Korzystamy z cookies. Bez zmiany ustawień zgadzasz się na użycie plików cookie.

Repertuar Helios

Teatr im. J. Osterwy

KRONIKA  POLICYJNA

Dzielnicowi dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Z inicjatywy dzielnicowych z Posterunku Policji w Pszczewie, przeprowadzono „Działania Trzeźwość” na ulicach Pszczewa. W efekcie działań, sprawdzono trzeźwość kilkudziesięciu kierowców.

Stan psychofizyczny kierowców ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno mobilnych uczestników ruchu drogowego, jak również przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, którzy szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwo. Dlatego też, z inicjatywy dzielnicowych z Posterunku Policji w Pszczewie, na ulicach miejscowości w czwartek 28 marca przeprowadzono działania trzeźwość. Dzielnicowi razem z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego, sprawdzili stan trzeźwości kilkudziesięciu kierujących. Efekty działań są bardzo zadowalające, ponieważ okazało się, że wszyscy zbadani są trzeźwi.

Podobne działania przeprowadzane będą na terenie powiatu międzyrzeckiego w różnych porach dnia. Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej.

Nowy dzielnicowy w Przytocznej

Sierżant Piotr Leśkiewicz jest nowym dzielnicowym w Przytocznej. Policjant wcześniej pracował w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym w Komisariacie Policji w Skwierzynie.

Od kwietnia 2019 roku w Posterunku Policji w Przytocznej jest nowy dzielnicowy- sierż. Piotr Leśkiewicz. Policjant wcześniej nabierał doświadczenia w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym w Komisariacie Policji w Skwierzynie. Jego poprzednik wiele razy pokazywał, że praca dzielnicowego to służba i poświęcenie się na rzecz społeczeństwa. Wsłuchiwanie się w jego potrzeby, dbałość o jego dobro, zapobieganie złu, gdy występuje jakiekolwiek zagrożenie. Służba to pomoc ofiarom przemocy w rodzinach. To codzienne, żmudne i niedostrzegane wysiłki na rzecz ludzkiego zdrowia i życia.

Sierz. Piotr Leśkiewicz będzie zajmował się problemami mieszkańców następujących ulic i miejscowości:

Przytoczna ul.: Główna od nr 40 do nr 61, Dworcowa, Gajowa, Górna, Łąkowa, Parkowa, Zamkowa, Włoska, Brzozowa.

Miejscowości: Chełmsko, Chełmicko, Dębówko, Dziubielewo, Gaj, Krasne Dłusko, Murowiec, Nowa Niedrzwica Rokitno, Orłowiec, Poręba, Twierdzielewo, Żabno

Można się z nim kontaktować pod nr telefonów: 519534454 lub 95-7426042

Lub za pomocą poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Policyjny sukces na kolarskiej trasie - II miejsce lubuskiego dzielnicowego

St. sierż. Filip Pendrak z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu rozpoczął kolejny sezon kolarski. 31 marca w Krzywiniu pokonał na rowerze dystans 62 km w 2 godziny i 51 minut, co dało mu II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dwukrotny mistrz Polski z 2018 roku do sezonu przygotowywał się praktycznie przez całą zimę.

St. sierż. Filip Pendrak rozpoczął służbę w Policji we wrześniu 2013 roku. Od samego początku pracował w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Od kwietnia tego roku jest dzielnicowym i będzie zajmował się problemami mieszkańców Międzyrzecza (ulice: os. Kasztelańskie, Kopernika, Kossaka, Kościuszki, Krasińskiego, Malczewskiego, Matejki, Mickiewicza, Młyńska (od Paklicy), Moniuszki, Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich, Prusa, Słowackiego, Szymanowskiego, Wita Stwosza, Wojska Polskiego, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zamoyskiego.

Filip oprócz granatowego munduru i chęci pomocy potrzebującym, ma jeszcze jedną pasję, której poświęca każdą wolną chwilę. Jest to zamiłowanie do roweru. Od wielu lat trenuje po to by z każdym kolejnym wyścigiem być lepszym. Przygotowania do sezonu trwają przez całą zimę. Oczywiście odpowiednia dieta to podstawa, siłownia, bieganie no i treningi na rowerze. Wszystko udaje mu się pogodzić z grafikiem służb, rodziną i codziennymi obowiązkami. Tegoroczny sezon rozpoczął 31 marca w Krzywiniu, gdzie dystans 62 km pokonał w 2 godziny i 51 minut. Zajął 7 miejsce w ogólnej klasyfikacji i 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2018 roku Filip zdobył dwie koszulki mistrza Polski Policjantów w kolarstwie szosowym. W tym sezonie życzymy mu kolejnych sukcesów!

Policjanci przyłączyli się do pomocy i wzięli udział w akcji charytatywnej

Prezentacja sprzętu służb mundurowych, nauka pierwszej pomocy, pokaz ratownictwa technicznego, konkursy, gry i zabawy to tylko część atrakcji, które czekały na mieszkańców Pszczewa. A wszystko po to, aby pomóc Klaudii w walce z chorobą nowotworową.

Policjanci z Posterunku Policji z Pszczewa przyłączyli się do akcji charytatywnej dla Klaudii Pawłowskiej. Podczas sobotniego festynu przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na wsparcie leczenia jej choroby nowotworowej. Pogoda dopisała, a organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali dla wszystkich mnóstwo atrakcji. Była prezentacja sprzętu strażackiego, policyjnego, nauka pierwszej pomocy, pokaz ratownictwa technicznego i ogromna ilość gier i zabaw dla dzieci.

Policjanci zaprezentowali swoją łódź policyjną, którą patrolują m.in. jeziora gminy Pszczew oraz terenowy wóz policyjny. Każdy mógł usiąść za sterem łodzi lub w oznakowanym radiowozie. Najmłodsi nie mogli się zdecydować, jaki mundur założą w przyszłości - granatowy policyjny, czy może zostaną strażakami.

Wszyscy życzymy Klaudii szybkiego powrotu do zdrowia!

Kilkadziesiąt włamań w kilka dni. Kryminalni zatrzymali dwóch podejrzanych

Policjanci zatrzymali 28-latka, który w przeciągu kilku dni włamał się do kilkudziesięciu piwnic na terenie Międzyrzecza. Zatrzymany został także 34-latek, który pomagał mu w sprzedaży skradzionych przedmiotów. Za kradzież z włamaniem Kodeks Karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu prowadzili działania, które miały na celu wytypowanie i ustalenie sprawcy licznych włamań do piwnic na terenie miasta, do których dochodziło w kwietniu. Z analizy zgłoszeń osób poszkodowanych wynikało, że sprawca skupił się na kradzieży elektronarzędzi: pił, kosiarek i drobnych przedmiotów. Podczas wykonywania działań procesowych przy zgłoszonych włamaniach, policjanci ujawniali kolejne otwarte piwnice, o których właściciele nie mieli jeszcze pojęcia. Dokładna analiza wszystkich zgłoszeń, sposobu działania sprawcy oraz liczne działania operacyjne, pozwoliły na wytypowanie podejrzanego oraz jego zatrzymanie.

Policjanci przedstawili 28-latkowi aż 31 zarzutów włamań i kradzieży, do których mężczyzna się przyznał. Łączna suma strat, przedstawiona przez pokrzywdzonych to niemal 12 tys. zł. Funkcjonariusze nie wykluczają, że zarzutów będzie znacznie więcej, gdyż mogą zgłaszać się kolejni pokrzywdzeni, którzy nie ujawnili jeszcze kradzieży w swoich piwnicach. W efekcie prowadzenia intensywnych działań, zarówno procesowych jak i operacyjnych, policjanci odzyskali większość skradzionych przedmiotów, które wrócą do swoich właścicieli.

Kryminalni zatrzymali również 34-latka, który pomagał w sprzedaży niektórych „łupów” przestępcy. On również usłyszał zarzuty. Odpowie za paserstwo, za co grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Razem można więcej - sąsiedzi zaalarmowali, a policjanci weszli przez okno i pomogli starszemu mężczyźnie

Dzięki czujności sąsiadów i zdecydowanemu działaniu międzyrzeckich policjantów, udało się pomóc starszemu mężczyźnie. 72-latek, nie był w stanie wstać o własnych siłach i rozpaczliwie wołał o pomoc. Mundurowi dostali się do mieszkania przez okno i udzielili mu pomocy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Dyżurny międzyrzeckiej Policji otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonych mieszkańców jednego z bloków mieszkalnych, że najprawdopodobniej ich starszy sąsiad potrzebuje pomocy. Zgłaszający poinformowali policjantów, że z jednego z mieszkań dobiegają ciche, rozpaczliwe wołania o pomoc, jednak drzwi są zamknięte od wewnątrz i nie może sprawdzić mieszkania.

Policjanci bardzo szybko przybyli na miejsce, gdzie na klatce schodowej zastali grupę zaniepokojonych mieszkańców. Oświadczyli oni, że nie widzieli sąsiada od kilku dni, a z wnętrza mieszkania słychać wołanie o pomoc. Sierż. Michał Ostaszewski i st. post. Sebastian Białasik wiedzieli, że w takiej sytuacji liczy się każda minuta, dlatego biorąc pod uwagę życie i zdrowie mężczyzny wspieli się po elewacji budynku i przez okno weszli do środka mieszkania. Na podłodze zauważyli leżącego mężczyznę. Jego twarz i usta były sine, uskarżał się na bóle nóg oraz trudności w oddychaniu. Policjanci początkowo mieli problem z nawiązaniem z nim kontaktu, ponieważ był zdezorientowany i przestraszony. 72-latek poinformował ich, że leży na ziemi już od dwóch dni i nic nie jadł i nie pił przez ten okres. Na miejsce mundurowi wezwali pogotowie ratunkowe, a do czasu przybycia ratowników medycznych monitorowali jego czynności życiowe. Dzięki czujności sąsiadów i zdecydowanemu działaniu mundurowych, mężczyzna został przewieziony do szpitala i trafił pod opiekę lekarzy

Policjanci z przywróconego posterunku pomogli uratować ludzkie życie

Asp. szt. Mariusz Maciulko oraz sierż. szt. Magdalena Rabczewska pomogli zdesperowanemu mężczyźnie, który próbował popełnić samobójstwo. Profesjonalne działania policjantów to kolejny już dowód, że przywrócenie Posterunku Policji w Przytocznej realnie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy.

Dzielnicowy, to policjant „pierwszego kontaktu”, dbający o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rewirze, funkcjonariusz do którego każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną, przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Przywrócenie Posterunku Policji w Przytocznej w 2017 roku pozwoliło na bliższy i łatwiejszy kontakt ze społeczeństwem, a przez co czas dotarcia do wszystkich potrzebujących, nawet czasami pilnej interwencji, jest znacznie skrócony.

Na taką właśnie pilną interwencję, zostali wezwani policjanci z Posterunku Policji w Przytocznej. Dzielnicowa sierż. szt. Magdalena Rabczewska razem z Kierownikiem Posterunku asp. szt. Mariuszem Maciulko w ciągu kilku minut dojechali na miejsce, gdzie mężczyzna próbował popełnić samobójstwo. Dzięki doskonałej znajomości topografii terenu, nie mieli żadnych trudności w ustaleniu miejsca, w którym doszło do tragedii. Po przybyciu na miejsce, okazało się, że mężczyźnie pomocy udzielała już jego matka, ale nie miała już siły opiekować się nieprzytomnym synem. Policjant do czasu przybycia służb ratunkowych kontrolował czynności życiowe mężczyzny, a jego koleżanka pomagała dojechać ratownikom we wskazane miejsce. Wszystko dobrze się skończyło, mężczyzna odzyskał przytomność i został przewieziony do szpitala.

To już kolejny przykład zaangażowania, empatii i profesjonalizmu policjantów z przywróconego Posterunku Policji w Przytocznej.

Trzyosobowy „gang”- bracia i dziewczyna jednego z nich zatrzymani za kradzieże

Dwóch braci i dziewczyna jednego z nich prowadzili wspólny „interes”- każdy z nich miał swoje zadania: jeden był kierowcą, kobieta zagadywała wybraną „ofiarę”, natomiast kolejny plądrował mieszkanie. Policjanci zatrzymali trzy osoby, które odpowiedzą za kradzieże. Za tego typu przestępstwo grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie, w kwietniu b.r. na swoim terenie, odnotowali trzy kradzieże mieszkaniowe. W każdym przypadku sposób działania sprawców był bardzo podobny - złodzieje typowali domy zamieszkałe przez starsze osoby, mężczyzna czekał w samochodzie, gdy kobieta zagadywała domownika pod pretekstem pytania o drogę, a w tym czasie inna osoba, wykorzystując jego nieuwagę wchodziła do środka i plądrowała mieszkanie. W wyniku działalności przestępczej, pokrzywdzeni utracili głównie złotą biżuterię oraz pieniądze.

Analizując materiały ze zdarzeń zaistniałych w Skwierzynie, policjanci skontaktowali się z jednostkami ościennymi i ustalili, że do podobnych przestępstw dochodziło również na terenie działania KPP Międzychód. Z ustaleń wynikało, że sprawcy działali tam niemal w identyczny sposób. Dlatego wysoce prawdopodobne było, że to te same osoby. Zebrany materiał dowodowy i prowadzone działania operacyjne skwierzyńskich policjantów z Zespołu Kryminalnego, pozwoliły na wytypowanie i zatrzymanie sprawców przestępstw. Okazali się nimi mieszkańcy powiatu międzychodzkiego. Zatrzymane osoby to bracia i dziewczyna jednego z nich w wieku od 19 do 25 lat. Wszyscy usłyszeli zarzuty kradzieży, za co grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policjanci ostrzegają, zwłaszcza osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, aby dbały o swoje mienie. Zwłaszcza teraz, gdy pogoda dopisuje, odpoczywając na tarasie, czy wychodząc do ogrodu, czy tak jak w tej sytuacji, rozmawiając z innymi osobami, należy zawsze zamknąć dom na klucz. Również przed wyjazdem z domu trzeba pamiętać, aby pozamykać okna i drzwi. Przestępcy wykorzystują sytuację, często obserwują domy, czy zagadują, po to, aby wejść do mieszkania i ukraść wartościowe rzeczy.

Dzień otwarty szkoły z policjantami

Policjanci z Międzyrzecza uczestniczyli w „Dniu otwartym” Zespołu Szkół Technicznych w Skwierzynie. Zachęcali gimnazjalistów i ośmioklasistów do podjęcia nauki na kierunku technik spedytor lub ze specjalistycznym szkoleniem policyjnym.

W czwartek 25 kwietnia 2019 roku wzorem lat ubiegłych w Zespole Szkół Technicznych w Skwierzynie został zorganizowany „Dzień otwarty”. Podczas świątecznego dnia zarówno uczniowie, nauczyciele jak i służby mundurowe współpracujące ze szkołą, promowali edukację w tej placówce.

Organizatorzy starali się zaprezentować szkołę jak najlepiej i przedstawić ofertę wielu kierunków kształcenia w placówce.  W salach lekcyjnych zgromadzona młodzież z gimnazjów oraz szkół podstawowych mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz kierunkami kształcenia, jakie placówka oferuje.

Jednym z kierunków jest technik spedytor ze specjalistycznym szkoleniem policyjnym. Wielu uczniów po ukończeniu właśnie tego kierunku wiąże swoją przyszłość z Policją. Uczniowie na zajęciach z technikiem kryminalistyki z KPP w Międzyrzeczu st. asp. Marcinem Stańczukiem poznają tajniki policyjnej pracy oraz przygotowują się do pracy w tym zawodzie.

Policjanci na specjalnie przygotowanym stoisku zachęcali również do wstąpienia w szeregi Policji oraz szczegółowo omawiali zasady doboru oraz poszczególne etapy rekrutacji.

Certyfikaty rozdane

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu nadkom. Sławomir Gorący pogratulował młodzieży i wręczył dyplomy kończącym edukację w ramach kierunku: innowacja prawno-policyjna. Teraz tylko… egzamin maturalny i wakacje.

Dla wszystkich, którzy przystępują w tym roku do matury, rok szkolny dobiega już końca. Na uroczystych apelach i lekcjach rozdawane są już świadectwa ukończenia szkół średnich. Przed młodzieżą jeszcze tylko… najważniejszy egzamin w życiu- MATURA. Nadkom. Sławomir Gorący Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu uczestniczył w uroczystej ostatniej lekcji uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu, gdzie po raz pierwszy uczniowie klas IV ukończyli program prawno- policyjny. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Międzyrzeczu pogratulował wszystkim uczniom i przekazał im dyplomy ukończenia kursu.

Przez cztery lata uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy policjantów. Oprócz tego, że w ramach innowacji prawno-policyjnej mieli dodatkowe zajęcia w szkole, które prowadził obecnie pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Kryminalnego podinsp. Marek Kozanecki, często jeszcze odwiedzali jednostkę Policji w Międzyrzeczu, gdzie poznawali strukturę komendy i przyglądali się pracy funkcjonariuszy. Wielu z nich deklaruje, że zaraz po egzaminach maturalnych, będzie starało się o przyjęcie do służby w Policji.

Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia!

Justyna Łętowska

Aby dodać komentarz nie musisz się logować.
Redakcja portalu skwierzyna.eu nie odpowiada za treść komentarzy, publikujesz na własną opowiedzialność!

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment