Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA POLICYJNA

Wjechał czterokołowcem w mur - bez kasku i z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych

21-latek na łuku drogi nie opanował czterokołowca i uderzył w mur. Niestety mężczyzna nie miał na sobie kasku, przez co obrażenia, których doznał były poważne. Jak się okazało, miał też orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co odpowie przed sądem - grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem (2 czerwca) na jednej ze skwierzyńskich ulic. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący quadem, najprawdopodobniej w wyniku niedostosowania prędkości do warunków, nie zapanował nad czterokołowcem na łuku drogi i uderzył w betonowy mur. W wyniku zderzenia doznał poważnych obrażeń ciała. Mundurowi ustalili również, że mieszkaniec Skwierzyny jechał bez kasku, a po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązuje do września 2022 roku. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali oględziny pojazdu i zabezpieczyli czterokołowca. Z zebranych materiałów wynika, że mężczyzna nie nacieszył się zbyt długo pojazdem, gdyż kupił go w kwietniu.

Czterokołowce są w Polsce coraz bardziej popularne. To lekkie maszyny, które mogą rozwinąć ogromną prędkość. Pojazdy są nieduże, lekkie, ale nie są zabawkami. Niezbędne są uprawnienia do kierowania, poprzedzone pozytywnym wynikiem egzaminu na prawo jazdy. Niezmiernie ważna jest również wyobraźnia i zdolność przewidywania następstw na drodze, a przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Podnosili umiejętności przy doświadczonych funkcjonariuszach

Funkcjonariusze ze Szkoły Policji w Pile pod opieką doświadczonych policjantów wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę. Na terenie powiatu międzyrzeckiego było więcej patroli policyjnych, a tym samym znacznie bezpieczniej.

W czerwcu 14 słuchaczy ze Szkoły Policji w Pile wykorzystywało zdobytą w Szkole Policji wiedzę, podczas służb na terenie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. To jeden z wymaganych elementów szkolenia młodych funkcjonariuszy, którzy w praktyce wykorzystują wiedzę zdobytą na kursie podstawowym.

Służby pełnione były razem z doświadczonymi policjantami z Międzyrzecza. Najpierw odprawa, przekazanie zadań, a później młodzi policjanci mieli możliwość przeprowadzić pierwsze interwencje, obsłużyć zdarzenia drogowe, patrolować teren miasta oraz legitymować osoby. Wszystkiego uczyli się w szkole, a podczas pierwszych prawdziwych służb sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Słuchaczy przywitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu nadkom. Sławomir Gorący.

Przyjęcie słuchaczy było możliwe dzięki podpisaniu porozumienia z Gminą Pszczew. Młodzi policjanci spędzili na terenie powiatu międzyrzeckiego pięć dni, dzięki czemu było znacznie więcej patroli policyjnych. Po odbyciu praktyk słuchaczy czekają jeszcze egzaminy w Szkole Policji w Pile, po czym wrócą do swoich macierzystych jednostek.

Dzieci odwiedziły policjantów

Czerwcowy, przedwakacyjny miesiąc, to czas wielu wycieczek przygotowywanych przez wychowawców i nauczycieli. W tym okresie większość ocen jest już wystawiona, więc zajęcia mają trochę innych charakter niż zwykle. To również okres, kiedy częściej, niż zwykle dzieci odwiedzają międzyrzeckich stróżów prawa.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu gościli uczniów z różnych szkół z Międzyrzecza. Najmłodsi z zachwytem oglądali budynek, oraz nowoczesne wyposażenie pomieszczeń. Policjanci opowiadali dzieciom o swojej pracy. Dyżurny zaprezentował swoje stanowisko pracy, omawiał, do czego służą poszczególne urządzenia oraz mówił, jak ważne są jego zadania. Kolejne miejscem było pomieszczenie dla osób zatrzymanych, gdzie każde z dzieci chętnie oglądało cele. Policjanci przygotowali również pokaz sprzętu policyjnego.

Była to doskonała okazja, aby przekazać dzieciom informacje o konkursie filmowym „Filmowy przewodnik”, przygotowanego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, która została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dzień dziecka z policjantami

Dzień Dziecka to doskonała okazja do spotkania z najmłodszymi, pokazania im czym zajmują się policjanci, zaprezentowania nowoczesnego sprzętu oraz przemycenia odrobiny wiedzy o bezpieczeństwie.

Policjanci z międzyrzeckiej jednostki wykorzystują każdą okazję, aby spotkać się z dziećmi i podczas różnego rodzaju gier i zabaw przemycić im odrobinę wiedzy o ich bezpieczeństwie szczególnie, że już niedługo wyczekiwane WAKACJE.

Doskonałą okazją na spotkania jest Dzień Dziecka i wszelkie festyny i pikniki organizowane z tej okazji dla najmłodszych. Policjanci z Międzyrzecza uczestniczyli w „Dniach Otwartych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej”,  gdzie zaprezentowali sprzęt policyjny oraz nowoczesną łódź, która będzie patrolowała akweny wodne na terenie powiatu międzyrzeckiego. Również w Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie od wielu lat organizowany jest ogólnopolski „Dzień Dziecka”, nie mogło zabraknąć policjantów z Międzyrzecza. Podczas przeprowadzania różnego rodzaju gier i konkursów, przygotowanych przez mundurowych, dzieci mogły wykazać się wiedzą z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie.

Również najmłodsi, uczęszczający jeszcze do przedszkoli wiedzą bardzo dużo o swoim bezpieczeństwie. Jednak nauki nigdy nie za wiele. Policjanci z Międzyrzecza razem z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim odwiedzili Przedszkole Jarzębinka. Mówili dzieciom o bezpieczeństwie ale największą atrakcją były roboty zaprezentowane przez policjantów, którymi za pomocą specjalnych dżojstików sterowały dzieci.

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment