kamienicy doprowadziła do szczęśliwego zakończenia. Mężczyzna zszedł z dachu i trafił pod opiekę lekarzy.

W policyjnej służbie nie ma schematów, każdy dzień jest inny, niepowtarzalny i wyjątkowy. Służba w tej formacji wymaga wiele poświęceń, ale daje również ogromną satysfakcję z niesienia pomocy potrzebującym szczególnie, gdy uda się uratować największą wartość, jaką jest ludzkie życie.

Tak właśnie było w poniedziałkowy wieczór (8 lipca), kiedy policjanci zostali wezwani do jednej z kamienic, gdzie według zgłoszenia mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Pierwsi na miejsce dojechali policjanci z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego. Oni byli „oczami” dyżurnego, któremu mieli przekazać jak najwięcej informacji, po to by on mógł koordynować działaniami i w razie potrzeby powiadomił odpowiednie służby oraz skierował dodatkowych policjantów. W tej sytuacji konieczna była pomoc negocjatorów policyjnych, ponieważ na wysokości drugiego piętra kamienicy, stał mężczyzna z zakrwawionymi rękoma, który twierdził, że nie ma po co żyć. Na miejsce skierowany został również patrol drogówki z naczelnikiem kom. Piotrem Szczepanikiem. To właśnie on podjął próby rozmowy z mężczyzną i próbował go nakłonić do zejścia z dachu. Ważna w tej sytuacja była również koordynacja służb. Na miejscu byli już strażacy, którzy rozłożyli specjalną poduszkę powietrzną, która miała zamortyzować ewentualny upadek i ratownicy medyczni, którzy przygotowani byli na udzielenie pomocy. Do akcji przyłączyli się sąsiedzi mężczyzny, którzy podpowiadali, którędy można podejść do desperata, doskonale znali rozkład budynku, chcieli pomóc. Negocjacje trwały kilkadziesiąt minut. Mężczyzna bez przerwy wchodził przez okno do mieszkania, po czym wychodził z powrotem na dach, nie dając się przy tym zbliżyć do siebie. W pewnym momencie dał się przekonać, aby wejść na klatkę schodową. Wtedy trafił pod opiekę lekarzy i został przetransportowany do szpitala.

Kotek znalazł nowy dom dzięki policjantowi

Malutki biało-rudy kotek próbował przebiec przez jezdnię, kierowcy musieli gwałtownie hamować żeby go ominąć. Zainterweniował policjant, który obsługiwał zdarzenie drogowe i zauważył małego rozrabiakę.

Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego międzyrzeckiej jednostki Policji- sierż. Mateusz Maksimczyk zainterweniował, gdy podczas obsługi zdarzenia drogowego, zauważył małego kotka, który próbuje przejść przez jezdnię, zmuszając tym kierowców do gwałtownego hamowania. Policjant nie mógł być obojętny i szybko złapał małego rudzielca. Cała sytuacja miała miejsce na drodze pośród pól i w pobliżu nie było żadnych zabudowań, więc nie mógł znaleźć właściciela kotka. Po wykonaniu czynności na miejscu zdarzenia policjant zatrzymał się jeszcze w pobliskiej wsi i pytał o właściciela czworonoga, ale nikt nie wiedział, do kogo kotek należy. Policjant zabrał go do komendy, gdzie zaskarbił serca wszystkich z wydziału. Najadł się i rozbawiał wszystkich swoimi radosnymi harcami. Kotek skradł serce sierż. Mateusza Maksimczyka i wtedy zapadła szybka decyzja- jeżeli nie zgłosi się właściciel, to on się nim zaopiekuje i zabierze go do

Policjanci podzielili się darem ratującym życie - 100 litrów krwi na stulecie Policji Państwowej

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wiedzą jak bardzo wartościowym darem jest każda kropla krwi, dlatego też często dzielą się nią z innymi. W poniedziałek (22 lipca) mundurowi zorganizowali zbiórkę krwi pod hasłem „100 litrów krwi na stulecie Policji Państwowej”.

Krew jest bezcennym darem ratującym życie i zdrowie człowieka. To lek, którego nie można wyprodukować, a może pomóc wielu osobom. Wiedzą o tym doskonale policjanci z międzyrzeckiej jednostki, którzy gdy tylko nadarzy się okazja, oddają swoją krew, aby pomóc innym. W poniedziałek (22 lipca) policjanci zorganizowali zbiórkę krwi pod hasłem „100 litrów krwi na stulecie Policji Państwowej”. Do akcji dołączył się również strażak, duchowny, emeryt policyjny oraz cywile. Podczas jednego dnia 12 osób oddało 5,4 litra krwi, która trafi do potrzebujących. Krew jednego z policjantów jest wyjątkowa i drogocenna. St. sierż. Łukasz Kozdra jest dawcą od 2006 roku i ma grupę 0RH- bardzo rzadko występującą. Jest to krew, która może być przetoczona dla każdego biorcy, niezależnie od jego grupy krwi.

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nawet na urlopie, policjanci chętnie uczestniczą w tego rodzaju akcjach. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu kom. Piotr Szczepanik, wiedząc jak ważna jest każda kropla krwi, zwłaszcza podczas wakacji, kiedy do zdarzeń drogowych dochodzi znacznie częściej, niż w innych miesiącach i krew jest szalenie potrzebna, nie zastanawiał się - zbiórka nie mogła się odbyć bez jego udziału. Z inicjatywy tych policjantów, którzy od lat oddają krew, wspierając liczne akcje i inicjatywy, 13 grudnia 2018 roku powstał Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Podstawowym celem Klubu jest m.in. propagowanie i popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem daru krwi oraz honorowego dawstwa szpiku kostnego oraz organizowanie honorowego krwiodawstwa na terenie objętym działaniem Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Policjanci z Międzyrzecza obchodzili Święto Policji

26 lipca był szczególnym dniem dla międzyrzeckich policjantów oraz pracowników Policji. W Rokitnie odbyły się powiatowe obchody Święta Policji, podczas których policjanci odebrali akty mianowania na wyższe stopnie policyjne oraz wyróżnienia.

Tegoroczne powiatowe obchody Święta Policji w Międzyrzeczu odbyły się w piątek (26 lipca) w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Pierwszym punktem programu był festyn dla mieszkańców. Nie zabrakło gier i zabaw oraz poczęstunku dla wszystkich.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w bazylice, natomiast później na terenie Sanktuarium odbył się uroczysty apel, w którym brał udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jerzy Głąbowski, władze samorządowe powiatu międzyrzeckiego, przedstawiciele służb, kadra kierownicza oraz policjanci i pracownicy Policji KPP w Międzyrzeczu. Dowódcą uroczystości był nadkom. Sławomir Gorący – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe: Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu. Wyjątkowa uroczystość w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej wymagała odpowiedniej oprawy, dlatego też pluton żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zaprezentował historyczne przedwojenne mundury policyjne, a jeźdźcy z Ośrodka Jeździeckiego Master z Lubniewic zaprezentowali historyczne policyjne mundury na koniach. Wyjątkową uroczystość uświetniła również Wojskowa Orkiestra z Żagania.

W swoim wystąpieniu insp. Jerzy Głąbowski podziękował wszystkim policjantom i pracownikom międzyrzeckiej jednostki za ich dotychczasową służbę i pracę. Pogratulował policjantom wysokiego poziomu zaufania społecznego i bardzo wysoko ocenił ich pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu międzyrzeckiego oraz życzył dalszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

Natomiast Komendant Powiatowy Policji w Międzyrzeczu, mł. insp. Paweł Rynkiewicz w swoim wystąpieniu powiedział, że jest dumny ze swoich policjantów i zaznaczył, że pracuje ze wspaniałymi ludźmi, na których zawsze może liczyć. Podziękował przedstawicielom samorządów i służb za ogromną współpracę w zapewnieniu bezpieczeństwa w powiecie. Rokitno to bardzo ważne i wyjątkowe miejsce dla wszystkich Lubuszan - podkreślił to w swoim wystąpieniu.

Tego dnia awanse odebrało aż 38 policjantów i policjantek, trzech z nich, za wzorową służbę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności, zostało wyróżnionych przedterminowym awansem na wyższy stopień służbowy:

aspirantem sztabowym Policji został:

  1. asp. Stańczuk Marcin
     

starszym aspirantem Policji zostali:
asp. Łętowska Justyna

asp. Marcinkowski Marcin

aspirantem Policji zostali:

mł. asp. Dobosiewicz Wojciech

mł. asp. Dziurda Aleksandra

mł. asp. Hofanowski Michał

mł. asp. Madzelan Paweł

mł. asp. Soja Karolina

młodszym aspirantem Policji zostali:

sierż. szt. Haczek Marcin

sierż. szt. Stępień Jakub

sierż. szt. Kopij Bartosz

sierż. szt. Dmytryszyn Remigiusz

sierż. szt. Adamczuk Agnieszka

sierż.szt. Plewa Katarzyna

sierż.szt. Chmielewski Robert

sierżantem sztabowym Policji zostali:

st.sierż. Baczyńska Agnieszka

st.sierż. Jarmusz Michał

st.sierż.Kozdra Łukasz

st.sierż.Trębacz Mateusz

st.sierż.Wilk Katarzyna

st.sierż. Wiese Przemysław

  1. sierż. Rzepski Marek

starszym sierżantem Policji zostali:

sierż. Rytwińska Małgorzata

sierż. Maksimczyk Mateusz

sierż. Stefański Grzegorz

sierż. Zawadzka Urszula

sierżantem Policji zostali:

st.post. Białasik Sebastian

st.post. Pendrak Jakub

st.post. Zaręba Rafał

st.post. Kozaczka Magdalena

st.post. Tokarz Lidia

Starszym posterunkowym Policji zostali:

post. Hofanowski Łukasz

post. Hoszko Krystian

post. Maciejewski Patryk

post. Wilski Oskar

Awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało również trzech policjantów operacyjnych z międzyrzeckiej jednostki Policji.

Na szczególną uwagę zasługują wyróżnienia przyznane przez Komendanta Głównego Policji

z okazji Święta Policji 2019 roku. Otrzymali je:

asp.szt. Grzybowski Wacław

asp.szt. Babiak Adam

asp.szt. Kowalczyk Mariusz

asp. Łętowska Justyna

mł. asp. Grabowski Roman, oraz dwóch policjantów operacyjnych.

Wybrani policjanci otrzymali również nagrody pieniężne, które zabezpieczyła Rada Powiatu Międzyrzeckiego oraz Rada Gminy Pszczew. Listy gratulacyjne uroczyście wręczyli im Pani Agnieszka Olender starosta Międzyrzecki z Przewodniczącym Rady Powiatu Panem Tadeusze Jasionkiem oraz Wójt Pszczewa Pan Józef Piotrowski.

Kolejnym bardzo miłym akcentem naszej uroczystości było wręczenie odznaczenia Krzyża Niepodległości kl. II. Z inicjatywy Przewodniczącego Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu mł. asp. Marcina Haczka, nadano odznaczenia związkowe za zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów, następującym policjantom:

mł.insp. Rynkiewicz Paweł

nadkom. Gorący Sławomir

asp.szt. Babiak Adam

asp.szt.Szmyt Paweł

asp.szt. Gromadecka Beata

asp.szt. Korczyński Tomasz

asp.szt. Czarniecki Łukasz

asp.szt. Napierała Sylwester

asp.szt.Piasecki Tomasz

asp.szt. Rutkowski Jarosław

asp.szt.Wojnowski Robert

asp. Hofanowski Michał

mł.asp. Kaszubski Rafał

mł.asp.Trojanowski Jakub

mł.asp. Kozłowski Grzegorz

mł.asp. Kryś Krystian

sierż.szt. Kusik Marcin, oraz jednemu policjantowi operacyjnemu.

Bardzo ważnym wydarzeniem był również wykład dla wszystkich zaproszonych gości  i przedstawienie  rysu historycznego dotyczącego 100-lecia powstania Policji Państwowej- wykład Pana Pawła Pawlaka z Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Autorem zdjęć jest st. szer. Michał Wilk z 17WBZ

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment